Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

VIKTIGT OCH GLÄDJANDE BESLUT - MANSOUR SINYAN HAR FÖRLÄNGT MED ETT ÅR TILL
av Haldo Jonsson
Publicerad 19 Apr 2023 - 21:57 Uppdaterad 19 Apr 2023 - 23:08

– Jag ser fram emot att ta nya steg som både person och fotbollsspelare i klubben, och det hårda arbetet vi ska genomföra har bara börjat, säger Mansour Sinyan

Foto:Thord-Eric Nilsson.

Östersunds FK kan dagen efter vinsten i Norrlandsderbyt meddela att den centrala mittfältaren Mansour Sinyan förlänger ytterligare ett år med klubben. Så skriver ÖFK i ett pressmeddelande i kväll.

Det var mycket glädjande. Radarparet Stefan och Magnus ska ha stort beröm för att de fick Sinyan att stanna i ÖFK i ett år till utöver gällande kontrakt. Dels för att Sinyan visar vägen för andra att skriva på, dels för han är en stor framtidsman som fotbollsspelare, kanske en av de största i Sverige.

ÖFK har äntligen fått sitt mittfält att fungera. Efter Potter är det ingen tränare som har prioriterat i någon högre grad, att förstärka det inre mittfältet. Det har varit märkligt. Inre mittfältet är en mycket viktig lagdel. Det har visat sig, utan ett starkt mittfält så blir det heller inga bra anfall och mål.

Att ÖFK går bra nu, finns det givetvis många anledningar till, men en stor dei i det kan tillskrivas Sinyan och Brenden som är ett strålande mittfältspar med olika spelegenskaper. De bygger upp spelet genom att skapa en bra förbindelselänk mellan försvar och anfall.

Jag skrev tidigare i tidigt i fjol våras att Sinyan måste in på mittfältet. Jag såg hans inneboende kapacitet. Han är en enastående talang, ett råämne som kan bli hur bra som helst. Han utvecklas i mycket snabb takt.

Jag har inte sett någon spelare i Superettan som har sådant driv i steget som Sinyan. Oscar Lundin i Brage, är även han en spelare som kan föra bollen snabbt framåt, men han når inte upp till Sinyans klass.

Att Sinyan stannade i ÖFK var ett klokt beslut. Nu kan han i lugn och ro utvecklas vidare.

Vi ser nu fram emot flera minnesvärda matcher med norrmannen, skriver ÖFK. Ja, visst gläds vi stort över att vi har möjlighet att få se Sinyan i två år till om han inte tidigare kommer att säljas. Köpare finns säkert. Han kontakt med ÖFK går ut i höst.

Nu är det viktigt att ÖFK även Superettans bäste mittfältare Brendon, fattar pennan för att skriva på.

ÖFK har även Musolitin. Han är en spelare som jag har fastnat för. Han är snabb, rivig och vill alltid framåt. Även Sporrong är inre mittfältare. Honom har vi ännu inte sett så mycket av än.

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Hoppfull skrev | 20 Apr 2023 - 08:30
väntar med spänning på @Tvivlande´s analys av matchen, undrar vad hen vill kommentera som inte fungerade...
13
Gäst: Tvivlande skrev | 20 Apr 2023 - 05:18
Lysande match av Sinyan mot Sundsvall, tippar också att de försöker förlänga med Brendon. Sist men inte minst, att målskyttet lossnade.
16
Gäst: Hacke skrev | 20 Apr 2023 - 01:27
Lysande! Vart är alla dysterkvistar efter vinsten! Klaga går bra men nu tyst! Vi a ÖFK
22
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK - IFK Värnamo 3-2 (3-0)  
  av Hasse Thor  | Igår - 19:41  
 

“Upp som en sol, ned som en pannkaka”, en gammal sliten metafor men fullt användbar beträffande ÖFK:s göranden i matchen mot gästande IFK Värnamo, degraderade i fjol men nu med känning i täten efter fyra om gångar. Dock tre viktiga hemmapoäng via 3-2 (3-0) och med tanke på den glänsande första rundan lite rättvist ändå.

.
Vid tre tillfällen fick ÖFK i dag glädjas åt mål mot Värnamo. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder ÖFK - IFK Värnamo 3-2  
  av Thord-Eric Nilsson  | Igår - 18:44  
 

.Foto Thord - Eric Nilsson

.Dramatisk bild ur bildspelet. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Igår - 16:37  
 

.Trisstvåan Simon Marklund. Foto. Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Igår - 15:34  
 

. Douglas Bergqvist tiittar efter bollen och konstaterar att Simon Marklund gjorde 3-0. Då trodde många i publiken att segern redan var vunnen, men riktigt så blev det inte Värnano kom igen och det blev riktigt spännande. Viljestarke Abel Stensrud på bilden, gjorde en bra match, och igger i läge för att möta en retur. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
6 Nov 2025 - 10:29 Summering av -25 samt framåtblick mot -26
4 Nov 2025 - 21:20 Sunday Anyanwu blir bättre och bättre - blev Trissvinnare mo
4 Nov 2025 - 16:11 Bråda tider stundar för ÖFK och sportchefen Stefan Lundin
3 Nov 2025 - 19:58 Kavalkad av bilder från ÖFK - Trelleborgs FF 2-0
3 Nov 2025 - 14:07 Fyra ÖFK - spelare fick högsta poängen mot Trelleborg
2 Nov 2025 - 16:59 Nu är det klart - ÖFK slipper kval och har säkrad plats i Su
2 Nov 2025 - 16:23 IFK Östersund-Falun 1-1 (1-1)
2 Nov 2025 - 16:01 Kval till Ettan, omg. 1, Grupp 1 - Oavgjort för IFK Östersun
2 Nov 2025 - 11:33 Sagt efter matchen
1 Nov 2025 - 19:59 Matchens prestation
1 Nov 2025 - 19:46 VIKTIG SEGER MOT TRELLEBORGS FF IDAG - ÖFK HÖLL NOLLAN FÖR T
1 Nov 2025 - 17:48 Matchens överraskning
1 Nov 2025 - 17:13 Tack Fredheim!
1 Nov 2025 - 14:03 Startelvan mot Trelleborgs FF
30 Okt 2025 - 21:51 Rapport från träningen
30 Okt 2025 - 18:53 Följ ÖFK - Trelleborgs FF via fotbollz.se
30 Okt 2025 - 18:50 Vem som får kvala kan mycket troligt avgöras på lördag
30 Okt 2025 - 10:13 Trelleborgs FF har inte tagit någon poäng borta sedan den 21
30 Okt 2025 - 09:37 Kval till div 1
27 Okt 2025 - 22:15 Ali Suljic har återfått formen - blev Trissvinnare mot Oddev
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
11
kommentarer
Spelomgång 1 div.4 Jämtland/Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Apr 2026 - 21:20
Då var det dags för start
7
kommentarer
Den för ÖFK orimligt tuffa inledningen av Superettan
av Haldo Jonsson | 29 Apr 2026 - 10:59
Det är en snedfördelning
3
kommentarer
.Bilder från Ope Teg 1-1 
av Stefan Roos | 2 Maj 2026 - 18:21
Bild: Cornelis Gidlund Foto Stefan
2
kommentarer
Upp, och ner
av Per Lagerbäck | Igår - 15:10
Säsongens bästa och s
2
kommentarer
Referat: Bergs IK - Tandsbyns FK 2-1 (0-1)
av Thomas Dahlberg | 2 Maj 2026 - 15:17
Trots en drömstart och ledning
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook