Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK GICK VIDARE I SVENSKA CUPEN - RÄTTVIS VINST ÖVER KARLSTAD
av Haldo Jonsson
Publicerad 23 Aug 2023 - 19:20 Uppdaterad 23 Aug 2023 - 22:06

IF Katrlstad - ÖFK 1-2

ÖFK har goda minnen från Svenska cupen. Vi har alltid hoppet att dessa bedriften ska upprepas. Därför är cupen en viktig del i ÖFK:s fotbollsverksamhet.

Det är oftast aldrig inte lätt att spela mot ett lag i de lägre divisionerna. De höjer sin förmåga och har inget att förlora. Att skälpa ett bättre lag är alltid nöjsamt och meriterande.

ÖFK har inte alltid lyckats mot lag i lägre divisioner. De har åkt på några rejäla smällar under åren. Vi hoppas att ÖFK ska lyckas bra ikväll.

Startelvan.

Aly Keita, Jakob Hedenquist, Ziad Ghanoum, Theodore Rask, Yannic Adjoumani, Erick Brendon, Albin Sporrong, André Nader, Simon Marklund, Calvin Kabuye, Malcolm Stolt

Matchen kan börja

Det blev en chockstart för ÖFK. Karlstad gjorde mål på hörna i tredje minuten på nick. Det styrkte Karlstad och de presterade bra för att vara ett div 1.lag.

ÖFK kände man inte riktigt igen . Man hade svårt att få upp tempot i passningarna och såg lite loja ut.

ÖFK åstadkom inte så mycket i den första tjugo minuterna. Karlstad hade mera boll och ville framåt i banan. ÖFK kom upp i några sporadiska anfall.

När det var befogat med mera kritik, så gjorde ÖFK, något överraskande, mål i 18:e minuten. Det kom som en blixt från klar himmel och det var ett snyggt mål. Efter en löpning av Calvin upp i banan med boll upp i banan passade till Marklund som behärskat sköt intill målvaktens vänstra stolpe.

Efter målet blev det bättre fart på ÖFK och efter ytterligare några minuter började vi känna igen ÖFK.

De höjde intensiteten i spelet, flyttade upp laget. De hade mera boll och Karlstad fick svårt att hänga med.

ÖFK skapade flera spelkombinationer och en del djupledslöpningar i anfallsläge och tog över matchen. Karlstad fick slå ifrån sig. I sista delen av matchen var det i stort sett ett lag på banan.

Efter ett ha börjat matchen svagt så kom ÖFK så mera och mera in i matchen och styrde och ställde så första halvlek blev godkänd av ÖFK.


När andra halvlek sate igång så trodde man att ÖFK skulle avgöra ganska snabbt med tanke på överlägsenheten i slutet av första halvlek, men så blev det inte riktigt.

Karlstad fick i inledningen av andra halvlek mera att säga till om. De blev aggressivare och flyttade upp spelet, men åstadkom ändå inte speciellt mycket i chansväg.

I 57:e minuten kom Karlstad i läge på ganska när håll. Målet räddade Keita med en fotparad. Han blev sedan liggande skadad i foten. Man befarade det värsta, men efter en stund reste hans sig och kunde fortsätta matchen. Det var Karlstads bästa chans i andra halvlek. Efter det skapade Karlstad inte mycket.

ÖFK kom igen och hade en riktigt bra period 1 55- 65:e minuten då de dominerade stort.

Under resten av halvleken var ÖFK bättre än Karlstad.

Några noteringar:

70:e minuten var Calvin ensam med målvakten räddade på nära håll.

I 61:e minuten fick Stolt en chans på en löpboll, men målvakten hann före.

I 79 minuten kom tre nya spelare in. Det var Musolitin, Sinyan och Österström. Ut gick Brendon, Stolt och Nader.

Musolitin var pigg och noterade ganska snabbt efter inbytet två skott, som tyvärr inte var välriktade.

i 85:e minuten avgjorde Kalvin välförtjänt med ett mål efter passning av Marklund.

ÖFK höll emot bra de minuter som återstod.

Slutsatsen av matchen var att Karlstad stack upp några gånger under matchen, men att ÖFK genomgående var det bättre laget och kunde vinna rättvist.

Skönt var det att slippa förlängning med tanke på den kommande matchen mot Trelleborg.

Adjoumani, Kabuye och Simon Marklund tillhörde det bättre spelarna denna gång.

ÖFK kunde nöjda åka hem efter en veckas bortavaro.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Tvivlande skrev | 24 Aug 2023 - 21:11
Öfk vann utan att imponera.
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Ope IF planerar för konstgräs på Torvallens IP  
  av Haldo Jonsson | Idag - 17:36  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Bråk på läkaren på NP3 Arena  
  av Haldo Jonsson | Idag - 12:04  
 

-Jag fick ett hårt slag på näsan så blodet rann, det säger ÖFK- supportern Stig Magnusson t.v till fotbollz.se. Han såg matchen tillsammans med sin kompis och arbetskamrat Nicke Bergman. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst  
  av Agne Svärd | Igår - 23:24  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  GIF Sundsvall - ÖFK 0-2 (0-0)  
  av Martin Nylander | Igår - 19:52  
 

Efter bra andra halvlek vann ÖFK Norrlandsderbyt!



 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
19 Jun 2023 - 09:05 Resultat helgens matcher
18 Jun 2023 - 22:22 Vart tog respekten vägen?
18 Jun 2023 - 21:29 Resultat div 2 Norrland
18 Jun 2023 - 21:20 ÖFK står sig gott inom norrlandsfotbollen
18 Jun 2023 - 15:18 media hallå hallå!
17 Jun 2023 - 21:27 YIK greppade halmstråt ⚽⚽⚽
17 Jun 2023 - 19:30 IFK räckte inte till mot tabell fyran
17 Jun 2023 - 17:39 Tre sköna poäng bärgade! (Timrå-BFK 1-4)
17 Jun 2023 - 17:37 Resultat spelomgång 9 div.4 Jämtland 2023
17 Jun 2023 - 16:55 Stabilt av IFK 2
17 Jun 2023 - 15:40 IFK Östersund-Skellefteå FF 2-3 (0-2)
17 Jun 2023 - 14:23 Yannick Adjoumani ser positivt på tillvararon
17 Jun 2023 - 10:16 Järpen - Alsen 1-1 (0-1)
17 Jun 2023 - 09:17 Fotboll ute på landsbygden är kärlek! ⚽🥰⚽
16 Jun 2023 - 16:46 Resultat och tips matcher dam kommande dagar
16 Jun 2023 - 10:32 Frösö IF BK - Cosmos FK fredag 19.45
15 Jun 2023 - 22:35 Serieledarna på besök
15 Jun 2023 - 09:59 Nytt spännande motstånd för damerna
15 Jun 2023 - 09:41 ÖFK - GIF Sundsvall möts i träningsmatch
15 Jun 2023 - 09:25 Tandsbyns FK - Ope IF 2-3 (0-1)
 
 
 
6
kommentarer
 Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst
av Agne Svärd | Igår - 23:24
5
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
4
kommentarer
Nädå, vi slipper det nedre strecket
av Per Lagerbäck | Igår - 19:02
Vilken klasskillnad i denna match.
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
1
kommentar
Ope IF planerar för konstgräs på Torvallens IP 
av Haldo Jonsson | Idag - 17:36
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet igår kl 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook