Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

EN FRÅGA ÅTERSTÅR INFÖR MATCHEN MOT SKÖVDE PÅ SÖNDAG
av Haldo Jonsson
Publicerad 24 Aug 2024 - 14:58 Uppdaterad 24 Aug 2024 - 21:02

Ja, en fråga för ÖFK återstår. Det är, har spelarna både psykiskt och fysiskt återhämtat sig efter onsdagsmatchen?

Jag kan inte tro något annat. Tränarna och spelarna är proffs och de kan de här.


Efter tre matcher på en vecka varav en med förlängning, så måste ÖFK vila sig till form inför matchen mot Skövde på söndag
och nästan efterlikna motståndarna i cupen Karlberg, som efter matchen har tre träningsfria i dagar.

Det kan inte riktigt ÖFK göra, men de sedvanliga träningarna gör inte laget bättre. Det är vila och åter vila som behövs. Kanske även ägna sig åt lite annat än fotboll. Det är jag är övertygad om att Powell tänker på.

Det jag har lagt märke till hos en del fotbollstränare är, att om man förlorat en match, så ska man träna ännu hårdare. Det kan vara precis tvärt om. Kanske man i vissa fall borde lätta på träningen för att orken, skärpan och motivationen ska bli bättre. Det är mycket viktigt att vara utvilad före match.

Jag kan jämföra med, när vi inom polisen i hade fullgjort en svår uppgift. Jag kom närmast, att tänka på bankrånet på dåvarande Sparbanken i Lit, då jag som vakthavande befäl hade ansvaret för insatsen.

Natten efter, då samlade jag alla poliser som varit med vid rånet, och gick igenom vad vi gjorde bra och vad vi gjorde dåligt. Detta för att vi förhoppningsvis skulle göra en bättre insats nästa gång. Jag uppmanade alla att öppet kritisera mig, och jag kritiserade och berömde dem.

Det var inte i hårda ordalag utan allt skedde med värdighet. Vi kan jämföra detta med fotbollens villkor.

De som ÖFK behöver inför matchen mot Skövde är mycket lätt träning, som kan jämföras med uppmjukning och översyn av skavanker.

Det viktigaste är dock, att Powell samlar spelarna och med psykologiska samtal ingjuter mod för att de ska komma igen och glömma de senaste förlusterna.

Viktigt är även att spelarna får säga sitt.

Att komma igen efter en förlust är inget nytt för spelarna. Det är man van vid. Det klarar man för det mesta.

Förutom att psykiskt komma tillbaka, är det nästan viktigare, att spelarna har hämtat sig fysiskt och att de i möjligaste mån fått vila ut och känna sig starka och motiverade för att göra allt för att vinna på söndag.

Jag tror på det och när vi bänkar oss på arenan på söndag får vi se ett piggt ÖFK.

Fotbollz.se har inte varit på besök på träningen denna vecka, men vi tror oss veta att alla spelarna är, som det ser ut nu, är beredda att vara med.

ÖFK ger sig aldrig. Det gör heller inte vi.

Det är viktigare än någonsin att vi alla kommer till arenan på söndag och hjälper ÖFK till seger.

Vi ses.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Igår - 21:55  
 

Sista omgången för i vår och höstens första omgång startar onsdag den 5 augusti.
En match blev uppskjuten i förra omgången – Offerdal mot Norra Lit och jag har inte sett när den matchen ska spelas. Matchen Hede mot Åre som ingår i omgång 10 spelas den 4 juli.
Berg förlorade sin första match under våren då dem förlorade hemma mot Frösön med 3 – 2 men behåller serieledningen. Lillhärdal gick om både Tandsbyn M/O i tabellen efter seger mot M/O och är nu på lite säkrare mark ovanför kvalstrecket.

 
  Läs mer...  
 


 
  Kort rapport från träningen inför Norrlandsderbyt  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:09  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ GIF Sundsvall - ÖFK via fotbollzse  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:51  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från Ope IF dam - Sundsvalls DFF2 2-0  
  av Stefan Roos | 25 Jun 2026 - 22:34  
 

. Foto: Stefan Roos

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
12 Apr 2023 - 15:06 Har ÖFK:s målskytte förbättrats?
12 Apr 2023 - 14:08 Kamraterna lirar borta till helgen
12 Apr 2023 - 13:49 DM herrar Ytterhogdals IK-Frösö IF 4-3 e förl.
12 Apr 2023 - 13:31 Trissvinnare i sin andra match - Teodore Rask
12 Apr 2023 - 06:56 Bortamatch för Ifk dam i norrettan
11 Apr 2023 - 22:13 Kontraktslösa målvakter
11 Apr 2023 - 10:33 En fin och viktig gest av Magnus Powell
11 Apr 2023 - 10:03 Träningstider denna vecka inför GIF Sundsvall
11 Apr 2023 - 10:01 'Matchvecka ÖFK Akademi'
11 Apr 2023 - 09:09 Referat: ÖFK P17 - Ås IF 3-2 (2-1)
10 Apr 2023 - 20:59 IFK Östersund-Älgarna/Härnösand 3-0 (2-0
10 Apr 2023 - 20:58 tips div 2 Herrar - Nu med resultat och tabell
10 Apr 2023 - 20:49 'Startelvan IFK Östersund, Div 2 - tidigare Akademispelare
9 Apr 2023 - 23:25 Tankar efter matchen från örebrohåll
9 Apr 2023 - 22:23 Riktigt bra säsongstart
9 Apr 2023 - 21:25 ÖFK fortfarande obesegrade
9 Apr 2023 - 21:14 Matchens prestation
9 Apr 2023 - 19:31 Matchens överraskning
9 Apr 2023 - 16:04 Startelvan
9 Apr 2023 - 09:32 Referat: Sunnanå SK - Ope IF
 
 
 
4
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
3
kommentarer
Målskytten Jabir Abdihakim Ali är klar för Öfk
av Haldo Jonsson | 22 Jun 2026 - 16:02
Jabir Abdihakim Ali Foto Haldo Jons
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
1
kommentar
ÖFK har på de senaste fyra matcherna mot GIF Sundsvall tagit bara ett poäng 
av Haldo Jonsson | 25 Jun 2026 - 21:53
Dags att ändra på det nu
1
kommentar
Tufft motstånd i Svenska Cupen 
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 20:25
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook