Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

RAPPORT FRÅN TRÄNINGEN - MODET OCH VILJAN HOS SPELARNA FANNS DET MYCKET AV
av Haldo Jonsson
Publicerad 27 Apr 2024 - 11:44 

Det gäller att skapa ett bra fungarande mittfält


Arkivbild

Torsdagsträningen var solig, men ack så kall. Trots plusgrader var vindarna vassa när de svepte in längs planen och träffade spelarna och tränarna som inte såg ut att besväras nämvärt av det. De har blivit en vana för dem denna kalla vår.


Dagens träning var den sista öppna träningen på Jämtkraft Arena före matchen mot Helsingborg på söndag. Modet och viljan hos spelarna fanns det som vanligt mycket av. Powell dirigerar och höjer ibland rösten. Han har hög ambition och stora krav och ger alltid själv järnet.


Vi har nu upplevt fyra omgångar i Superettan som bildlikt talat bara är barnet.

Det är först efter tio omgångar som serien har stabiliserats. Det sa alltid Sören Åkeby, som tidigare var tränare i ÖFK, och det kan vi nog hålla med om.

Senast vid tioende omgången hoppas vi på att alla spellae som inte är långtidsskadade är tillbaka och i bra form.

De som är närmast att komma tillbaka är Sporrong och Grach. Vi kan nog räkna med att Sporrong är spelklar i matchen mot Örebro om inget speciellt inträffar. Grach kanske något senare, kanske inte.

Stolt och Novak har visat sig på träningen. Det är bra.

Stolt bör snart vara kvitt sin otroligt efterhängsna förkylning som har ställt till det för honom sedan i januari. Kanske borde ha tidigare lags in på sjukhus för utredning, men det är lätt att vara efterklok. Stolt behövs i anfallet.

Novak får vi nog vänta med tills efter sommaruppehållet innan han är klar för spel.

ÖFK har gjort det riktigt bra, om man även tar hänsyn till de skador på viktiga spelare som man dragits med. Det bevisar att man har en bred och bra trupp.


Exempelvis har ÖFK spelat utan en skadad Keita under lång tid. Han har inte fått den matchträning som en målvakt så väl behöver, men vi vet att han är rutinerad.

ÖFK har hittills spelat utan forwards. Kanske lösningen nu är Arquímides Ordoñez som var krutfylld i senaste matchen mot Örgryte, men han kan inte göra allt själv. Han måste ha bra bollar att jobba med helst i djupled så man kan använda sig av hans snabbhet

När jag uppehåller mig om anfallarna, tycker jag att det skjuts för lite på mål. Skjut, skjut, skjut måste alltid finnas i spelarnas tankar, men det har väl Powell pratat om.

Även mittfältet har drabbats. Mansour Sinyan har visat sig vara viktigare än man kunde tro.

Sporrongs bortavaro har märkts klart och tydligt. Mittfältet blir lite statiskt utan honom. Norrby och Brendon är ganska lika och så har Norrby inte riktigt hittat tempot än, men det kommer.

Jag kan låta fantasin flöda. Varför inte prova med Nader på mitten, trots att Powell betraktar honom som yttermittfältare.

Kanske går de även att prova Bonnah. Har han inte spelat på mittfältet tidigare? Det gäller att skapa ett rörligt mittfält. Bonnah har energi och springer mycket. Det gäller att hitta alternativ.

Musoliten skulle inte göra bort sig som offensiv mittfältare, man han behövs även på kanten. Ersättare för Musolitin skulle i så fall kunna vara NSa eller Nader.

Michael Oluwayemi bör komma in i paus. Han är nedtränad och kanske ovan med hård träning, men han kan ändå leverera.

Nu hörde jag att Kroon inte reser med till Helsingborg av familjeskäl.

Sedan tidigare är mittfältaren Perry skadad. Osäkert även med mittfältaren Hopcutt. Mitttfältaren Simon Marklund tränar för fullt. Han måste utnyttja sin talang bättre med större framfusighet.


Lycka till mot Helsingborg!

Per-Ola och Barbro har åkt den långa vägen ner och kommer att titta på matchen. Det är rktigt imponerande!

Den som kommer att studera matchen lite extra är skribenten i fotbollz.se, Hasse Thor. Han kommer från Helsingborg och har känslor för klubben.

Klart slut! Nu kör vi!

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Glad Midsommar  
  av fotbollz.se | Igår - 21:03  
 

Fotbollz.se önskar alla våra medarbetare och läsare en riktigt Glad Midsommar
.

 
  Läs mer...  
 


 
  Jabir Abdihakim Ali åter till ÖFK?  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:54  
 

Jabir foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 3 mellersta Norrland - Två derbyn  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:55  
   
  Läs mer...  
 


 
  Näldens IF - Alsens IF 0-6 (0-2)  
  av Bertil "Blåsa" Johansson | Igår - 10:42  
  Efter lite paus på min skrivning, skall jag försöka att rapportera från Alsens matcher framöver, Det är ju viktigt med Fotbollz för att nå ut även till lokalfotbollen.
Kvällen match var ju derby, men nu var vi verkligen storebror!
 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
15 Feb 2023 - 13:50 Nu närmar sig allvaret
14 Feb 2023 - 15:40 En träning i dag inför Varberg som alla kan vara nöjda med
13 Feb 2023 - 16:04 Visst fick jag användning av bilden - och det fortare än jag
13 Feb 2023 - 15:23 Nyförvärv, Fransman klar för Kamraterna
13 Feb 2023 - 13:27 Sagt efter GIF - ÖFK - 'Det var ingen vanlig träningsmatch '
13 Feb 2023 - 13:24 Träningstider denna vecka på Jämtkraft Arena inför matchen m
12 Feb 2023 - 14:17 Akademi-spelare fick speltid mot Giffarna!
12 Feb 2023 - 14:07 P16 Pojkallsvenskan Norra.
11 Feb 2023 - 18:15 ÖFK - ett steg framåt efter den klara vinsten i dag
10 Feb 2023 - 23:26 Vi gillar att höra...
10 Feb 2023 - 21:50 Nu blåser det nya vindar över GIF Sundsvall
10 Feb 2023 - 19:33 Ny Ukrainsk spelare klar för ÖFK
9 Feb 2023 - 22:09 Magnus Powell sätter press
9 Feb 2023 - 18:19 Korta nyheter
9 Feb 2023 - 18:07 Kvalificerad fystränare till ÖFK - Thomas Näsholm
9 Feb 2023 - 18:06 Så här slutar Superettan - Trelleborgs FF storsatsar
9 Feb 2023 - 18:01 Mardrömsbesked för GIF Sundsvall - vänsterbacken Dennis Olss
9 Feb 2023 - 13:30 Talang från Friska Viljor provspelar i Västerås SK
8 Feb 2023 - 23:18 Nu är ÖFK hemma i sin egen lya igen, på både gott och ont.
8 Feb 2023 - 23:08 Det är ingen hejd på Henrik Bellman framgångar i Belgien - n
 
 
 
3
kommentarer
Sex spelare och ledare i Svenska Landslaget har startat sin elitkarriär i Östersund 
av Haldo Jonsson | 14 Jun 2026 - 20:56
I natt smäller det. Svenska La
2
kommentarer
Jabir Abdihakim Ali åter till ÖFK? 
av Haldo Jonsson | Igår - 20:54
Jabir foto Haldo Jonsson
2
kommentarer
Inte bara jag som noterat
av Per Lagerbäck | 16 Jun 2026 - 21:16
Saman Ghoddos. Foto Haldo Jonsson
2
kommentarer
Hugo Azzi högsta poängen av ÖFK-spelarna mot Ljungskile
av Haldo Jonsson | 15 Jun 2026 - 16:03
Hugo Azzi 
2
kommentarer
Startelvan i eftermiddag mot Ljungskile 
av Haldo Jonsson | 14 Jun 2026 - 13:33
Startelvan: Melker Uppenberg, Danie
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook