Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

MATCH MOT PITEÅ PÅ LÖRDAG - FLERA SPELARE NU FRISKA
av Haldo Jonsson
Publicerad 8 Mar 2024 - 11:43 Uppdaterad 8 Mar 2024 - 16:19

Piteå med flera nyförvärv blir ett bra prov för ÖFK

Man kan bäst karakterisera ÖFK för några dager sedan, att vara en sjukstuga. Hela tio spelare var sjuka och förhindrade att träna.

Nu ser det ljusare ut.

Vi behöver inte längre ifrågasätta om det blir match, som då Powell gjorde.

I går återkom Perry, Adjoumani och Oluwayemi till träning. Det är spelare som vi gärna ser ute på plan. Trots det var de sex spelare sjuka som inte tränade. Vi får hoppas att någon av dessa återkommer till dagens träning som är den sista inför matchen.

Vi kan i alla fall tycka det är bra, att manfallet inträffar nu, även om det är ett avbräck i uppladdningen inför Superettan. Det hade varit värre om stordelen av spelarna hade varit sjuka när Superettan sätter igång. Vi får hoppas att vi slipper sjukdomar och skador då.

ÖFK dras ju heller inte med några större problem med skador. Den ende är Grach. Han tränade inte i går. Han vilar på grund av en smäll som han fick i den senaste matchen. Hopcutt var inte sjuk men vilade. Han hade lite känningar.


På lördag möter ÖFK Piteå IF på Jämtkraft Arena. Piteå spelar i div 1 norra tillsammans med att annat norrlandslag, nämligen Umeå.

Piteå är övre Norrlands tredje bästa lag. Först har vi ÖFK och GIF Sundsvall. Fyra är Umeå.

I fjol blev Piteå sjua i div 1 norra, en serie som vanns av Sandviken. I årets serie spelar Piteå premiärmatchen mot Assyriska den 31 mars.

Piteå har inför säsongen förstärkt med yttern Michael Kargbo från Dalkurd, Hussein Mohammed från AFC Eskilstuna, Marcus Fahlgren återvänder efter en sejour i Norge.

Vi får nu möjlighet att återse före detta IFK östersundsspelaren Jonathan Lundbäck på sin gamla arena. Lundbäck värvades till Piteå i fjol från Team TG från Umeå. Han är forward.

Piteå spelade en träningsmatch mot Skellefteå som de krossade med 3-0. Lundbäck gjorde även då ett av målen.

I den senaste matchen förlorade Piteå mot Friska Viljor med 3-2. Lundbäck gjorde även då ett mål. Nyförvärvet Kargbo, som man hoppas mycket på, spelade i den matchen.

Även Piteå har drabbats av sjukdomar. I matchen mot Friska Viljor var det flera spelare borta av den anledningen.

Piteå har varit känt för att spela en rak fotboll med snabba uppspel. Vi får se om de spelar så mot ÖFK på lördag.

En sammanfattning av matchen kommer.

Vi tror på det här! Sida vid sida lyfter vi ÖFK!

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Robert skrev | 10 Mar 2024 - 08:56
De flesta spelarna gjorde en bra match igår enligt mig. Keita var dock svajig i passningar och retur känns inte bra att målvakten är den position som känns minst trygg. Det känns som att Powell tänker satsa på Keita i år. För mig hade Mills gått före då han känns tryggare samt dominerar luften på ett annat sätt. Tyvärr kollade jag bort vid målet öfk släppte in och jag såg sedan på sändningen att kameran också missade det målet, så jag kan inte bedöma om Keita skulle ha räddat det eller inte.

Sen att Mills är med på träningar medan Keita verkar stå över väldigt många år också en sak som talar i hans fördel för mig.

Kul att Kroon var tillbaka!

Ghanoum känns som första ersättare i backlinjen just nu, han kändes lite mer trygg än Bonde igår och han är verkligen snabb. Sen kommer säkert både han och Bonde att utvecklas iom att dom är unga.

Nader visade också upp en oväntad snabbhet för mig när han med boll sprang förbi sin back och passade fram till Kroon mål.
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Simon Marklund bra med i Kampen om Säsongens spelare  
  av Haldo Jonsson | 1 Jul 2026 - 21:43  
 

Simon Marklund Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Två ÖFK-are i veckans lag i Supefrettan  
  av Haldo Jonsson | 1 Jul 2026 - 21:37  
   
  Läs mer...  
 


 
  Hede IK drog till Galhammaren IP och sänkte serieledarna Berg i kväll ⚽⚽⚽  
  av Agne Karlsson | 1 Jul 2026 - 09:22  
 

Text och foto Agne Karlsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | 1 Jul 2026 - 00:00  
 

Sista omgången för i vår och höstens första omgång startar onsdag den 5 augusti.
En match blev uppskjuten i förra omgången – Offerdal mot Norra Lit och jag har inte sett när den matchen ska spelas. Matchen Hede mot Åre som ingår i omgång 10 spelas den 4 juli.
Berg förlorade sin första match under våren då dem förlorade hemma mot Frösön med 3 – 2 men behåller serieledningen. Lillhärdal gick om både Tandsbyn M/O i tabellen efter seger mot M/O och är nu på lite säkrare mark ovanför kvalstrecket.

Hede vann mot Berg på Galhammarudden IP

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
28 Feb 2026 - 21:21 ÖFK:s tre bästa spelare mot Degerfors FF
28 Feb 2026 - 17:53 ÖFK fortfarande obesegrade i Svenska Cupen
27 Feb 2026 - 20:34 Intervju med tränaren i Degerfors Henok Goitom inför matchen
27 Feb 2026 - 20:20 Träningsmatcher i helgen
27 Feb 2026 - 19:48 Före detta ÖFK- spelaren Ludvig Fritzon klar för Degerfors i
27 Feb 2026 - 14:38 Kort rapport från träningen - Räkna med ett supertaggat Dege
27 Feb 2026 - 06:25 Står vi inför något nytt i ÖFK?
26 Feb 2026 - 14:43 Månadens spelare - forwarden Edgar Navassardian
26 Feb 2026 - 12:51 Gideon Granström i fjol i ÖFK lämnar Djurgården - går till I
25 Feb 2026 - 17:04 Det var två spelare på träningen i dag som vi la märke till
24 Feb 2026 - 17:48 Jamie Hopcutt har ny klubb - möter Ravell Morrison
24 Feb 2026 - 13:14 Höga spelarpoäng IFK Göteborg - ÖFK
23 Feb 2026 - 20:08 Resultat Svenska Cupen
23 Feb 2026 - 15:41 Spännande nyorientering
22 Feb 2026 - 18:21 Sportbladet tippar div 2 - IFK Östersund tippas komma högt u
22 Feb 2026 - 17:07 Curtis Edwards klar för två år -'ÖFK en klubb som gett mig s
21 Feb 2026 - 17:54 Kamraterna vann
21 Feb 2026 - 16:30 ÖFK tog en poäng mot IFK Göteborg efter moget och bra spel
21 Feb 2026 - 13:52 IFK Göteborg - ÖFK 0-0 i halvtid
21 Feb 2026 - 13:51 IFK dam vinner derbyt i träningsmatchen
 
 
 
4
kommentarer
Ope IF planerar för konstgräs på Torvallens IP 
av Haldo Jonsson | 28 Jun 2026 - 17:36
2
kommentarer
Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Jun 2026 - 21:55
Sista omgången för i v
1
kommentar
Två ÖFK-are i veckans lag i Supefrettan 
av Haldo Jonsson | 1 Jul 2026 - 21:37
1
kommentar
Omgångens prestation i div 4 Jämtland omg. 10
av Haldo Jonsson | 29 Jun 2026 - 14:41
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook