Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

DET FINNS DETALJER SOM ÖFK MÅSTE RÄTTA TILL
av Haldo Jonsson
Publicerad 9 Mar 2025 - 21:27 

När vintern är åter och har gjort sitt intåg i Östersund och det är riktigt gråväder ute med ihållande snöfall, då har man ingen lust att ge sig ut.

Istället tar man det lugnt inomhus och tittar på all sport på TV.

För att ha något att göra, så kanske man skriver några rader i fotbollz.se. Det tycker jag att flera borde göra. Det är helt gratis att uttrycka sina åsikter och skriva referat och annat.

Frågan är bara vad jag ska skriva om? Jag väljer att tänka tillbaka på ÖFK:s förra match mot Örebro.

Matchen slutade som bekant med seger för Örebro med 3-1 efter två mål, som inträffade efter två fatala misstag i uppspelet. Utan dessa misstag hade resultatet sett bättre ut och hade varit mera rättvist.

ÖFK har även i tidigare matcher haft en tendens att inte riktigt säkra bakåt. Mot Örebro blev det mycket iögonfallande då man hade svårt med uppspelen.

Det komrer Livani att ändra på och nöta bort. Säkert kommer han att göra det, annars kanske man måste ändra till något annat sätt att sätt igång spelet, men räkna med att de aldrig kommer ifråga.

Enligt Livani ska uppspelen börja med målvakten som ska slå bollen kort till en back. En tanke god som någon, men det kräver målvakter som är bra på fötterna och är uppmärksamma. De gäller även för backarna, att om man är tvungen att passa bollen tillbaka till målvakten. Det är viktigt at man gör det på ett tryggt sätt och inte utsätter målvakten för problem. Det gjorde man mot Örebro med mål som följd.

Det gäller speciellt när man möter lag av typ Örebro, som är aggressiva och som har ett spelsätt med mycket hög press.

Livani har gjort en total förändring av ÖFK:s spelsystem.

Uppgiften är krävande både för tränare och spelare. Det måste få ta sin tid för att allt ska komma på plats och tid finns. Superettan börjar först om en månad.

Om jag gör en jämförelse, så minns jag när Graham Potter kom till ÖFK och han i Superettan ändrade till trebackslinje. Då ansågs ÖFK lite naiva i försvaret, eftersom det blev några onödiga mål i baken. Potter var uppmärksam på detta och så småningom försvann problemen. Det kommer även Livani att göra.

Om jag tittar vidare på matchen mot Örebro, så kan jag nämna, att jag roade mig med att notera skotten på mål och utanför.

Det blir normalt inte så många chanser i dagens fotboll och det blev det heller inte mot Örebro, trots att de var offensivt präglade lag med samma spelsystem som möttes.

Jag noterade för ÖFK tre skott på mål och fem skott utanför.

Motsvarande för Örebro var sju skott utanför och fyra på mål. Således en bra utdelning för Örebro sett i antal skott på mål.

I sammanhanget vill jag berömma Bonnah för hans eleganta och snygga mål. Sådana vill vi se mera av.

Örebro hade övertag i första halvlek, medan ÖFK kom i igen i andra. Då kom ÖFK längre upp på motståndarnas planhalva, hade större bollinnehav och bättre spel.

Det var positivt att ÖFK orkade sätta högre fart i andra halvlek. Det har man i vissa matcher tidigare inte klarat av. Man har sett trötta ut, åtminstone i slutet av andra halvlek.


Många hör av sig och undrar varför inte ÖFK vinner flera träningsmatcher, men den frågan tar vi upp en annan gång

 
 
5 Kommentarer:
Gäst: Tvivlande skrev | 10 Mar 2025 - 14:13
Högersidan måste bli bättre, en hel del baklängesmål har det blivit från den sidan.
1
Gäst: Tomas Noterius skrev | 10 Mar 2025 - 08:41
Haldo, jag vet jag vet. 😁
0
Gäst: Haldo skrev | 9 Mar 2025 - 23:24
Tomas, efter en viss ålder går tiden så in i Norden fort.
1
Gäst: Tomas Noterius skrev | 9 Mar 2025 - 21:39
Nej Haldo. Superettan börjar inte först om en månad. Öfk premiärspelar 30/3 borta mot Trelleborg och dit är det knappt tre veckor. Vilket gör att förberedelsetiden att nöta in det nya spelsystemet kapas med 25% utifrån "din almanacka". Hårda bud vill jag nog påstå men hoppas självklart att det fungerar till dess? 😁
1
Gäst: Calle skrev | 9 Mar 2025 - 21:34
Vi kan inte fortsätta blunda för ekonomin i klubben.
Nog saknar man flyttgubben från Sollefteå som kunde sponsra med dom miljoner som behövdes för att va på rätt sida om om konkurssteecket…….
Mera såna gubbar ,tack!
Ironi för er som inte förstår….🫣🫣🫣🫣❤️🖤
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Simon Marklund bra med i Kampen om Säsongens spelare  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:43  
 

Simon Marklund Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Två ÖFK-are i veckans lag i Supefrettan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:37  
   
  Läs mer...  
 


 
  Hede IK drog till Galhammaren IP och sänkte serieledarna Berg i kväll ⚽⚽⚽  
  av Agne Karlsson | Igår - 09:22  
 

Text och foto Agne Karlsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Igår - 00:00  
 

Sista omgången för i vår och höstens första omgång startar onsdag den 5 augusti.
En match blev uppskjuten i förra omgången – Offerdal mot Norra Lit och jag har inte sett när den matchen ska spelas. Matchen Hede mot Åre som ingår i omgång 10 spelas den 4 juli.
Berg förlorade sin första match under våren då dem förlorade hemma mot Frösön med 3 – 2 men behåller serieledningen. Lillhärdal gick om både Tandsbyn M/O i tabellen efter seger mot M/O och är nu på lite säkrare mark ovanför kvalstrecket.

Hede vann mot Berg på Galhammarudden IP

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
26 Jan 2023 - 10:18 Tråkiga nyheter om ÖFK- vännen och gentlemannen Ian Burchnal
26 Jan 2023 - 09:34 Klart med ny tränare i KD/55
25 Jan 2023 - 15:55 Carl Larsson tillbaka
25 Jan 2023 - 11:04 ÖFK om fem år?
25 Jan 2023 - 10:07 BUSSRESA TILL SUNDSVALL MED FALKARNA
24 Jan 2023 - 23:04 Inget seriespel för Tigerbrudarna i Häggenås säsongen 2023
23 Jan 2023 - 21:48 Ny samarbetspartner för fotbollz.se - det blir Hos Andreas
22 Jan 2023 - 09:41 Månadsfika på kansliet
21 Jan 2023 - 22:54 Sista träningen före avresan till Turkiet - diverse händelse
21 Jan 2023 - 22:40 Före detta ÖFK-backen Ronald Mukiibi går till ÖFK- konkurren
20 Jan 2023 - 18:51 Att skicka två unga endast fransktalande ÖFK-are till Turkis
20 Jan 2023 - 17:50 Fem snabba till Kevin Jablinski om skadan - 'jag vet inte om
20 Jan 2023 - 12:08 IFK Östersund söker en tränare till P16
20 Jan 2023 - 11:20 Två döda när Revan Amin blev cupmästare i Irak
19 Jan 2023 - 21:38 Brwa Nouri en ersättare?
19 Jan 2023 - 20:14 Ny träningsmatch klar - Starkt motstånd
19 Jan 2023 - 08:34 Har ÖFK kunskap om marknadsföring och sälj?
18 Jan 2023 - 23:18 Temperaturen inför säsongen har börjar höjas och suget finns
17 Jan 2023 - 10:13 ÖFK får konkurrens om en godbit - Oliver Stojanovic Fredin
16 Jan 2023 - 22:46 Oscar Ljungblom har slutat - ÖFK söker ny fystränare och ass
 
 
 
7
kommentarer
 Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst
av Agne Svärd | 27 Jun 2026 - 23:24
4
kommentarer
Ope IF planerar för konstgräs på Torvallens IP 
av Haldo Jonsson | 28 Jun 2026 - 17:36
2
kommentarer
Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Jun 2026 - 21:55
Sista omgången för i v
1
kommentar
Två ÖFK-are i veckans lag i Supefrettan 
av Haldo Jonsson | Igår - 21:37
1
kommentar
Omgångens prestation i div 4 Jämtland omg. 10
av Haldo Jonsson | 29 Jun 2026 - 14:41
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook