Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

NÖDVÄNDIG SKÖN POÄNG
av Per Lagerbäck
Publicerad 29 Jul 2023 - 15:22 Uppdaterad 29 Jul 2023 - 16:07

En verklig kämpainsats av ÖFK gav poäng, trots ett horribelt domarmisstag när inte Lundström i Sundsvall fick sitt andra gula kort i samband med utvisningssituationen. Men oerhört rättvist att det var han (tror jag) som Kabuye så snyggt snodde bollen av innan kvitteringen.

Jag måste börja med att tacka Norrlandskustens 08-wannabees, nämligen Patronerna. Med allt sitt hat, eldande, klängande i nät med flera primitiva beteenden sopade de iväg det sista dåliga samvetet för att jag har tagit klivet över till ÖFK. Jag delar dock deras åsikter i två fall. Nämligen i det ena fallet domarskandal. Vad det andra gäller tar jag inte i skrift. Falkarnas tifo överglänser Patronernas hemmatifo med råge. Tyvärr föll även Falkarna in i hatet på slutet, vilket kan vara förståeligt, men väldigt onödigt. Likaså tändandet av bengaler, vilket jag dock är övertygad handlade om ytterligare enskilda wannabes.

Vad Petronernas domarskandal handlar om vet jag inte, men min är att inte två utsträckta armar med full kraft i ryggen efter avblåsning inte åtminstone ger ett gult kort. Det är verkligen horribelt. Hade det funnits någon ryggrad i domarteamet så hade det varit minimum med det gula kortet, och ett direkt rött helt acceptabelt.

Matchen visade åter att Sundsvall blivit ett ganska okapabelt lag på många sätt, men med en man mindre så blir det inte lätt att utnyttja. Valet av tränare i Sundsvall var modigt, men kan med viss sannolikhet leda till spel i division 1 nästa säsong.

ÖFK ska vara oerhört nöjda med sin insats, även om den inte på något sätt var fantastiskt bra. Kämpainsatsen och inställningen är dock värd en tydlig femma, med något undantag. De höll ordning på Sundsvalls haussade anfallare ganska enkelt, utom vid hörnor och fasta situationer, där det blev riktigt farligt vid några tillfällen. Det som verkligen utvecklats är uppbackningen av varandra och förmågan att täta framför straffområdet. Det var också befriande, och kanske avgörande, att man inte föll in i sedvanligt tidsfördröjande. Däremot har jag åter svårt att förstå vissa byten, främst att Kabuye blev tidigt utbytt, som jag tyckte var matchens lirare idag.

Poängen ger en lättnad i att inte hamna i absolut närhet av de negativa strecken, och nu hoppas jag att ÖFK höjer disciplinen vad gäller risken för varningar och utvisningar.

Jag blev väldigt känslomässig i denna match, så jag erkänner att jag missade mer än vanligt vem som gjorde vad, så betygen kanske fladdrar lite. Men min bedömning utgår från den insats som gjordes med en man mindre under så stor del av matchen.

Mills 3 - En klart godkänd insats, men lite långt ut på målet.

Weilid 2 - Den onödiga utvisningen är anmärkningsvärd.

Rask 4 - Mycket stabil insats igen.

Mazur 4 - Känns som att han hittat in i sin roll ordentligt.

Hedenqvist 4 - Hans näst bästa insats i den rödsvarta tröjan.

Brendon 4 - Det är ju bara så att han är väldigt viktig.

Sinyan 3 - Punktvis briljant, men tänk vilket lyft det kan bli om han hittar tillbaka till den tidiga vårens form.

Österholm 3 - Bra jobb, men ändå lite slätstruket.

Karlsson Grach 3 - Hann inte visa något.

Stolt 4 - Faktiskt ingen stark fyra, men målet lyfter dit.

Kabuye 4 - En väldigt bra insats, både defensivt och offensivt, och sättet han jobbade åt sig bollen vid målet var läckert.

Ghanoum 3 - Gjorde absolut en bra insats.

Sporrong 3 - Hann inte med så mycket annat än att bidra till kämpainsatsen.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: K skrev | 29 Jul 2023 - 19:30
Tänk er diskussionerna om vad man skulle hitta på i helgen som ledde fram till "Vi åker upp till Östersund, gömmer oss under lakan, sätter på oss masker, eldar och hatar i en och en halv timme!"
Undrar just vilka andra alternativ som dök upp...

Efter vad man sett av Sundsvall tror jag de skulle ha mer glädje av att det dök upp supportrar som peppar laget till matcherna. Det känns långt ifrån säkert att det är superettan dom gäller nästa år.
19
 
Sök på fotbollz.se
   
  Midsommargrön Ringsta IP  
  av Annette Jonsson | Idag - 21:34  
 

Norra Lit - Brunflo 1-5 ((0-4)

Foto Annette Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Referat: Frösö IF Dam - Ope IF  
  av Ope iF | Idag - 11:17  
 

Uppdaterad

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från Ope - Cosmos 0-1 (0-0)  
  av Stefan Roos | Idag - 10:51  
 

-Foto Stefan Foos

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat och tips Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Idag - 10:31  
 


Nu när alla lag har spelat 8 matcher så har vi Berg i topp med fem poängs marginal till Hede och Frösö.
Åre och Norra Lit vann i förra omgången och har nu samma poäng i botten på tabellen.
Matcherna denna vecka spelas på onsdag och torsdag och veckans match får bli Frösö IF - Hede IK som kämpar om andra platsen itabellen.

Berg IK leder serien

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
19 Nov 2022 - 20:29 Tankar om ÖFK:s fortlevnad i Superettan
18 Nov 2022 - 21:34 Hofvallengruppen tackar för den här fotbollssäsongen, ses 20
18 Nov 2022 - 18:38 Överdådigt - 1 miljon i hamn
18 Nov 2022 - 17:01 Miljoner till ÖFK
18 Nov 2022 - 14:47 Fotbollz.se vill uppmärksamma alla investerare och sponsorer
17 Nov 2022 - 10:15 Ledigheten snart slut - ÖFK;s hjältar börjar träna på måndag
16 Nov 2022 - 19:05 Supporterfolket i glada rutan - mot miljonen
16 Nov 2022 - 16:35 Nu ger vi oss inte - nu nära miljonen - snart är vi där
16 Nov 2022 - 10:05 11-åriga Frösötjejen Clara Hippe Runsten vann OLearys tipset
15 Nov 2022 - 10:39 Simon Kroons två bragder - I dag i fotbollz.se:s positiva ny
15 Nov 2022 - 09:48 Erick Brendon var bäst - här är alla ÖFK-betygen
14 Nov 2022 - 23:31 Det finns sponsorer som vill ställa upp för ÖFK
14 Nov 2022 - 21:00 Firande efter den härliga kvalvinsten mot Falkenberg - ÖFK v
14 Nov 2022 - 18:08 'BARA' TIO NYA ÖFK-MILJONER ÄNDÅ ETT LJUS I MÖRKRET
14 Nov 2022 - 15:59 - Om inte ÖFK hade varit kvar i Superettan hade jag ansökt o
14 Nov 2022 - 12:37 Bilder ÖFK - Falkenberg 2-0 (0-0)
14 Nov 2022 - 09:50 Tankar från före detta mittbacken i ÖFK Miguel Exposito
14 Nov 2022 - 09:33 Höjdpunkter från kvalmatchen ÖFK - Falkenberg 2-0 (0-0)
14 Nov 2022 - 09:25 Det var väldigt fint att få se att publiken slöt upp de sis
13 Nov 2022 - 23:26 Järpens IF till div 2
 
 
 
12
kommentarer
Jabir Abdihakim Ali åter till ÖFK? 
av Haldo Jonsson | Igår - 20:54
Jabir foto Haldo Jonsson
4
kommentarer
Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 15 Jun 2026 - 15:53
Nu när alla lag har spelat 8 m
2
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - Två derbyn
av Haldo Jonsson | Igår - 10:55
Anundsjö IF leder serien. J
2
kommentarer
Inte bara jag som noterat
av Per Lagerbäck | 16 Jun 2026 - 21:16
Saman Ghoddos. Foto Haldo Jonsson
2
kommentarer
Hugo Azzi högsta poängen av ÖFK-spelarna mot Ljungskile
av Haldo Jonsson | 15 Jun 2026 - 16:03
Hugo Azzi 
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook