Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

HELSINGBORG - ÖFK 0-0 (0-0)
av Martin Nylander
Publicerad 1 Jun 2025 - 17:54 Uppdaterad 6 Jul 2025 - 21:56

.Så här nära var James Kirby på stopptid att avgöra matchen

Dagens match stod mellan hemmalaget Helsingborgs IF (HIF) och gästande ÖFK på Olympia, sista matchen innan ett kort uppehåll. För ÖFK har skadeläget börjar lätta, positivt för laget och rimligen positivt för prestationen. Inför matchen anmälde ÖFK Origi till start men Benediktsson var den som kom att starta, om detta berodde på skada eller annan anledning lär vi få återkomma till. Annars var startelvan väntad; Benediktsson– Johansson, Ananwu, Bonde, Enemark – Bonnah, Sporrong - Perry, Marklund, Edqvist – Kirby. Bänken såg ut så här; Origi, Ghanoum, Adjoumani, Oluwayemi, Yossief, Hopcutt och Bawa. HIF hade press på sig att ta tre poäng då man var på negativ kvalplats.

Första halvlek är relativt jämnt med ett visst bollövertag för ÖFK. Det tar dock 25 minuter innan ÖFK får ordning på sitt spel och får kontroll över HIF omställningsspel. HIF taktik är tydlig, stå lågt, positionera sig rätt samt ställa om snabbt när man vinner boll. Detta är en tydlig taktik som ÖFK måste vänja sig vid då man ofta har stor spridning på spelarna över ytan, därför måste man vara noggranna så att det inte blir onödiga bolltapp. I den 13 matchminuten får HIF en ny omställning och möjlighet till inspel som HIF´are kan nicka, en kanonräddning av Benediktsson. Under de första 25 får HIF många omställningar på ÖFK. Redan i 2 minuten kommer HIF runt till vänster och slår in bollen centralt som HIF spelare möter, från nära håll går bollen rakt på Benediktsson. ÖFK har några skott utifrån som målvakten lätt kan rädda. I den 38 minuten får så ÖFK sin hetaste chans, Bonnah slår en fin krosspassning till Perry som från vänster kan komma till avslut, skottet går i stolpen via räddning av målvakten. Returen hamnar hos Kirby men som inte får till avslutet.

I andra halvlek kommer HIF ut som ett helt annat lag. Det syntes att dom pratat sig samman i halvtid att inte ge Marklund, Bonnah och Perry samma ytor som i första halvlek. Detta blev en bra halvlek ur HIF ögon sett och tvärtom ur ÖFK perspektiv. Trots detta får ÖFK första chansen i 49 matchminuten, efter inspel från Perry skjuter Bonnah strax utanför. I den 62 matchminuten stressar HIF fram misstag i ÖFK straffområde och man tillåts avsluta, återigen en mycket fin räddning av Benediktsson. I den 66 matchminuten får återigen Benediktsson göra en avgörande räddning, denna gång på ett tungt distansskott. I matchminut 69 byter ÖFK in Ghanoum för Johansson, Ghonoum tar vänsterbacksplatsen. Runt 72 matchminuten får HIF ett rejält tryck på ÖFK med bland annat 4 raka hörnor. I 81 matchminuten kommer så två efterlängtade och välbehövliga byten på trötta ÖFK spelare, Adjoumani och Oluwayemi in istället för Perry och Bonnah. I 88 matchminuten kastar Benediktsson ut bollen till Ghanoum som i sin tur tar ett riktigt dåligt beslut att spela tillbaka bollen, en boll som når framrusande HIF spelare men som lobbar bollen över målet. Känslan var att blir det inte mål där blir det aldrig mål. ÖFK får viss press sista minutrarna. Efter en lång utspark som landar hos Marklund och slås in centralt får Kirby chansen på halvvolley, ett skott som smiter precis utanför målvakten vänstra stolpe. Mer händer inte i matchen som slutar 0-0.

Sammanfattningsvis är att detta var en match med två helt olika halvlekar ur ÖFK ögon sett. Andra halvlek är inte ÖFK nöjda med och det ska man heller inte vara. Känslan var att ÖFK inte hade ork att ta löpningar och pressa motståndarna under andra och att detta öppnade upp för HIF. Det var tydligt att många ÖFK spelare var trötta med tidiga krampkänningar, att därför vänta så länge som man gjorde med byten förbryllar. Ett oavgjort resultat ska ÖFK vara mest nöjda med såsom matchen kom att utveckla sig. Idag var det flera spelare som inte kom upp i den nivå man bör kunna kräva. Första 25 minuterna tar flera spelare dåliga beslut på mittplan och som leder till farliga omställningar för HIF. Ändå finns ljusglimtar. Benediktsson räddade ÖFK idag. Han gör sin vana trogen något dåligt beslut där han sätter motståndare i lägen eller egna spelare i knipa. Men som sagt han räddar ÖFK kvar i matchen idag. Bonde gör återigen en stabil insats i backlinjen. Han motar även flera av HIF totalt 11 hörnor. Vidare går det inte att nog påpeka Enemark positiva insats. Han är trygg och brytsäker och gör sällan en dålig insats. I första halvlek bör Perry, Bonnah och Marklund insatser lyftas fram. Dock kom dessa spelare bort med en förändrad HIF taktik i andra halvlek. ÖFK behöver det uppehåll som nu stundar för att båda vila och träna samt läka de återstående skadade spelarna.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Tvivlande skrev | 2 Jun 2025 - 09:16
Ghanoums bakåtpassning är som står i artikeln ett riktigt dåligt beslut, det finns möjlighet att vända upp, men det är inte första gången han ställer till det, mot Varberg spelar Gjanoum bollen bakåt till Sulic som spelar också bakåt till målvakt men en motspelare kommer emellan och gör 1-0! Varberg vinner matchen, Ghanoums plats är på bänken.
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Bilder från Cosmos - Ope 0- 0  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:36  
 

.Foto Stean Roos

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat Spelomgång 8 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Igår - 22:35  
 

fortsatt ledning efter förra veckans matcher men Hede och Frösö med bra i toppen av tabellen.
Berg och M/O har två matcher under veckan och sedan ska vi vara ikapp med flyttade matcher.
IntreFröns vann ssant match under veckan är om IFK Östersund Ungdom kan komma tillbaks efter tre förlorade matcher i rad och kunna hota

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat och Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:29  
   
  Läs mer...  
 


 
  Hede IK hänger på i toppen av tabellen ⚽⚽⚽  
  av Agne Karlsson | Igår - 22:23  
 

Agne Karlsson text och foto

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
9 Jan 2026 - 14:49 Tre provspelare visade upp sig i dag - Fotbollz.se har namne
9 Jan 2026 - 14:35 Douglas Bergqvist klar för konkurrent
9 Jan 2026 - 11:29 Klaus Kurzawa en äkta hjälte!
8 Jan 2026 - 23:04 Fredag påbörjas fotbollsträningen i SEP Arena
8 Jan 2026 - 18:45 Douglas Bergqvist bryter sitt kontrakt
8 Jan 2026 - 17:54 Fystränare Thomas Näsholm
7 Jan 2026 - 20:55 Maratontabellen för ÖFK klar för 2025 -
7 Jan 2026 - 17:48 Daniel Miljanovic - ung men rutinerad back till ÖFK
6 Jan 2026 - 14:43 Erick Brendon klar för ny klubb i Malaysia
6 Jan 2026 - 12:55 Spännande tider nalkas!
3 Jan 2026 - 18:19 Right to Dream Akademi var tidigare en guldgruva av bra spel
3 Jan 2026 - 11:34 Anmälda lag till JHFFs serier 2026
2 Jan 2026 - 21:22 Ziad Ghanoum följer Kiarash Livani till Stockholm?
1 Jan 2026 - 17:48 Nu är det klart att Lucas Lund blir ny fysio för ÖFK säsonge
31 Dec 2025 - 13:13 Ny mittback till ÖFK - en nyårspresent ?
31 Dec 2025 - 09:18 Presenteras någon ny ÖFK spelare idag?
31 Dec 2025 - 09:05 Så får föreningar sända fotboll 2026 i egna kanaler
31 Dec 2025 - 08:20 God Jul o Gott Nytt År
30 Dec 2025 - 15:17 Ny mittback klar för ÖFK - kan även spela back och defensiv
29 Dec 2025 - 21:18 Slutredovisning av Superettan 2025 - vi gjorde det alla till
 
 
 
11
kommentarer
Spelomgång 8 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 7 Jun 2026 - 20:09
fortsatt ledning efter förra v
4
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 11 Jun 2026 - 20:06
4
kommentarer
Stora krav på målvakterna i dag 
av Micke Olofsson -Haldo Jonsson | 11 Jun 2026 - 19:36
Foto. Micke Olofsson
3
kommentarer
Simon Marklund trissvinare mot Nordic United
av Haldo Jonsson | 12 Jun 2026 - 14:16
Simon Marklund  Foto Haldo Jon
3
kommentarer
Högsta poängen till Melker Uppenberg i matchen mot Nordic United 
av Haldo Jonsson | 10 Jun 2026 - 17:21
Melker Uppenberg Foto Thord-Eric Ni
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook