Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

SANDVIKENS IF - ÖSTERSUNDS FK 4-0 (1-0)
av Haldo Jonsson
Publicerad 9 Feb 2025 - 16:27 Uppdaterad 9 Feb 2025 - 22:43

I dagens match får vi se andra ansikten på plan än vi såg mot Degerfors. Det gör matchen inte ointressantare. Det blir kul att se de nyförvärv som vilade i går. Livani går metodiskt till väga. Med tanke på att han tränat ÖFK i bara en månad så har hans tankegångar om hur han vill spela, slagit igenom mer än man kan förvänta sig.

Nu börjar matchen

De var många okända spelare i ÖFK på plan idag. Det berodde på att det fanns sammanlagt fem provspelare och en akademispelare i startelvan.

Det var svårt att identifiera och känna igen alla.


Målvakten Lundhall vaktade för första gången stolparna i ÖFK.

Fyra spelare saknades i truppen, som normalt brukar finnas med. Det var mittbacken Sunday, mittfältarna Sporrong och Norrby och forwarden Kirby. De tre sistnämnda var visst skadade.

Det blev en ganska trevlig, jämn och öppen halvlek med en hel del målchanser för båda lagen. Spelmässigt var det ganska lika, möjligen med lite övervikt för Sandviken. Matchen stod hela tiden och vägde. Ingen kunde ta greppet.


Matchen började med en bra chans för Sandviken, då ÖFK inte hann med riktigt.


Vi kunde sedan notera två riktig bra chanser för ÖFK som kunde ha resulterat. En var när snabbe Emmanuel Ikechukwu var inblandad med skott efter en fin genomlöpning, men målvakten gick ut och täckte bollen.

Sandviken hade stundtals problem med Perry, som man inte fick grepp om. Han utmärkte sig och var pigg och aktiv både i försvar och anfall.

Efter 13 minuters jämnt spel blev det dags för 1-0 för Sandviken. Efter en erövring av bollen fick Thellsson raka spåret mot mål och han gjorde inget misstag.


Det fanns målchanser för ÖFK. En var när Yossief var nära att lyckas, efter att han gjort en fin löpning, men målvakten avvärjde i sista stund.

Vi noterade vidare att i 32:a minuten sköt provspelaren Mainer ett bra skott efter hörna som var nära att gå i mål.


I slutet av halvleken blev det svettiga minuter för Lundhall, men han avvärjde målet med ett par bra räddningar.



Det var bra spel från både Sandviken och ÖFK under större delen av halvleken. Man utbytte målchanser, men något mer mål blev det inte.



I andra halvlek kom fem akademispelare in och en fanns tidigare på plan. För de flesta av dem var det första gången de fick prova på seniorspel. Man märkte att många var tända och ivriga för att göra sitt bästa.

Liksom i första halvlek så började andra halvlek med att par bra chanser för Sandviken. Det dröjde bara ett par minuter till så var det klart för 2-0. Det var slarv i ÖFK:s försvar som blev helt överspelat när Sandviken kom fram i anfallsläge.



Det blev en halvlek som helt skiljde sig helt från den första. I den förstavar ÖFK riktigt bra, men i andra, blev inte halvleken gammal förrän Sandviken tog över.


ÖFK hade svårt att freda sig för Sandvikens mera resoluta och rakare spel.

Kanske inte heller att förvånas över, eftersom det blev för många spelare tillsammans som tidigare inte spelat ihop. Fortfarande var även provspelarna på plan. Det var dock svårt att se, om någon utmärkte sig genom att ÖFK:s spel i emellanåt inte flöt så bra. Det blev hackigt.

ÖFK fick svårt att komma upp i några längre anfall och det tog lång tid till att vi kunde anteckna det första riktiga anfallen.


Det blev två mål till för Sandviken.

I 69:e minuten på en frispark intill stolpen och 3-0

I slutet av matchen 4-0 genom släpphänt ingripande av Lundhall.

Tyvärr råkade Mainer, som det såg ut som, för en svår skada i alldeles slutet av matchen, och fick bäras av plan. Trist för en provspelare som vill försöka ta en plats i ÖFK.

Bästa målchansen i andra halvlek hade ÖFK genom akademispelaren Lidenmark med ett snabbt och bra skott, men målvakten gjorde en utmärkt räddning.

Emmanuel Ikechukwu var en av provspelarna som var snabb och vllle mycket.


Bäst i Sandviken var Liam Vabö med ett frisparksmål och två ass.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Idag - 22:37  
 


Ledning nu med 7 poäng för Berg till Hede och Frösö och serieledarna möte serietrean i denna omgång. Mittenlagen slår varandra lite om vartannat men i botten har vi fortfarande Åre och Norra Lit.

 
  Läs mer...  
 


 
  Målskytten Jabir Abdihakim Ali är klar för Öfk  
  av Haldo Jonsson | Idag - 16:02  
 

Jabir Abdihakim Ali Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Dags börja blicka mot undre strecket?  
  av Per Lagerbäck | Igår - 23:30  
 

Första knappa 40 minuterna var årets sämsta, mot ett inte alltför starkt Norrköping. En viss uppryckning i andra räckte inte långt. Nu får vi hoppas på att ledare och spelare inser allvaret.

.Bortaklacken skötte sig bra. Foto. Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK FÖRLORADE MOT IFK NORRKÖPING -FÖRSTA HEMMAFÖRLUSTEN FÖR I ÅR  
  av Lasse Granbacka | Igår - 23:13  
 

ÖFK - IFK Norrköping 0-2 (0-1)

Trissvinnaren Abodi Qasem före match. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
5 Nov 2022 - 23:36 Matchens prestation
5 Nov 2022 - 21:32 ÖFK - Norrby IF 1-0 (0-0 )
5 Nov 2022 - 19:27 3 inviduella priser för ifk dam på fotbollsgalan
5 Nov 2022 - 19:12 Matchens överraskning
5 Nov 2022 - 16:02 Startelvan
5 Nov 2022 - 12:36 Vinnare vid fotbollsgalan 2022
5 Nov 2022 - 11:45 SUPERETTAN EN NIVÅ VÄRD ATT SLÅ VAKT OM
5 Nov 2022 - 07:05 Inför matchen: ÖFK - Norrby
4 Nov 2022 - 15:33 Innan jag satte mig ner för att skriva, kom jag att tänka på
4 Nov 2022 - 12:04 Matchen där ÖFK spelar med dubbla knivar mot strupen
4 Nov 2022 - 12:03 Följ ÖFK - Norrby IF via fotbollz.se
4 Nov 2022 - 11:55 Nomineringarna till årets fotbollsgala
3 Nov 2022 - 20:47 Publikintresset som i fornstora dar
3 Nov 2022 - 20:00 Matchtider för kvalet till Superettan klara.- kvalfeber i Fa
3 Nov 2022 - 11:02 Dom i Norrbyfallet - Inget poängavdrag för Norrby
2 Nov 2022 - 13:52 Visst har Norrby svagheter som ÖFK kan utnyttja, men räkna m
1 Nov 2022 - 11:06 Vändning i Norrbyfallet - Dalkurd har anmält
31 Okt 2022 - 22:59 ÖFK avser inte att anmäla Norrby till Fotbollsförbundet
31 Okt 2022 - 22:37 Mot publikrekord på lördag
31 Okt 2022 - 10:30 Chovanie Amatkarijo vann Trissen denna säsong
 
 
 
15
kommentarer
Jabir Abdihakim Ali åter till ÖFK? 
av Haldo Jonsson | 18 Jun 2026 - 20:54
Jabir foto Haldo Jonsson
9
kommentarer
Dags börja blicka mot undre strecket?
av Per Lagerbäck | Igår - 23:30
Första knappa 40 minuterna var
8
kommentarer
Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 15 Jun 2026 - 15:53
Nu när alla lag har spelat 8 m
4
kommentarer
ÖFK - IFK Norrköping 0-0 matchen pågår
av Lasse Granbacka | Igår - 17:19
ÖFK - IFK Norrköping 0-2
2
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - Två derbyn
av Haldo Jonsson | 18 Jun 2026 - 10:55
Anundsjö IF leder serien. J
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook