Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

PENSIONÄRER KAN VARA RÄDDNINGEN FÖR MORGONDAGENS FOTBOLL?
av Haldo Jonsson
Publicerad 6 Jul 2024 - 22:19 Uppdaterad 7 Jul 2024 - 11:02

Många av dagens elitlag har svårt med ekonomin. Man jagar kostnader och intäkter för att få till stånd en hållbar budget.

ÖFK är inget undantag, det har vi upplevt i många år.

Kanske blir det så småningom slut på att anställa kostnadskrävande Vd:ar och annan dyr personal både på kansliet och inom fotbollen?

Därmed inte sagt att, dagens anställda inte gör ett bra jobb. Tvärt om, men det kan finnas kunniga människor bland pensionärer, som efter en lärotid, klarar det bra utan att kräva någon ersättning?

Jag är faktiskt säker på det.

Vi har en kader med mycket kvalificerat folk som går i pension varje år och de som nyligen redan har gått i pension. Det gäller att fånga upp dem som har avslutad sin yrkesbana.

Ja just det: Fånga upp den?

Inte begränsas deras kunnande och förmåga för att de uppnått en viss ålder som vi kallar för pensionsålder? Hos dem finns massor med rutin.

Ett bra exemel är Polismyndigheten, som låtit återanställa pensionerade poliser. De har uppnått ett resultat som hat varit långt över förväntan.

Jag tror det är dags att sluta att kalla dem pensionärer. Det är ett förlegat ord. Det har fortfarande klangen i sig, att som pensionär då håller man mest på med att mata fåglarna.

Inget är mera felaktigt. Dagens pensionärer är alerta och inte förbrukade av hårt fysiskt arbete som de var när jag växte upp.

För många blir det en högaktiv period i livet som pensionär. Då får man ägna sig åt de sysslor som man inte hunnit med under den tid som man jobbat. De kan utlösa energi som man nästan kan benämna lidelse.

Fotbollz.se har beviset. Där ha vi skribenten Hasse Thor och Thord-Eric Nilsson som tar bilder. Göte Murén skriver matchens prestation. Krönikören Per Lagerbäck är på väg till pnsion. De är pålitliga och gör sina åtaganden på ett utmärkt sätt med punktlighet och kunnande. Bättre kan det inte bli.

För några år sedan pratade jag med Varbergs IF som då låg i Superettan. De hade fyra fotbollsintresserade personer som avslutat sin arbetsbana som jobbade gratis på kansliet. Det är bara ett exempel.

När många avslutat sin tid som anställd eller chef kan set uppstå en del i bryderi.

Efter en tid kanske man saknar sina arbetskamrater. Man känner sig värdelös. Den sociala kontakten med jobbet har upphört. Telefonen slutar ringa och det är tyst. Det är en ny och oprövad period som börjar. Vissa kan nästan gripas av panik, andra tar det med ro.

Det blev inget problem för mig. Efter att jag slutat jobbet, fick jag förtroendet att få vara med om att samma år att starta upp ÖFK. Det var 1996. Jag gick in med lidelse. När jag vaknade på morgonen tänkte jag på ÖFK och när jag somnade tänkte jag på ÖFK.

Bland många av dessa ofta kvalificerade pensionärer, kan det finnas många som är intresserade av fotboll och beredda att lägga ner ett stort arbete både i styrelser och annan verksamhet. Personer med stor arbetskapacitet och som kanske har glöd för fotbollen.

ÖFK, tänk på det.

Ni har svårt med sponsorarbetet. Bland de som avlutar sina jobb finns företagare som har koll på nästan alla företag i stan och som känner deras vd. Om man påträffar rätt person kan han eller hon blir guldgruva.

Det blir en del jobb för att söka upp dem, men det kan vara värt arbetet.

Tänk på detta ni som slutar ert ordinarie arbete. Om man vill hålla sig frisk, finns det tre saker som är viktiga. Man måste engagera sig för något (ÖFK), man ska motionera regelbundet och äta rätt.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Curva Middle skrev | 10 Jul 2024 - 15:48
Tror att ÖFK har varken kunnande eller ork att kontakta några pensionärer.
0
Gäst: Olov skrev | 7 Jul 2024 - 19:12
Byt webbhotell, det här går inte
8
 
Sök på fotbollz.se
   
  Nädå, vi slipper det nedre strecket  
  av Per Lagerbäck  | Idag - 19:02  
 

Det blir bara en kortare ingress från Stortorget nu, där jag blir kvar en stund. Fortsättning senare ikväll.

 
  Läs mer...  
 


 
  Förlust efter ledning i paus  
  av Classe Olofsson  | Idag - 18:36  
 

IFK Lidingö fk - IFK Östersund 3-1 (0-1) Mål IFK: Denise Jensen

 
 


 
  GIF Sundsvall - ÖFK 0-2 (0-0)  
  Idag - 17:06  
 

Referat och krönika kommer under kvällen



 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan i eftermiddag mot GIF Sundsall  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:45  
 

Startelvan: Melker Uppenberg, Daniel Miljanovic, Sundby Anyanwu, Hugo Azzi, Abodi Qasem, Dennis Widgren, Amar Begic, Simon Marklund, Curtis Edwards, Emil Özkan, Abel Stensrud

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
2 Feb 2026 - 20:49 Nyförvärv till IFK Ösrersund
1 Feb 2026 - 22:36 Om före detta ÖFK- målvakten Max Croon med flera
31 Jan 2026 - 16:58 ÖFK - Levanger FK 1-2 (1-1)
31 Jan 2026 - 15:51 ÖFK - Levanger 1-1 i halvtid
31 Jan 2026 - 14:04 Startelvan mot Levanger
30 Jan 2026 - 15:00 På lördag spelar ÖFK träningsmatch mot Levanger FK på SAP Ar
29 Jan 2026 - 16:37 Albin Sporrong går till seriekonkurrent
29 Jan 2026 - 11:25 övergång
28 Jan 2026 - 11:36 Om Dennis Widgren
27 Jan 2026 - 10:26 Träningsmatch igen, Derby Dax, Slut 5-0
26 Jan 2026 - 21:34 Resultat träningsmatcher Superettan
25 Jan 2026 - 22:51 Dennis Widgren - kommer - kommer ej?
24 Jan 2026 - 20:36 Åke Fjellström - en ÖFK-vän och tidigare styrelseledamot har
23 Jan 2026 - 19:27 ÖFK - IFK Östersund 2-0 (0-0)
23 Jan 2026 - 17:55 Startelvan i kväll
23 Jan 2026 - 11:37 Tränare klar för herrarna i frösö if
22 Jan 2026 - 23:12 Ett team som kan göra det möjligt att vi får se fram emot en
22 Jan 2026 - 18:39 Första Träningsmatchen
22 Jan 2026 - 18:28 Ingen Chovanie Amatkarijo till ÖFK i år
21 Jan 2026 - 15:43 En unik fotbollssida har fått ny kraft - uppförsbacken är pa
 
 
 
4
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
1
kommentar
ÖFK har på de senaste fyra matcherna mot GIF Sundsvall tagit bara ett poäng 
av Haldo Jonsson | 25 Jun 2026 - 21:53
Dags att ändra på det nu
1
kommentar
Tufft motstånd i Svenska Cupen 
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 20:25
1
kommentar
GIF Sundsvall - ÖFK sänds på storbildsTV på Stortorget
av Haldo Jonsson | 23 Jun 2026 - 19:28
Fotbollsfest på Stortorget
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook