Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

HAR ÖFK KUNSKAP OM MARKNADSFÖRING OCH SÄLJ?
Publicerad 19 Jan 2023 - 08:34 

Jag har under oktober till december 2022 fått kännedom om två tilltänkta sponsorer som inte har kunnat få kontakt med ÖFK, i syfte att spontant sponsra. Det handlar sammantaget om flera hundratusentals kronor. Det kanske inte är avgörande för ÖFK:s ekonomi, men vore sannolikt ett stort bidrag. Nu löser det sig nog i det ena fallet tack vare att fotbollz.se har sett till att medverka till kontakt. (Det handlar dock om en annan person på fotbollz.se än undertecknad). I det andra fallet vet jag att det inte blir någon affär.

Detta är bara några exempel som jag uppenbarligen känner till. Man kan undra om det finns fler. Varför jag funderar kring detta beror framförallt på hur ÖFK:s hemsida är utformad och utifrån händelserna med de nämnda tilltänkta sponsorerna. Om du är sponsor och vill sponsra ÖFK, så är det nämligen svårt att på hemsidan navigera sig fram till vad du kan köpa och vilken eller vilka du skall vända dig till. Det finns nämligen ingenting på första sidan som riktar sig till sponsorer.

Den som känner till hur människor agerar vet att ”signaler” på en hemsidas första sida är synnerligen viktigt. Annars riskerar man att vederbörande tappar intresse och surfar vidare. Alla som arbetar med marknadsföring och aktivt sälj vet detta. För dem som redan har kontakt och/eller en pågående interaktion har detta dock marginell betydelse, men för spontana aktörer/besökare är det oerhört viktigt med pedagogiska budskap och enkel navigering på hemsidan. Årskort finns det dock budskap om på hemsidan, samt hur den affären skall hanteras, men budskap riktade till sponsorer saknas helt.

ÖFK backas ju upp av en investerargrupp, som bland annat satsade åtta miljoner hösten 2022, för att ÖFK skulle få elitlicensen. Jag undrar om denna investerargrupp gjort ÖFK ”fat and lazy”. Det vill säga att ÖFK inte fokuserat på att sälja, utan haft vetskapen av att kunna ”luta” sig mot dessa investerare vid behov. Dessa har ju investerat tidigare och vid ekonomisk kris ”måste” de ju fortsätta investera för att ”rädda” de tidigare investeringarna.

Jag är övertygad om att det för ÖFK finns en stor förbättringspotential inom marknadsföring och sälj. Bara ett besök på hemsidan gör detta klart. Var och en kan ju själv leka sponsor och försöka navigera sig fram till något att köpa och vem man skall vända sig till.

 
 
8 Kommentarer:
Gäst: Svårt skrev | 19 Jan 2023 - 17:13
Hur kan man hitta kontaktuppgifter till en person som officiellt tackats av? Det bekräftar väl vara Larssons tes än mer.
7
Gäst: Klabbe skrev | 19 Jan 2023 - 13:56
Har inte Widegren slutat sedan ett bra tag sen? Har han börjat igen?
6
Gäst: Tvivlande skrev | 19 Jan 2023 - 13:32
Har kollat och det tog kanske 20 sek atthitta två säljare, Widegren och Malin Gabrielsson.
1
Gäst: Tvivlande skrev | 19 Jan 2023 - 13:30
Har kollat och det var lätt att komma i kontakt med två säljare, det tog kanske 20 sek att komma fram till Widegren och Malin Gabrielsson.
6
Gäst: Optimisten skrev | 19 Jan 2023 - 13:26
Pejja styr upp det där
Och det kommer att bli kanon
E
7
Gäst: Optimisten skrev | 19 Jan 2023 - 13:26
Pejja styr upp det där
Och det kommer att bli kanon
E
3
Gäst: Tvivlande skrev | 19 Jan 2023 - 12:59
Är det så illa som det beskrivs då blir man minst sagt förvånad.
4
Gäst: Rödsvart vägg skrev | 19 Jan 2023 - 09:21
Nej ÖFK har inte haft tillräckliga kunskaper om marknadsföring och sälj. Det är under all kritik vilket tydligt de dalande sponsorintäkterna visar.
5st företag var på den sista sponsorträffen med klubben. Det säger någonting trots allt.

Ett kraftigt omtag måste göras här annars kommer klubben ha det svårt att nå budgetar även i framtiden.

// Sponsor och supporter
20
 
Sök på fotbollz.se
   
  Resulat slutspel Senior-DM Herrar  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:13  
 

Ytterhogdal gick vidare

 
  Läs mer...  
 


 
  Kort rapport från träningen - krävande bortamatcher  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:05  
 

Arkivbild

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ Norrby IF - ÖFK genom fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | 24 Jul 2026 - 13:25  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Dm finaler dam o herr kommande tisdag 28/7 Jämtkraft Arena  
  av Classe Olofsson  | 24 Jul 2026 - 10:32  
 

Dm finaler tisdag 28/7 Jämtkraft Arena...kl 18 dam IFK- Ope, kl 20 herr Ytterhogdal-IFK , ÖFK lämnade WO i semin, Välkommen

 
     
 
Nyhetsarkiv
1 Okt 2022 - 20:37 Matchens prestation
1 Okt 2022 - 17:37 Spelomgång 18 div.4 Jämtland
1 Okt 2022 - 17:22 Återigen en riktigt bra försvarsinsats
1 Okt 2022 - 17:18 Matchens överraskning
1 Okt 2022 - 17:03 Förlust : motståndarna bättre i allt enligt Tagesson
1 Okt 2022 - 14:13 Startelvan
1 Okt 2022 - 13:09 Ett sent och snabbt helgtips
1 Okt 2022 - 07:35 Inför matchen: ÖFK - Halmstad BK
30 Sep 2022 - 21:53 Låt oss visa uppskattning för spelarna och alla i andra som
30 Sep 2022 - 19:12 Tips div 2 Norrland
30 Sep 2022 - 18:53 Följ ÖFK - Halmstad via fotbollz.se
30 Sep 2022 - 18:41 Thomas Boakye - en spelare som vi minns bara gott om
30 Sep 2022 - 16:24 Dubbla tuffa lägen för ÖFK - Kvalstrecket närmare än det eko
30 Sep 2022 - 16:23 MER ÄN TRE MILJONER HAMNADE I FEL FICKOR
30 Sep 2022 - 11:09 Det ljusnar för Simon Kroon - kan bli tungan på vågen i höst
30 Sep 2022 - 06:36 Kan Ifk utmana seriesegrarna
29 Sep 2022 - 22:29 Medlemsmöte i kväll - 18 miljoner måste in
29 Sep 2022 - 21:39 Referat: Heffnersklubbans BK 2 - Ope IF
29 Sep 2022 - 18:56 Det hände något drastisk under sommaruppehållet.
29 Sep 2022 - 10:49 Östersunds FK Elitfotboll AB upprättar kontrollbalansräknin
 
 
 
2
kommentarer
Guldklimpen Simon Marklund tvåa i kampen om bästa spelare i Superettan 
av Haldo Jonsson | 22 Jul 2026 - 21:12
Simon Marklund . Foto Haldo Jonsson
1
kommentar
Nu får Lit sitt efterlängtade konstgräs
av Haldo Jonsson | 23 Jul 2026 - 21:20
Gräset på Hårkmovall
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook