Publicerad 10 Jan 2023 - 16:50 Uppdaterad 10 Jan 2023 - 16:55
-Vi var hela tiden fokuserade på att vi skulle klara det. Det var vårt mål. Vid varje träning och varje match pratade vi om det. Det var var vår inställning vid alla matcher. Foto: Thord- Eric Nilsson
Intervju gjord av David Lidström Hultén, ÖFK, med André Österholm efter fösta träningen i ÖP- hallen
Outtara blir väl vassaste "nyförvärvet" vilket öppnar för Adjoumani som högerback. Är väl hög tid att ge Ghanoum en rejäl chans i den position han övertygade i F.V. Tyvärr tror jag inte det blir så, blir förmodligen en fyrbackslinje med seriens bästa ytterbackar. Att lära av misstagen är viktigt, att focusera på kvalitet istället för x antal spelare borde vara primärt. För att undvika absoluta botten i serien är väl ett sökande efter ett par välscoutade startspelare av största vikt.
Då var det dags för start av höstomgången för div 4 Jämtland-Härjedalen. Tyvärr utan Norra Lit som inte får spela kvar i div 4. De har av JH FF blivit uteslutna ur serien med omedelbar verkan. Anledningen är att Norra-Lit lämnat W.O. på grund av att flera spelare före en match var sjuka och avstängda. Det innebär framöver att ett lag kommer att stå över vissa omgångar och denna omgång spelar inte Åre.
I tisdags vann Öster hemma klart mot Varberg med 3-0.
Nu har de ny match mot ÖFK på lördag. Då har Öster inte hemmamatch och en lång resa i benen. Dessutom spelade de en match i tisdags så träningsperioden blir kortare för dem än för ÖFK. Ska vi sedan tillägga att Öster inte är något bra bortalag, så borde chanserna för ÖFK vara ganska goda.