Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

MATCH MOT PITEÅ PÅ LÖRDAG - FLERA SPELARE NU FRISKA
av Haldo Jonsson
Publicerad 8 Mar 2024 - 11:43 Uppdaterad 8 Mar 2024 - 16:19

Piteå med flera nyförvärv blir ett bra prov för ÖFK

Man kan bäst karakterisera ÖFK för några dager sedan, att vara en sjukstuga. Hela tio spelare var sjuka och förhindrade att träna.

Nu ser det ljusare ut.

Vi behöver inte längre ifrågasätta om det blir match, som då Powell gjorde.

I går återkom Perry, Adjoumani och Oluwayemi till träning. Det är spelare som vi gärna ser ute på plan. Trots det var de sex spelare sjuka som inte tränade. Vi får hoppas att någon av dessa återkommer till dagens träning som är den sista inför matchen.

Vi kan i alla fall tycka det är bra, att manfallet inträffar nu, även om det är ett avbräck i uppladdningen inför Superettan. Det hade varit värre om stordelen av spelarna hade varit sjuka när Superettan sätter igång. Vi får hoppas att vi slipper sjukdomar och skador då.

ÖFK dras ju heller inte med några större problem med skador. Den ende är Grach. Han tränade inte i går. Han vilar på grund av en smäll som han fick i den senaste matchen. Hopcutt var inte sjuk men vilade. Han hade lite känningar.


På lördag möter ÖFK Piteå IF på Jämtkraft Arena. Piteå spelar i div 1 norra tillsammans med att annat norrlandslag, nämligen Umeå.

Piteå är övre Norrlands tredje bästa lag. Först har vi ÖFK och GIF Sundsvall. Fyra är Umeå.

I fjol blev Piteå sjua i div 1 norra, en serie som vanns av Sandviken. I årets serie spelar Piteå premiärmatchen mot Assyriska den 31 mars.

Piteå har inför säsongen förstärkt med yttern Michael Kargbo från Dalkurd, Hussein Mohammed från AFC Eskilstuna, Marcus Fahlgren återvänder efter en sejour i Norge.

Vi får nu möjlighet att återse före detta IFK östersundsspelaren Jonathan Lundbäck på sin gamla arena. Lundbäck värvades till Piteå i fjol från Team TG från Umeå. Han är forward.

Piteå spelade en träningsmatch mot Skellefteå som de krossade med 3-0. Lundbäck gjorde även då ett av målen.

I den senaste matchen förlorade Piteå mot Friska Viljor med 3-2. Lundbäck gjorde även då ett mål. Nyförvärvet Kargbo, som man hoppas mycket på, spelade i den matchen.

Även Piteå har drabbats av sjukdomar. I matchen mot Friska Viljor var det flera spelare borta av den anledningen.

Piteå har varit känt för att spela en rak fotboll med snabba uppspel. Vi får se om de spelar så mot ÖFK på lördag.

En sammanfattning av matchen kommer.

Vi tror på det här! Sida vid sida lyfter vi ÖFK!

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Robert skrev | 10 Mar 2024 - 08:56
De flesta spelarna gjorde en bra match igår enligt mig. Keita var dock svajig i passningar och retur känns inte bra att målvakten är den position som känns minst trygg. Det känns som att Powell tänker satsa på Keita i år. För mig hade Mills gått före då han känns tryggare samt dominerar luften på ett annat sätt. Tyvärr kollade jag bort vid målet öfk släppte in och jag såg sedan på sändningen att kameran också missade det målet, så jag kan inte bedöma om Keita skulle ha räddat det eller inte.

Sen att Mills är med på träningar medan Keita verkar stå över väldigt många år också en sak som talar i hans fördel för mig.

Kul att Kroon var tillbaka!

Ghanoum känns som första ersättare i backlinjen just nu, han kändes lite mer trygg än Bonde igår och han är verkligen snabb. Sen kommer säkert både han och Bonde att utvecklas iom att dom är unga.

Nader visade också upp en oväntad snabbhet för mig när han med boll sprang förbi sin back och passade fram till Kroon mål.
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Curtis Edwards - trissvinnare mot GIF Sundsvall  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:36  
 

Curtis Edwards. Foto Haldo Jonsson

Den sammanlagda Trissen leder Simon Marklund och Amar Begic, men hotas av Dennis Widgren

Hos Andreas Tipset leder Håkan Tvåa är Kent P och Hanna Runsten Wedén

 
  Läs mer...  
 


 
  Omgångens prestation div 4  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:52  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Referat: Ope IF - Sundsvalls DFF 2/ GIF Sundsvall  
  av Ope IF | Igår - 10:47  
   
  Läs mer...  
 


 
  Debattkrönika  
  av Tord Andersson | Igår - 10:38  
 

Fotbollz.se hämtar ibland inlägg i forumet och presenterar dem som en artikel. Detta är en sådan artikel

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
19 Jan 2026 - 22:06 Intressant träningsmatch mot IFK Östersund på fredag med all
19 Jan 2026 - 14:23 Ope IF har sorg - Edvard Thorén - en riktig Opevän, en stor
19 Jan 2026 - 07:15 Division 5 resekalkylator
16 Jan 2026 - 15:46 Melker Uppenberg från Elfsborgs IF - ny målvakt i ÖFK
15 Jan 2026 - 21:38 Anfallare från Norge ny forward i ÖFK
15 Jan 2026 - 15:28 ÖFK spelare uttagen till P16/10 landslaget
15 Jan 2026 - 13:28 Nye mittfältaren Molls Donald - imponerade redan vid första
15 Jan 2026 - 13:02 Ett välbekant ansikte dök upp i dag på träningen - Dennis Wi
14 Jan 2026 - 17:37 Mina lite sena nyårskonstateranden
14 Jan 2026 - 17:35 Många spelare provtränar i SEP- Arena - fotbollz.se har koll
14 Jan 2026 - 13:24 Uppgift - ÖFK värvar målvakt från Elfsborg
14 Jan 2026 - 11:56 Centrala mittfältaren Emil Özkan klar för ÖFK
13 Jan 2026 - 17:49 Andra gången gillt för Cornelius Agbenyegah?
12 Jan 2026 - 19:21 Före detta ÖFK- spelaren Cesar Weilid lämnar Brage - men det
12 Jan 2026 - 13:59 Träning och match i januari
11 Jan 2026 - 17:16 ÖFK inne på fjortonde året som elitlag -vi har fått uppleva
11 Jan 2026 - 15:33 JHFF Repskap 2026
11 Jan 2026 - 07:32 Uppdateringen av fotbollz.se avslutad.
9 Jan 2026 - 17:58 Många åskådare och mycket som imponerade - det var träningsu
9 Jan 2026 - 15:42 Douglas Bergqvist har ny klubb
 
 
 
2
kommentarer
Debattkrönika 
av Tord Andersson | Igår - 10:38
Fotbollz.se hämtar ibland inl&
2
kommentarer
Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Jun 2026 - 21:55
Sista omgången för i v
1
kommentar
Två ÖFK-are i veckans lag i Supefrettan 
av Haldo Jonsson | 1 Jul 2026 - 21:37
1
kommentar
Omgångens prestation i div 4 Jämtland omg. 10
av Haldo Jonsson | 29 Jun 2026 - 14:41
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook