Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

STOLTS KLASSMÅL SÄKRADE KONTRAKTET
av Agne Svärd
Publicerad 9 Okt 2023 - 22:19 

Det finns säkert en möjlighet, fortfarande, att ÖFK kan åka ur Superettan om man kör det återstående spelprogrammet, fyra omgångar, i en kalkylator.

Men i verkligheten?

Inte en chans! 1-0 på övertid mot Helsingborg var precis vad som behövdes för att de flesta i den stora flocken (Brage, Gefle, Trelleborg, Örebro, Jönköping Södra, Helsingborg, Gif Sundsvall, Örgryte, Eskilstuna och Skövde - tio lag!) får jaga förgäves.

36 poäng efter åtta segrar, tolv kryss och bara sex förluster (och en överlägsen målskillnad jämfört med de nu sämst placerade) gör att spelare och ledare kan sänka axlarna inför avslutningen och bara njuta av det som är kvar; serietvåan Gais (b), tian Örebro (h), fyran Öster (h) samt ettan Västerås på bortamark. Tuffa matcher - men roliga att spela!

***

Malcolm Stolt har haft en tung höst åtminstone om man kollar på det som spjutspetsen presterat i motståndarnas straffområde. Innan lördagsmötet med Helsingborg hade han gått mållös av banan sju matcher i rad där han inte haft någon som helst ordning på varken boll eller fötter när han behövt det som bäst.

Men när det nu var som allra viktigast slog han till med ett riktigt klassmål;

# 0-0, andra övertidsminuten och hörna från höger. Erick Brendon slår serven som landar sju-åtta meter framför Helsingborgs målbur, Stolt tajmar upphoppet bättre än tre Skåneförsvarare, nickrörelsen är som hämtad ur skolboken, placeringen av bollen likaså (lågt). Skicklige Helsingborgsmålvakten Kalle Joelsson är visserligen på bollen men chanslös att få den utanför målramen.

Det målet kan ÖFK använda som instruktionsvideo till sina akademispelare, så perfekt är det utfört!

***

Jag tycker att ÖFK, till skillnad mot många andra bedömare, gjorde en stark insats i lördags. Visst, det slog inga gnistor om anfallsspelet den här gången heller och försvarsspelet var darrigt den första kvarten och där kunde det ha varit kört.

Men efter det? En stark laginsats där man inte gav ett formstarkt Helsingborg många möjligheter att briljera och klasser bättre än den sega soppan i Jönköping för en vecka sedan. Det tycker jag är värt att uppmärksammas.

***

Det är heller ingen tvekan om att det är ÖFK:s försvarsspel som ligger bakom årets resultat så här långt. 32 insläppta mål (varav fem på bortamark mot jumbon Skövde...) är starka papper, bara tre lag är bättre i den grenen (Gais, Västerås och Utsikten - de tre i topp). En fyrbackslinje i grunduppställningen har ofta blivit en svårforcerad fembackslinje när man varit tillbakapressade, Myroslav Mazur har varit en jätte i mitten, Aly Keita bättre i buren än vad många vill göra gällande (även om han vid några tillfällen sviktat i höjdspelet, det ska erkännas) och inte minst Erick Brendons förmåga att avgöra om ÖFK ska falla eller attackera. Det är imponerade att kollla in hur brassen arbetar, han nyttjar verkligen planens alla ytor. Både med och utan boll!

***

Myroslav Mazur, Theodore Rask, André Österholm, Erick Brendon, Jakob Johnsson, Kalpi Ouattara och Anton Berg.

Det är spelarna vars kontrakt går ut vid årsskiftet. Hur ÖFK - och spelarna - resonerar har jag ingen susning om. Givetvis är det viktigast att komma överens med Mazur och Brendon om en fortsättning men jag är inte dummare än att jag förstår att det är just det som är problemet.

Att Brendon över huvud taget hamnade här i Östersund (kom från IFK Värnamo mitt i förra säsongen) har jag aldrig förstått, han hör ju hemma på en helt annan hylla än Superettan och Mazur har naturligtvis span från många ögon efter två starka säsonger i ÖFK.

***

Oaktat vad som händer med namnen här ovan; ÖFK måste förstärka sin offensiv för att ta nästa steg. På min önskelista: En som fyller "Simon Kroon-rollen" (jag har svårt att se Kroon komma tillbaka till den nivå han själv och alla vi andra vill se honom, tyvärr, och jag är heller inte helt övertygad om att nye Simon Marklund har den kapaciteten sett över en hel säsong) samt två kantspelare med snabba fötter och bra teknik.

Då gör Malcolm Stolt 15 mål nästa sommar. MInst!

***

Till sist; här är mina tips i slutstriden:

Till Allsvenskan: Västerås och Gais

Till allsvenskt kval: Öster

Till negativt kval: Jönköping Södra och Örgryte

Åker ur: Athletic Eskilstuna och Skövde

Facit har vi om en dryg månad!

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: pålle skrev | 10 Okt 2023 - 10:11
Som tidigare Jönköpingsbo önskar jag verkligen att Södra håller sig kvar i superettan.Det var högtidsstunder när Södra var i allsvenskan och man fick ge sig till stadsparksvallen o se Kockan Andersson dundra i sina kanoner mot chanslösa målvakter. Höjdpunkten var också när AIK besökte parken med Roland Grip och förlorade tror jag??? Det var 50 år sen så minnet kanske sviktar…
10
Gäst: Robert skrev | 10 Okt 2023 - 09:17
Många bottenlag möter varandra i de sista matcherna så många ahr det i sina egna händer.

Jag tror matchen Jönköping - Skövde kommer vara avgörande för vilket av dom två lagen som åker ut direkt och det andra tror jag hamnar på kvalplats. Jag tror att Skövde kommer att hamna på en kvalplats med tanke på hur deras form har varit på slutet men jag hoppas Jönköping håller sig kvar.
2
Gäst: Sigrid Kuusiniemi skrev | 10 Okt 2023 - 06:13
Tack för en bra sammanfattning.
Så intressant att läsa för jag är absolut ingen expert men väldigt intresserad och har ju mycket egna tankar kring spelet och spelarna.
15
 
Sök på fotbollz.se
   
  Simon Marklund - Trissvinnare mot Norrby  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:11  
 

Simon Marklund. Thord-Eric Nilsson

Curtis Edwards och Sinon Marklund lederTrissen och Åsa Runsten Swärd leder Hos Andreas Tipset.

 
  Läs mer...  
 


 
  Bortamatch för IFK dam igen  
  av Classe Olofsson  | Idag - 09:41  
 

Söndag 19/4 kl 16 Gavlevallen Gefle if ff - IFK Östersund

 
 


 
  Hemmapremiär för Kamraterna  
  av Classe Olofsson  | Idag - 06:09  
 

Lördag 18/4 kl 16 Jämtkraft Arena.....IFK Östersund - Umeå Ff , Välkommen

 
 


 
  Simon Marklund matchens lirare - spelarna poängsatta ÖFK- Norrby  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:33  
 

Simon Marklund. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
23 Aug 2025 - 13:26 Två spelare som kan hjälpa ÖFK att vinna
22 Aug 2025 - 18:52 Tips div 3 mellersta Norrland
22 Aug 2025 - 14:54 Följ Varbergs BoIS - ÖFK via fotbollz.se
22 Aug 2025 - 13:02 Ifk 2 vs alnö
21 Aug 2025 - 21:54 Vad kan vi förvänta oss i matchen mot Varberg ? - två lag i
20 Aug 2025 - 20:39 Betraktelse efter ÖFK:s cupmatch mot Täby FK.
20 Aug 2025 - 19:58 Här sätter härjedalskornas Tove Österlund den avgörande stra
20 Aug 2025 - 19:28 serietvåan på besök
20 Aug 2025 - 14:48 Segt för ÖFK men två andra Superettanlag hade det värre
20 Aug 2025 - 11:12 Täbys målvakt Marcus Cornejo kan flyga
20 Aug 2025 - 10:57 Oväntat och trevligt besök på ÖFK:s gåfotboll i går
19 Aug 2025 - 23:33 Bilder från Täby - ÖFK i Svenska Cupen
19 Aug 2025 - 19:21 Täby FK - ÖFK 0-0 efter full tid - 3-5 efter straffavgörande
19 Aug 2025 - 17:43 Startelvan mot Täby
19 Aug 2025 - 17:10 Tidigare Djurgårdslånet i ÖFK- Kalipha Jawla till Utsikten
19 Aug 2025 - 15:41 Ett tankeexpriment
19 Aug 2025 - 13:42 IK Huge på besök
19 Aug 2025 - 10:34 Inför Täby - ÖFK - intervjuer med Täbys tränare Lucas Karlss
18 Aug 2025 - 23:14 Gift med Fotbollen - Om Ken Sema och hans fru Sara I SVT
18 Aug 2025 - 21:38 ÖFK möter Täby FK i Svenska Cupen
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
4
kommentarer
Matchens prestation 
av Haldo Jonsson | 11 Apr 2026 - 21:25
Trissvinaren Simon Marklund. Foto
4
kommentarer
Tips div 3 melersta Norrland
av Haldo Jonsson | 2 Apr 2026 - 17:48
Järpen ligger bäst till i
3
kommentarer
DM - Slutspelet för seniorer har blivit lottade
av Klaus Kurzawa | 12 Apr 2026 - 13:08
Slutspelsdatum skall, enligt inbjud
3
kommentarer
ÖFK - Norrby 1-1 (1-0) 
av Lasse Granbacka | 11 Apr 2026 - 17:38
ÖFK - Norrby 1-1 (1-0) Må
1
kommentar
Varför?
av Per Lagerbäck | 12 Apr 2026 - 17:43
Här kommer sent om sider lite
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook