Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

RAPPORT FRÅN TRÄNINGEN - LIVANI INTE MED DENNA VECKA
av Haldo Jonsson
Publicerad 21 Feb 2025 - 21:13 Uppdaterad 21 Feb 2025 - 21:21

Arkivbild

Denna vecka har ÖFK, efter ett uppehåll, tränat igen på Jämtkraft gamla beprövade Arena.

Allt var som vanligt.

Det var kallt. Trots att temperaturen inte var så låg, var det riktigt ruggigt vid torsdagens träning. Vi kände igen vindarna. Skillnaden var att de hade bytts ut mot de fuktiga sydliga.

Det kändes nog ovant för spelarna, som hittills tränat i den varmare SEP hallen i Krokom, men det märktes i i varje fall inte på tempot i träningen. Det var hett.

ÖFK drar till sig intresse i år. Det snackas mer än vanligt på stan.

Det var ett tiotal åskådare som hade infunnit sig på läktaren i det kalla vädret.

De församlade supportrana och många fler, hoppas, att det nya sättet att träna och spela ska betyda att ÖFK inleder serien med vinster. Då kommer publiken till matcherna. Det är viktigt för att klara ekonomin i år.

Kanske hade det varit bättre att träna ett tag till SEP hallen i Krokom, när man betänker att matchen mot Giffarna ska spelas i Nordichallen, men det finns antagligen orsak till ändringen, som vi inte känner till.

Jag undrar vad nyförvärvet Gideon Granström tänkte?

Det var han första träningspass med ÖFK. Det var tråkigt att han skulle välkomnas av att vädret inte var så inspirerande.

Tränare Kiarash Livani har lyst med sin frånvaro hela veckan.

Ja just lyst.

Han är en karismatisk tränare som drar till sig blickar. Vi ska inte bortse från att assisterande Eliassen gör ett gott jobb, men det är ju Livani med sitt sätt att vara som märks mest.

Vad hans bortavaro beror på, det vet i inte. Det kan vi bara spekulera om. Det kan vara sjukdom, eller så har han, vilket är mest troligt, börjat utbildningen för UEFA prolicensen.

Vi kan räkna bort Yannick Adjoumani till lördagens match. Han får istället ägna sig åt rehabträning. Han är inte klar för spel, eftersom han har en ljumskada, som han drog på sig i den senaste matchen. Ljumsskador är inte att leka med. Sköter man inte om dem, så kan det bli långvariga.

Vi hoppas på att ÖFK så snart som möjligt får tag på en sjukgymnast. Det är viktig, men det verkar inte vara det lättaste. Man hade i stort sett klart med en kvalificerad kraft, men tyvärr rann det ut i sanden. Finns inte Michael Lagercrantz längre att tillgå?

I dag vilade Hopcutt och Bonnah. Det är två spelare som vi vill se mot Sundsvall. Båda har visat bra form och då speciellt tänker vi på Bonnah.

Två spelare som kommit tillbaka är Kirby och Navassardian. Det är två olika spelartyper som båda behövs i ÖFK. Det blir intressant att se dem mot Sundsvall.

Nye Gideon Granström visade sig i dag för första gången på träning med ÖFK.

Man ska inte bedöma en spelare efter att ha sett honom bara i ett träningspass, men så mycket kunde vi se, att han blir av betydelse för ÖFK under den kommande säsongen. Han kan vara den mittfältare som ÖFK behöver och han har den tyngd som kan erfordras i tuffa Superettanmatcher.

ÖFK har nye Theodor Johansson, en snabb vänsterfotad spelare. De har nye Adrian Edqvist. En otroligt löpstart spelare både i försvar och anfall och ÖFK har Sunday Anyanwu. En mycket skicklig mittback. Det finns flera som vi återkommer till senare.

Lördagens match mot GIF Sundsvall kommer att bli en viktig del i formandet av "det nya" ÖFK med ett spelsystem som vi inte har haft tidigare. Kanske tar det lite längre tid att anamma och lära sig det för spelarna. Det ställs stora krav, men det är drygt en månad till seriestarten, så det kommer säker att lösa sig. Mot Sundsvall får vi se hur långt ÖFK har kommit.

Några ord om motståndarna på lördag:

GIF Sundsvall hat spelat tre träningsmatcher. Det har blivit två vinster och en förlust. Förlust blev det mot Brage, mot Gefle vinst och mot seriekonkurrenten Umeå.

Mot Umeå var Giffarna det betydligt bättre laget. Man tillät inte Umeå att skapa klara målchanser. Matchen slutade med 3-0. Ett mål var ett självmål och de två andra gjordes av ytterbackarna.

GIF är ett jämt lag som tuffat till sig med spelare som sticker ut. Det man saknar är i dagsläget kanske en naturlig forward.

Vi har nog lite kvar av den bittra smaken i munnen efter de båda förlusterna mot Sundsvall i fjolårets serie.

Det var den nye tränaren Erol Ates som fick stil på laget.

När han kom så hade GIF bara vunnit två av de fjorton första matcherna i Superettan. Laget låg sist och hade fem poäng upp till Gefle på kvalplats, och ytterligare ett till Skövde på säker mark Det var Ates som räddade GIF från nedflyttning. Han hämtades från finska högstaligan.

Vi ser fram mot en intressant match på lördag.

Nog finns det lite prestige även i en träningsmatch? Kanske blir det lite extra fart?

Fotbollz.se kommer att göra en sammanfattning av matchen med lite spelarkritik.

 
 
4 Kommentarer:
Gäst: Tvivlande skrev | 22 Feb 2025 - 17:47
Bländande första halvlek av Öfk.
0
Gäst: Info fotbollz skrev | 22 Feb 2025 - 11:21
Du hittar alla datum och tider under ÖFK Nyheter => Spelprogram/Referat
1
Gäst: Mats skrev | 22 Feb 2025 - 11:12
Är det någon som vet när hemma matchen mot giffarna startar?
0
Gäst: ÖFK:are skrev | 21 Feb 2025 - 17:01
Livani åter på träningen idag! För övrigt så saknades Hopcutt och Adjo var ej med i match spelet. Supporter mässigt endast jag och Micke Olofsson!
3
 
Sök på fotbollz.se
   
  Rsultat senior-DM en match  
  av Haldo Jonsson | Idag - 22:35  
   
  Läs mer...  
 


 
  Tidigare spelare i ÖFK - Nu tränare i Umeå FC  
  av Haldo Jonsson | Idag - 20:28  
 

Arivild från träningen

 
  Läs mer...  
 


 
  Vinterfönstret stänger om ett par dagar - Bråda tider för öFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:59  
   
  Läs mer...  
 


 
  Saman Ghoddos kan än - uttagen till veckans lag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:19  
 

Saman Ghoddos Foto Haldo 7Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
19 Feb 2026 - 18:06 Tommie Vesterlund föreslås bli ny ordförande i ÖFK vid ÖFK:s
19 Feb 2026 - 06:07 IFK Ungdom vann
18 Feb 2026 - 16:46 För stort publikintresse ställer till problem för IFK Götebo
16 Feb 2026 - 15:40 IFK Göteborg byter till konstgräs mot ÖFK i Svenska Cupen
16 Feb 2026 - 15:16 Träningsmatch på Lördag
16 Feb 2026 - 13:43 Nu är det klaft- Björn Hamberg ny tränare i Elfsborgs IF
15 Feb 2026 - 21:15 ÖFK vill ha hem Curtis Edwards - vill ha hjälp med pengabidr
15 Feb 2026 - 15:53 ÖFK - GIF Sundsvall 1-2 (0-1)
15 Feb 2026 - 14:05 Startelvan i eftermiddag
14 Feb 2026 - 21:31 ÖFK-bekanting ny tränare i Tottenham
14 Feb 2026 - 16:04 Genrep på söndag med många nya och spännande spelare
14 Feb 2026 - 11:59 Ny mittfältare klar för ÖFK
12 Feb 2026 - 22:03 ÖFK - kylslaget Göteborg väntar er
12 Feb 2026 - 17:31 Två spelare från Öztersund Ungdom IF uttagna till läger
11 Feb 2026 - 22:40 Tidig gräspremiär för ÖFK
11 Feb 2026 - 15:22 ÖFK - GIF Sundvall flyttas på grund av kylan
11 Feb 2026 - 10:37 Albin Mörfelt har fått ny klubb
10 Feb 2026 - 12:22 Umeå Fc - Kamraterna, SLUT 1-1
9 Feb 2026 - 23:04 Träningar denna vecka
9 Feb 2026 - 18:16 Finns det någon köldgräns då det inte är tillrådligt att spe
 
 
 
Ungdom
av: Förrädaren | 8 Jun 2025 - 15:19
Läs vad polisen och förrädaren Nadi
2
kommentarer
Fågel, fisk eller däremellan?
av Per Lagerbäck | 17 Mar 2026 - 12:26
Mycket ser riktigt spännande u
1
kommentar
Saman Ghoddos kan än - uttagen till veckans lag
av Haldo Jonsson | Igår - 11:19
Saman Ghoddos Foto Haldo 7Jonsson
1
kommentar
Åsikt från f.d.politiker om ÖFK:s elitbolagslagstyrelse 
av Haldo Jonsson | 18 Mar 2026 - 14:02
 Skrivet den Mån 23 Feb 15:41
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook