Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

RAPPORT FRÅN TRÄNINGEN - MALCOLM STOLT TRÄNAR NU
av Haldo Jonsson
Publicerad 21 Jun 2024 - 11:44 

Arkivbild

Fotbollz.se besökte träningen i torsdags och gjorde vissa noteringar.

Alla spelare, med undantag av de långtidsskadade, tränade idag. Detta är viktigt att notera inför näst sista matchen före sommaruppehållet.

Det ser ut som att Malcolm Stolt äntligen får se ljuset i den långa och jobbiga tunneln som han har befunnit sig i sedan i januari. Det är inte klokt vad en infektion kan sänka en människa.

Stolt har tränat ett par gånger. Han har varit med ganska långt in i träningen och sett förhållandevis pigg ut.

Han sa vid en intervju i ÖFK, att han befann sig i 80-procentig form. Det var glädjande att höra.

Det var första gången på länge som optimismen något strålade från Stolts ansikte, men det gjorde det vid den intervjun. Nu hoppas vi verkligen att det inte blir någon ny bakstöt.

Bonna, Ogbu och Novak springer till synes obehindrat vid sidan av planen. Ogbu vill vi snart se. Han har varit skadad länge. Längst skadad har Novak varit. Han vet vi vad han går för. Det visade han innan skadan. Han är en duktig mittback.

Jag blev glad när Philip Bonde fick starta mot Öster. Det var överraskande.

Han gjorde en bra insats i sin första match och blir en mittback att räkna med och bör få stata igen.

Det är de unga pelarna som ska bära upp laget i framtiden och därför måste de få vara med och läras sig och samtidigt bli rutinerade.

Denna gång skriver jag inget om spelsystem och om vilka spelare som jag vill ska starta. Det har jag gjort vid många tillfällen tidigare. I dag avstår jag. Artikeln skulle annars blivit alldeles för lång.

Jag kan inte hålla mig och tar tillbaka vad jag nyss skrev. Jag nämner målskytten Arquimidec Quimi Ordonez.

Efter denna träning återstår träning på midsommarafton och lördag, innan ÖFK är beredda att ta sig an göteborgslaget Utsikten på söndag klockan 15.00.

Det finns inte så mycket att orda om träningen. Det var som vanligt, högt tempo och stark vilja hos spelarna. Det syns att de gör vad det kan på träningarna, för att visa att de är kvalificerade för att ta en startplats.

Sedan finns det exempel på spelare som inte är så starka på träningen, men som ändå gör bra matcher. Jag vet inte om det är så i dagens trupp, men jag har upplevt det tidigare, när jag ofta besökte träningarna.

Jag tror att det även är viktigt, att spelare som gör en bra match, premieras även i nästa match med en startplats och att de som ofta sitter på bänken blir ihågkomna och får göra inhopp. Alla spelare ska känna sig lika värda. Det var Svennis sätt att leda sitt lag, och det är en metod som håller.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Div 2 Norrland startar till helgen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:06  
 

IFK Östersund börjar borta

 
  Läs mer...  
 


 
  Curtis Edwards vann Trissen mot Varberg  
  av Haldo Jonsson | Igår - 17:45  
 

Curtis Edwards. Foto: Micke Olofsson

Curtis Edwards lederTrissen och Åsa Runsten Swärd leder Hos Andreas Tipset.

 
  Läs mer...  
 


 
  Seriepremiär för kamraterna  
  av Classe Olofsson  | Igår - 15:55  
 

Söndag 12/4 kl 12.30 NP3 Arena....Lucksta if - IFK Östersund

 
 


 
  Genrepet vinner Kamraterna  
  av  Classe Olofsson  | 7 Apr 2026 - 05:28  
 

IFK Östersund - Fränsta ik 5-1 (1-0) Mål IFK: Isac Häggman 2, Erik Gustavsson, Joel Sundqvist, Sebastian Lundbäck

 
     
 
Nyhetsarkiv
9 Aug 2025 - 21:01 Alsens IF - Myssjö-Ovikens IF
9 Aug 2025 - 20:19 Bilder från Älgarna-Härnösand IF - Ope IF 0-2
9 Aug 2025 - 19:48 Älvros IK tog en säker 3-poängare mot Bräcke SK idag
9 Aug 2025 - 19:14 IFK Östersund-IFK Luleå 2-1 (1-0)
9 Aug 2025 - 18:11 ÖFK ett nummer för lite idag
9 Aug 2025 - 17:45 Matchens prestation
9 Aug 2025 - 17:17 Matchens överraskning
9 Aug 2025 - 17:00 Kan ÖFK inte bättre?
9 Aug 2025 - 14:39 derby dax
9 Aug 2025 - 14:08 Startelvan i eftermiddag
9 Aug 2025 - 10:47 Hede Ik -Cosmos FK 1-3 (0-1)
8 Aug 2025 - 21:10 Bilder från Ope IF - Brunflo FK damer 1-0
8 Aug 2025 - 19:24 Div 2 Norrland Höst Uppflyttning 2025
8 Aug 2025 - 17:37 Allt känns bra -men några frågetecken - rapport från träning
8 Aug 2025 - 17:32 Jamie Hopcutt uttagen i veckans lag i Superettan
8 Aug 2025 - 14:03 Helgens matcher
8 Aug 2025 - 06:07 tabell sjuan på besök
7 Aug 2025 - 22:35 Lång skadelista i Landskrona
7 Aug 2025 - 22:05 Omgångens prestation div 3 Mellersta Norrland
7 Aug 2025 - 21:12 Följ Landskrona - ÖFK via fotbollz.se
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
4
kommentarer
 Stabilt som i cupen och en oväntad matchhjälte
av Agne Svärd | 6 Apr 2026 - 22:36
3
kommentarer
m
av Haldo Jonsson | 4 Apr 2026 - 12:07
Kort rapport från träning
2
kommentarer
Tips div 3 melersta Norrland
av Haldo Jonsson | 2 Apr 2026 - 17:48
Två  matcher spelade: Sv
 Skrivet den Mån 23 Feb 15:41
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook