Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

INGEN KRÖNIKA DENNA GÅNG
av Per Lagerbäck
Publicerad 29 Aug 2025 - 12:27 

Det är inte så att jag hoppar av skrivandet, utan jag kommer tyvärr att missa matchen beroende på resa. Men några tankar kommer här ändå.

Jo, för första gången på flera år ska jag se det svenska herrlandslaget i en bortalandskamp nästa fredag i Ljubljana, och tyvärr går vårt flyg mot Slovenien redan imorron eftermiddag, så det är inte möjligt att ens se matchen på telefonen. Möjligen kan jag se delar av första halvlek på Arlanda. Det känns särskilt tråkigt efter den uppryckning killarna gjorde i Varberg.

Det var så många saker som i mina ögon såg bättre ut. Om vi börjar bakifrån så kändes Forsell stabil, trots en onödig risktagning, som tyvärr mynnade ut i en straff och två missade poäng. Mittbacksparet var riktigt, riktigt bra, med Anyanwus placeringsförmåga och brytningar, och Suljic åter väldigt stabil med hans fantastiska räddning nästan på mållinjen som absolut topp. Dessutom fungerade ytterbackarna bättre än på mycket länge, där särskilt Adjoumanis insats lovade väldigt gott.

Jag tycker att det finns mer att få ut av innermittfältet, men det kändes rätt att Sporrong får kliva lite mer framåt. Marklund, som så ofta väldigt bra. Amatkarijo visade vad han kan åstadkomma och kanske kan Abdihakim Ali bli den spelare som skapar mer öppningar åt övriga offensiva spelare, då han verkligen drar på sig bevakning.

Av de som inte startade senast är väl Ghanoum, Hopcutt, Perry och Johansson de som jag anser ska ha störst rätt till hyfsat med speltid. Nsa och Worke vill jag också se en del på plan under hösten. Mörfelt har jag fortfarande sett för lite för att ha någon uppfattning om och Bonnah har nu haft en så tydlig svacka att det kan vara bra att få vila några matcher. Brendon tycker jag självklart också ska få chans att visa upp sig mer, men det verkar ju tyvärr vara helt utanför Livanis föreställningsvärld. Och nu glömmer jag säkerligen bort någon som jag borde ha med, men det får både jag och andra stå ut med.

Fortfarande gäller dock att skapa marginal till det förhatliga kvalstrecket, för inte ska det väl finnas risk för direkt nedflyttning med den förbannelse som verkar plåga Örebro och Umeå. Ännu omöjligare är det att nå det offensiva kvalstrecket efter den långa svaga period ÖFK haft efter sin fina start. ÖFK tog hälften av sina poäng i de första sex matcherna, av tjugo!! Sedan fastnade spelet i alltför många matcher, enligt mig mest beroende på oförmåga att anpassa sig efter såväl sina egna som motståndarnas svagheter. Och det är faktiskt huvudtränarens ansvar att vara medveten om och hantera båda dessa så viktiga ingridienser i en fotbollsmatch. Motståndarna har i nästan varje match gjort sin läxa bättre. Men i Varberg ändrades ÖFK:s spel, åtminstone visuellt, och då betydde Varbergs troligen självklara förberedelser tämligen lite.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Per Lagerbäck skrev | 29 Aug 2025 - 17:42
Nä, det är tillsammans med sambo och två kompisar. Blir en veckas semester.
1
Gäst: Jens skrev | 29 Aug 2025 - 13:18
Reser du ihop med brorsan?
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Saman Ghoddos kan än - uttagen till veckans lag  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:19  
 

Saman Ghoddos Foto Haldo 7Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Spanjor klar för ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:33  
 

Anfallaren Mario Palomino Delgado. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Åsikt från f.d.politiker om ÖFK:s elitbolagslagstyrelse  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:02  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Fågel, fisk eller däremellan?  
  av Per Lagerbäck | 17 Mar 2026 - 12:26  
 

Mycket ser riktigt spännande ut med årets ÖFK, men hur kommer det att hålla?

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
2 Aug 2025 - 18:00 Kamraterna vinner i uppflyttningsserien
2 Aug 2025 - 15:47 Matchens prestation
2 Aug 2025 - 15:45 Matchens överraskning
2 Aug 2025 - 15:33 Ojämn insats av ÖFK
2 Aug 2025 - 12:12 Startelvan
1 Aug 2025 - 16:25 Det var nästan 20 år sedan jag träffade ÖFK-profilen och box
1 Aug 2025 - 08:24 Rapport från träningen- målvakten Griffiths skadad
31 Jul 2025 - 22:55 Bilder fån Ope If - IFk Östersund final DM 0-2 (0-1)
31 Jul 2025 - 22:52 Följ ÖFK - Helsingborgs IF via fotbollz.se
31 Jul 2025 - 15:36 Tips o tankar inför höstsäsongen
31 Jul 2025 - 11:29 Philip Bonde nu klar för Västerås SK
31 Jul 2025 - 11:10 I dag träffade jag två revanschsugna spelare - fem snabba fr
31 Jul 2025 - 10:43 Ifks herr o dam spelar höst omgången, herr lirar uppflyttnin
31 Jul 2025 - 05:23 IFK Östersund distriktsmästare herr senior 2025
31 Jul 2025 - 05:12 IFK Östersund distriktsmästare dam senior 2025
30 Jul 2025 - 21:47 Det finns en hel del som talar för på att ÖFK kan vinna mot
29 Jul 2025 - 23:02 Värsta smällen någonsin för ÖFK - Förnedringen i Sundsvall -
29 Jul 2025 - 10:45 Ny anfallare klar för ÖFK
29 Jul 2025 - 10:42 Chovanie Amatkarijo -Trissvinnare i sin första match i ÖFK
28 Jul 2025 - 19:53 Om före detta spelarna i ÖFK Dino Islamovic och Kalipha Jawl
 
 
 
Ungdom
av: Förrädaren | 8 Jun 2025 - 15:19
Läs vad polisen och förrädaren Nadi
3
kommentarer
Västerås SK - ÖFK 3-0 (1-0)
av Haldo Jonsson | 15 Mar 2026 - 15:04
Västerås SK - ÖFK 3-
3
kommentarer
Lillhärdals målkung Albin Nilsson sköt Ytterhoghdal i sank i DM
av Haldo Jonsson | 14 Mar 2026 - 20:58
Resultat DM herrar i dag
2
kommentarer
Fågel, fisk eller däremellan?
av Per Lagerbäck | 17 Mar 2026 - 12:26
Mycket ser riktigt spännande u
1
kommentar
Saman Ghoddos kan än - uttagen till veckans lag
av Haldo Jonsson | Idag - 11:19
Saman Ghoddos Foto Haldo 7Jonsson
1
kommentar
Åsikt från f.d.politiker om ÖFK:s elitbolagslagstyrelse 
av Haldo Jonsson | Igår - 14:02
 Skrivet den Mån 23 Feb 15:41
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook