Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

URSTARKA ÖFK KÄMPADE NER SERIELEDARNA
av Joakim Nyhlander
Publicerad 29 Apr 2023 - 20:10 Uppdaterad 30 Apr 2023 - 19:56

Öster - ÖFK 0-1 (0-0) Nu med referat av Joakim Nylander kommer

Simom Kroons skott tog på en spelare och styrdes i mål

Ett inför dagen obesegrat ÖFK skulle försöka fortsätta på den fina sviten när man mötte serieledarna Öster på lördagseftermiddagen. Powell ställde upp med samma elva som senast, förutom Grach som ersatte en sjukfrånvarande Stolt. Öster gjorde också en förändring sedan 3-2 segern borta mot Sundsvall, Kusu in och Stenberg ut.

ÖFK inledde matchen helt okej, men det märktes att man var ovan med hybridgräset som gjorde att bollen studsade mer, man hade svårt att få till ett eget spel. Det var en chansfattig inledning där båda lagen fick ett par fasta situationer som man inte lyckades utnyttja. Några hårda dueller skulle istället utmärka inledningen, men domaren höll nere med korten så långt.

Först i 23e minuten skulle det första heta läget komma, då för hemmalaget som hade kommit in i en bättre period. Ett långt inkast ledde till att Kusu fick ett avslut i stolpen. Någon minut därefter ett avslut från Östers Söderberg strax utanför Keitas vänstra stolpe. I den 28e fick ÖFK en frispark i bra läge, Rask med avslut på volley i en farlig position, men högt över.

Efter en fortsatt chansfattig avslutning på halvleken drog Sinyan på sig ett tveksamt rött kort i den 42a minuten. En knuff tilldelades mot Bergmark Wiberg, men inte ens den sistnämnde verkade övertygad om det röda kortet när han intervjuades av Discovery i halvtid. Strax innan dess byttes Amatkarijo ut mot Ghanoum som en konsekvens av utvisningen.

Andra halvlek blev defensivt inriktad. Öster kom i ett 3 mot 1 läge i 54e minuten men Adjoumani lyckades styra undan efter bra hemjobb. Trots en man mindre gjorde ÖFK det svårt för Öster och kom även upp i offensiven några gånger. I matchminut 60 lyckades man, med hjälp av Grach och Kroon, tråckla sig fram till Weilid som fick till ÖFKs dittills farligaste läge i matchen med en yttersida i ribban. I 64e minuten fick ÖFK frispark som Mazur lyckades få en nick mot mål på, men farten saknades för att utmana målvakten Prekovic i Öster.

Först i 76e fick Keita visa upp sig med ett riskabelt utspring, men lyckades på något sätt trixa tillbaka bollen från Österspelare. Föga förvånande blev ÖFK tröttare ju längre matchen led, men man fortsatte försvara sig tappert när Öster ökade trycket. I 83e fick Wiberg ett farligt avslut på volley men Keita med bra räddning. Precis därefter kom den nyligen inbytte Kabuye upp i offensift straffområde och hittade Kroon snett inåt bakåt, som fintade bort motståndet och med rätt studs efter avslutet överraskade alla med 1-0 ÖFK!

Öster fortsatte trycka på. ÖFK gjorde ett trippelbyte, ut med Bredon, Kroon och Johnson, in med Österholm, Mensiro och Musolitin. Domaren lade på 5 tilläggsminuter, långa nervösa minuter för alla ÖFK-supportrar. Den 91a minuten fick Öster kanske sitt farligaste avslut i matchen från nära håll men Keita med jätteräddning! Öster skickade upp inlägg men lyckades inte få till några fler farligheter.

I och med den bragdartade andra halvleken så går ÖFK nu upp på andra plats i tabellen, en poäng bakom Öster. Helt otroligt starkt jobbat från ÖFK och känslan efter är att ÖFK verkligen kan slå vem som helst! Nu ska alla till arenan mot Jönköping!

Trissen:
3p – Aly Keita. Gjorde sin bästa match för året med flera kvalificerade räddningar.
2p – Ziad Ghanoum. Kom in efter utvisningen och hjälpte till med hårt jobb i ÖFK-försvaret.
1p – Simon Kroon. Blev matchhjälte med ÖFKs mål och bidrog till en vass offensiv trots en man mindre.

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: SR500 skrev | 29 Apr 2023 - 22:24
Otrolig insats av hela laget men nog borde Weilid varit med i trissen idag!?
5
Gäst: Öfkare skrev | 29 Apr 2023 - 16:50
Öfk utvisning är kanske befogad men att österspelaren kastar sig på backen och låtsas vara skadad. Är uppe på benen helt oberörd sekunden efter minst lika mycket utvisning för filmning och osportsligt uppträdande domarna måste ta tag i sådana situationer.
11
Gäst: Öfkare skrev | 29 Apr 2023 - 16:49
Öfk utvisning är kanske befogad men att österspelaren kastar sig på backen och låtsas vara skadad. Är uppe på benen helt oberörd sekunden efter minst lika mycket utvisning för filmning och osportsligt uppträdande domarna måste ta tag i sådana situationer.
12
 
Sök på fotbollz.se
   
  Mittbacken Sami Davis på väg till ÖFK?  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:19  
   
  Läs mer...  
 


 
  Svår Bortamatch mot FV  
  av Classe Olofsson  | Idag - 09:00  
 

Lördag 9/5 kl 14 Skyttis ip.... Friska Viljor Fc - IFK Östersund

 
 


 
  Bortamatch  
  av Classe Olofsson  | Idag - 04:55  
 

Lördag 9/5 kl 15 Ljungbergsplanen......Kvarnsvedens ik - IFK Östersund

 
 


 
  Resulat och Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 19:36  
 

Svartvik leder serien. Järpen liggger tvåa

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
5 Aug 2025 - 12:43 ÖFK:s forward Edgar Navassardian lånas ut
5 Aug 2025 - 07:37 Referat: Norra Lits IF - Tandsbyns FK 2-4 (2-3)
4 Aug 2025 - 21:14 Erik Lantto tongivande spelare i ÖFK för 18 år sedan - i lör
4 Aug 2025 - 17:25 Tankar efter matchen mot HIF
4 Aug 2025 - 10:43 svenska cupen dam, 1925/26 omg 1-3
4 Aug 2025 - 10:39 Jamie Hopcutt räddade ÖFK - blev Trissvinnare
4 Aug 2025 - 07:36 Kort topp och lång svacka - precis som vanligt
3 Aug 2025 - 20:20 Spelomgång 13 div.4 jämtland - härjedalen 2025
3 Aug 2025 - 20:04 Jamie Hopcutt - matchens lirare mot helsingborg
3 Aug 2025 - 18:46 förlust mot topplaget
3 Aug 2025 - 18:43 derby dax
3 Aug 2025 - 18:06 Hede IK är redo för Cosmos FK ⚽⚽⚽
3 Aug 2025 - 17:29 Philip Bonde debuterade i dag för sin nya klubb Västerås SK
3 Aug 2025 - 13:18 - Lite tuffare här än i Stockholm - intervju med med Max Cro
3 Aug 2025 - 10:42 Bilder från matchen Ope - Friska Viljor Akademi 6-0 (3-0)
3 Aug 2025 - 10:42 Åsikter om ÖFK:s spel
2 Aug 2025 - 22:02 Referat: Ope IF - IFK Östersund DM-final
2 Aug 2025 - 21:06 Om schabblet
2 Aug 2025 - 18:47 ÖFK - Helsingborgs IF 2-2 (2-2)
2 Aug 2025 - 18:00 Kamraterna vinner i uppflyttningsserien
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
11
kommentarer
Spelomgång 1 div.4 Jämtland/Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Apr 2026 - 21:20
Då var det dags för start
3
kommentarer
.Bilder från Ope Teg 1-1 
av Stefan Roos | 2 Maj 2026 - 18:21
Bild: Cornelis Gidlund Foto Stefan
2
kommentarer
ÖFK - IFK Värnamo 3-2 (3-0) 
av Hasse Thor | 3 Maj 2026 - 19:41
“Upp som en sol, ned som en p
2
kommentarer
Upp, och ner
av Per Lagerbäck | 3 Maj 2026 - 15:10
Säsongens bästa och s
2
kommentarer
Resulat och Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 2 Maj 2026 - 17:45
Svartvik leder serien. Järpen
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook