Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

VILKET NERVDALLER
av Per Lagerbäck
Publicerad 13 Sep 2024 - 21:20 Uppdaterad 13 Sep 2024 - 23:29

En fantastisk första halvlek ger en 5:a till laginstasen. Och en pärs i andra ger en knapp 3:a för laget. Tillsammans dock en tydlig 4:a.

Målskytten och matchvinnaren Albin Sporrong i matchen mot Helsingborg. Foto Thord-Erik Nilsson

ÖFK startar åter en match på bästa möjliga sätt. Fint spel, ett tidigt klassmål, och millimetrar ifrån ett andra om möjligt ännu vackrare av Perry. I hela första halvlek fick jag, och alla andra, det jag bett om. Nämligen en rejäl variation i ÖFK:s spel. Långbollar, om än inte så ofta perfekta, varvades med säkra uppspel och andra varianter. Helsingborg kunde inte ställa in sig på ett statiskt ÖFK, utan andades ofta tydlig osäkerhet. Ledningen var verkligen välförtjänt i pausen, och kunde alltså ha varit något mål större.

I andra hände tyvärr delvis liknande saker som tidigare. ÖFK tappar delvis variationen, men inte helt. Helsingborg dominerar tydligt, och det är mer deras oskärpa som gör att ledningen håller.

Men ÖFK håller distansen ut, och killarna kämpade hela vägen. Några gör sin bästa match för säsongen, och ingen faller ur ramen, även om det haltade lite i andra.

Denna gång får bytena faktiskt högsta betyg. De kom i rätt skeden, och med enligt mig rätt spelare både ut och in. Ordonez kan se lite loj ut ibland, men det märks tydligt att motståndarförsvaret direkt blir betydligt osäkrare när han hanterar bollen. Och han drar på sig flera spelare och ger därmed mer plats till lagkamraterna.

Lite bekymmersamt tycker jag det är att motståndarna åter är väldigt nära att få göra ett par nickmål via svepande inlägg, men ÖFK klarade sig denna gång. Och hur Helsingborgaren kunde lägga friläget på sidan av mål är en gåta för mig. Men antagligen agerade Benediktsson åter helt rätt i det läget.

Detta var den absolut viktigaste segern hittills under säsongen, och den ger en rejäl skjuts inför kommande matcher. Känns riktigt spännande att se fram emot derbyt om mindre än en vecka. Där kan säsongens näst viktigaste seger komma. Och då kanske vi får se två fantastiskt bra halvlekar.

Betygen ikväll:

Bendiktsson 4 - Fyran kommer för hållen nolla och dominans i luften. Men allt ser fortfarande inte säkert ut.

Adjoumani 4 - Härligt jobb och bollbehandling. Och han stod mer på benen.

Suljic 4 - En lite tveksam fyra, då han gjorde några misstag, och åter såg lite nonchalant ut vid ett par tillfällen. Men oerhört viktig i dfensiven.

Bonde 3 - Egentligen lika bra som Suljic idag, men var inte på bollen i samma utsträckning.

Hedenqvist 3 - Gör en helt ok insats. Rätt att sätta in honom.

Brendon 4 - Lugn och säker.

Sporrong 4 - En fantastiskt bra första halvlek med drömmål. Några missar i andra.

Musolitin 4 - Han växer fram till en oerhört viktig spelare för ÖFK, och oerhört laglojal.

Perry 4 - Ska vara ärlig och säga att jag blev lite förfärad över att han skulle starta efter vad han visat i tidigare matcher. Men han var bäst på plan i första halvlek. Då värd en solklar femma. Sedan orkade han inte helt med defensiven hela andra, och bytet var nödvändigt. Men absolut en fyra.

Marklund 4 - En given startspelare för mig. Också på fem-nivå i första.

Karlsson-Grach 3 - Har inte riktigt fått till det i år, trots några mål. Inte helt vän med bollen.

Ordonez 4 - En spelare som är väldigt svår att sätta betyg på. Han kanske ska vara inhoppare, men ge honom absolut minst de 20- 25 minuter han fick idag.

Bonnah 4 - Spelade kort tid, men de minuter han gjorde var de bästa han gjort i år.

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Öfk.. skrev | 14 Sep 2024 - 19:54
Fin utveckling på Albin Sporrong iår. En av det bästa på plan igår.
Kul och se.

Även Yanick Adjomani har haft bra utveckling iår. Där borde det komma intresse från bättre ligor i vinter. Sälj inte för billigt bara.

Lagets viktigaste spelare just nu Ali Suljic.
3
Gäst: Tord skrev | 14 Sep 2024 - 09:04
Instämmer om det mesta. Väldigt tydligt att Perry ville visa att han är en startspelare. Jag håller med dig om att Ordonez är svårbedömd. En verkligt udda fågel. Ibland ser han ut som en knattespelare som springer rakt fram tills han blir av med bollen. Som om han inte riktigt knäckt koden för hur man passar. Ändå är han så snabb och oberäknelig att motståndarna blir nervösa så fort han gör något. En riktig joker att byta in efter 70 minuter. Håller med om att bytena var klockrena den här gången. Och nyckelspelarna på mittfältet fick spela hela matchen.
Kanske var tränarbytet ett lyckokast trots allt. Nu tror jag på det här igen.
7
Gäst: Robert skrev | 13 Sep 2024 - 22:29
Jag håller med om det mesta, men för mig var Bonde klart bäst i backlinjen idag.
5
 
Sök på fotbollz.se
   
  Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst  
  av Agne Svärd | Igår - 23:24  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  GIF Sundsvall - ÖFK 0-2 (0-0)  
  av Martin Nylander | Igår - 19:52  
 

Efter bra andra halvlek vann ÖFK Norrlandsderbyt!



 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén | Igår - 19:50  
 

.

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson | Igår - 19:49  
 

.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
29 Sep 2025 - 09:24 Falkenberg - ÖFK 4-0 (2-0)
28 Sep 2025 - 20:15 Matchens överraskning
28 Sep 2025 - 17:00 Ja, vad säger vi?
28 Sep 2025 - 16:00 förlust för ifk 2
28 Sep 2025 - 14:35 fantastisk match av kamraterna
28 Sep 2025 - 14:04 Startelvan i eftermiddag
27 Sep 2025 - 21:14 Referat: Tandsbyns FK - Frösö IF BK
27 Sep 2025 - 21:02 Söderåsens IP fick oväntat 'lycko'besök i dag.⚽⚽
27 Sep 2025 - 18:49 stabilt ifk, 2 ggr fanny sterner
27 Sep 2025 - 14:11 Falkenberg har svårt mot ÖFK .- bara en vinst på tio matcher
27 Sep 2025 - 13:32 Snabba beslut i Premier League - Graham Potter sparkas
27 Sep 2025 - 09:41 Följ Falkenbergs FF - ÖFK via Fotbollz.se
27 Sep 2025 - 08:57 Helgens matcher
26 Sep 2025 - 20:21 Chovanie Amatkarijos form allt bättre - blev Trissvinnare mo
26 Sep 2025 - 18:41 Bildkavalkad från ÖFK - Utsikten BK 2-1 (1-!)
26 Sep 2025 - 08:47 Nu blickar vi uppåt i tabellen
25 Sep 2025 - 23:17 ÖFK TOG TRE VIKTIGA POÄNG I BOTTENMÖTET
25 Sep 2025 - 22:08 Tre poäng trots svag start
25 Sep 2025 - 22:06 Matchens prestation
25 Sep 2025 - 22:00 Matchens överraskning
 
 
 
5
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
4
kommentarer
Nädå, vi slipper det nedre strecket
av Per Lagerbäck | Igår - 19:02
Vilken klasskillnad i denna match.
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
1
kommentar
 Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst
av Agne Svärd | Igår - 23:24
1
kommentar
ÖFK har på de senaste fyra matcherna mot GIF Sundsvall tagit bara ett poäng 
av Haldo Jonsson | 25 Jun 2026 - 21:53
Dags att ändra på det nu
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet igår kl 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook