Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK VAR BRA I FÖRSTA HALVLEK,MEN I ANDRA TOG SANDVIKEN ÖVER
av Niclas Sundström
Publicerad 5 Okt 2024 - 17:05 Uppdaterad 6 Okt 2024 - 10:12

Sandviken - ÖFK 1-3 (0-1)

Den tillresta bortaklacken fick se kräftgången fortsätta när vårt kära ÖFK föll mot Sandviken.

Första halvchansen skapade hemmalaget i den 6:e minuten efter en långboll på högerkanten. Inlägget till Karlsson som inte fick någon kraft i avslutet.

Två minuter senare och ÖFK med ett liknande läge. Adjoumani slog ett inlägg i boxen som hittade Ordonez men han fick inte heller någon vidare träff.

Abubakari testade Adam Benediktsson i gästernas mål med ett lurigt försök från långt håll i den 10:e minuten, men målvakten hann tillbaka och kunde greppa bollen.

19:e min - Längre behandling av Benediktsson vänsterhand. Han kunde dock fortsätta matchen.

Matchens dittills bästa målchans kom i den 27:e minuten. En lång boll över ÖFK:s backlinje och feltajmad utrusning från Benediktsson gav Sandviken ett gyllene läge att ta ledningen. Målvakten överspelad, men skottet räddades på mållinjen av Musolitin!

Kort därefter var det ÖFK:s tur att närma sig ledning i matchen. En överstegare, ett snabbt ryck och ett fint inlägg från vänster av Nebiyou Perry. Bollen förbi målvakten men tyvärr kom Musolitin ur läge och bollen i stolpen. Returen till Simon Marklund vars avslut också nickades undan på mållinjen.

Farligt inlägg från höger i den 45:e minuten men Ghanoum kunde rensa bort bollen, precis framför egna målvakten.
Kort senare kunde tidigare ÖFK-spelaren Kabuye ta sig in straffområdet från vänster och skapade på egen hand en målchans, men skottet mitt i bröstet på Benediktsson.

47:e minuten - 1-0 till Östersunds FK! Just innan halvtidsvilan löpte sig Ordonez fri i straffområdet och gjorde 1-0 efter en fin passning från Marklund. Avslutet kyligt placerat i det högra hörnet.

En händelsefattig första halvlek med ett överraskande ledningsmål i slutet gav hopp om trendbrott, men en snabb replik från hemmalaget i början av andra halvlek grusade ÖFK:s chanser till en trevligare hemresa. Ett instick på frispark i kombination med bristfällig markering gav Emil Engqvist fritt nickläge, där Benediktsson lyckades rädda första försöket men inte returen. 1-1 i den 47:e minuten.

59:e minuten - 2-1 till Sandviken. Harletun med en löpboll och Calvin Kabuye tilläts springa ensam mot målvakten och kunde enkelt placera in bollen via stolpen. Kabuye firade inte efter ledningsmålet av respekt till sin tidigare klubb.


Mycket Sandviken efter 2-1-målet och i den 66:e minuten utökade de också ledningen. En läcker chipp över ÖFK-försvaret ifrån Igbarumah gav tillslut Kabuye öppet mål och 3-1. Vackert spel och välförjänt mål, men tyvärr ridå ned för ÖFK.

73:e minuten - Trippelbyte ÖFK: Brendon, Ordonez och Perry ut. Norrby, Karlsson-Grach och Hopcutt in. Ett försök till att väcka laget, men närmare mål än några skott utifrån kom aldrig ÖFK.

83:e minuten - Fin räddning av Benediksson efter en snabb kontring av Sandviken. Målvakten tidigt ute och kunde avvärja.

Ytterligare en ny förlust in på kontot. Läget i tabellen börjar se oroväckande ut och kvar av säsongen återstår nu fyra tuffa matcher:

Landskrona (H), Utsikten (B), Örgryte (B), Brage (H).

 
 
5 Kommentarer:
Gäst: Alltså skrev | 6 Okt 2024 - 00:30
Jag tror inte ngn,förutom adjouimani,kan vara eftertraktad av ngn klubb i allsvenskan eller superettan,i Öfk:S spelar trupp!verkligen ett otroligt blekt lag,verkar som hela truppen gett upp!
2
Gäst: Tobias skrev | 5 Okt 2024 - 22:57
Jag har tidigare hyllat stolt som spelare men tycker hans hjärta för klubben var det viktigaste, det är något som verkligen saknas i dagens öfk
3
Gäst: Vart är ÖFK. skrev | 5 Okt 2024 - 22:38
De spelare som ville bli av med Magnus Powell. De har nu lyckats få ÖFK att bli sämre än sämst. De gör inte vad de borde och spelar på sin höjd hjärndöd fotboll för sina egna egon. Det är skamligt att se prestationerna under de senaste matcherna. Ingen lyfter sig, mer än möjligtvis Marklund, Sporrong och Adjoumani. Perry är symbolen - tror han är bäst på plan men blir av med bollen gång på gång… Finns inte ÖFK kvar efter det här året beror det inte på något annat än en samling gnälliga spelare som inte räcker till eller förmår prestera….
2
Gäst: Bengt Näslund skrev | 5 Okt 2024 - 22:03
Precis Martin.
Vart är hjärtat, var är känslan för klubbmärket?
Har alla börjat undersöka marknaden för nästa klubb?
Finns ingen härförare, någon som brinner, någon som visar i handlingen att han vill tävla, vill vinna.
Känns som ett möte för ” hängande huvud” föreningen där alla är ordförande!
Skämmes!
3
Gäst: Martin Nylander skrev | 5 Okt 2024 - 17:34
Var är kämpatakterna, bara Albin S som manade på de övriga i andra halvlek. Dagens ÖFK krigar inte för klubben och för laget.
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Derby Dax  
  av Classe Olofsson  | Idag - 18:10  
 

Söndag 29/3 kl 12,15 Jämtkraft Arena..... IFK Östersund - ÖFK

 
 


 
  DM JHFF:Järpen IF-Hede IK 1-0 (1-0)  
  av Agne Karlsson | Igår - 16:30  
 

Artikelförfattaren Agne Karlsson

 
  Läs mer...  
 


 
  DM matcher fortsätter i dag söndag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:36  
   
  Läs mer...  
 


 
  Vinst/förlust för IFK dam  
  av Classe Olofsson  | 21 Mar 2026 - 19:37  
 

Heffnersklubbans bk - IFK Östersund 3-2.....IFK Östersund 2 - KD 4-0

 
     
 
Nyhetsarkiv
14 Feb 2026 - 11:59 Ny mittfältare klar för ÖFK
12 Feb 2026 - 22:03 ÖFK - kylslaget Göteborg väntar er
12 Feb 2026 - 17:31 Två spelare från Öztersund Ungdom IF uttagna till läger
11 Feb 2026 - 22:40 Tidig gräspremiär för ÖFK
11 Feb 2026 - 15:22 ÖFK - GIF Sundvall flyttas på grund av kylan
11 Feb 2026 - 10:37 Albin Mörfelt har fått ny klubb
10 Feb 2026 - 12:22 Umeå Fc - Kamraterna, SLUT 1-1
9 Feb 2026 - 23:04 Träningar denna vecka
9 Feb 2026 - 18:16 Finns det någon köldgräns då det inte är tillrådligt att spe
7 Feb 2026 - 17:34 ÖFK - Stjördal 2-1 (2-1)
7 Feb 2026 - 14:19 Startelvan i eftermiddag
6 Feb 2026 - 20:41 Stor glädje - Deninis Widgren klar för ÖFK
6 Feb 2026 - 17:56 Spännande nyförvärv visar upp sig - match på lördag i SEP Ha
6 Feb 2026 - 11:31 Albin Mörfelt slutar i ÖFK och Amar Begic kommer
5 Feb 2026 - 20:50 ÖFK satsar på det centrala mittfältet - Ny spelare presenter
5 Feb 2026 - 11:32 Kommer ni ihåg målvakten Andreaw Mills? Han är uppmärksammad
4 Feb 2026 - 21:22 Inte alltid lätt att vara fotbollsspelare i dag
4 Feb 2026 - 14:51 .Nevanja Miljovics förra klubb satsar hårt inför första säso
3 Feb 2026 - 13:40 Kamraterna vinner . SLUT 4-3
3 Feb 2026 - 11:52 Ytterhogdals före detta målvakt William Tønning - nu i ÖFK
 
 
 
Ungdom
av: Förrädaren | 8 Jun 2025 - 15:19
Läs vad polisen och förrädaren Nadi
4
kommentarer
DM matcher lördag herr och dam
av Haldo Jonsso | 21 Mar 2026 - 11:00
3
kommentarer
ÖFK - Umeå FC 0-1 (0-0)
av Haldo Jonsson | 21 Mar 2026 - 16:52
ÖFK - Umeå FC 0-1 (0-0)
2
kommentarer
Saman Ghoddos kan än - uttagen till veckans lag
av Haldo Jonsson | 19 Mar 2026 - 11:19
Saman Ghoddos Foto Haldo 7Jonsson
1
kommentar
DM JHFF:Järpen IF-Hede IK 1-0 (1-0)
av Agne Karlsson | Igår - 16:30
Artikelförfattaren Agne Karlss
 Skrivet den Mån 23 Feb 15:41
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook