Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK ÄR BRA FÖRBEREDDA OCH TÄNDA INFÖR DEN VÄNTADE HÅRDA FAJTEN MOT HELSINGBORG
av Haldo Jonsson
Publicerad 6 Okt 2023 - 15:41 Uppdaterad 6 Okt 2023 - 17:18


Arkivbild

På lördag är det dags igen för hemmamatch och vi hoppas inför rekordpublik för i år.

Vem som vill får gå in gratis, men man måste först boka biljett på nätet.

Det blir ett möte mot anrika Helsingborgs IF, som ligger pyrt till i Superettan.

Många tror dock att Helsingborg kommer tillbaka för att säkra plats även nästa år i Superettan. Det är svårt att tänka sig att Helsingborg, som är en så stor klubb, ska degraderas till div 1 södra.

Kanske började Helsingborg upphämtningen i förra matchen mot Örebro på Olympia när man krossade svårspelade Örebro SK med 4-1 med en förödande effektivitet.

Helsingborgs insats mot Örebro ökade respekten för skåningarna. Men räkna med att ÖFK är ute efter revansch efter förlusten i våras, så lätt blir det inte att komma till Östersund och ta poäng.

Trots allt får nog ÖFK ligga i för att poängen ska vara säkrad. Kom ihåg att Helsingborg har i de matcher de förlorat på bortaplan, har det nästan alltid varit uddamålsförluster.

Samtidigt ska vi även komma ihåg att ÖFK viljestarka och kunniga ÖFK är svåra att tas med på Jämtkraft Arena.

ÖFK kan ställa upp med ett bra och pålitligt lag och visa storpubliken det.

Många påstår att Superettan suger mer kraft ur spelarna än allsvenskan. Hur det är med det, är svårt att ha någon uppfattning om, men lite ligger det nog i det.

Hur än det är med det, så börjar en tung period för alla lag. Spelarna börjar bli trötta och en del tappar lite av formen. Det har vi i viss mån lagt märke till i ÖFK, men något alarmerande är det inte.

Det är därför viktigt att tränarna är uppmärksamma på och inte belastar spelarna för mycket med spel i match efter match. ÖFK har en bred trupp med flera ungefär likvärdiga spelare. Jag ser gära Nader komma in som avbytare. Som i mycket annat så litar jag på Magnus ock Stefan även när det gäller det.

Det är svårt att dra några slutsatser om spelarnas insatser mot J-Södra i förra matchen. Därtill hade planen för dålig kvalité.

Jag tycker ändå att Sinyan är given startspelare på lördag. Han har inte fått starta på några matcher. Det var rätt beslut, men nu har hans form återkommit. Ingen slår honom på hans position. Sporrong vill mycket, men räcker inte riktigt till - än.

En som visat vacklande form är Thodore Rask. För honom finns det bra alertnativ. Jag tycker dock att han uppträdde säkrare än han gjort tidigare mot J-Södra. Hans insats under träningen denna vecka måste få avgöra.

En som inte uträttade så mycket i förra matchen var Simom Marklund. Om man får önska något, så kanske han skulle ha sin position lite längre bak i banan och komma bakifrån. Då kanske man kan utnyttja hans passningsskicklighet bättre.

Så kommer vi till den omdebatterade högerkanten. Cecar Weilid form har varit lite upp och ner, men jag tycker ändå att han åter ska få chansen som högerback.

Vem ska då han ha framför sig? Jag tycker att på högerkantens kan man sätta in Mykola Musolitin med sin speed och starka vilja och inlägg. Han kan spela till höger.

På så sätt har ÖFK två kantspringare som vill mycket. Till vänster finns Calvin Kabuye, även om han är ojämn, och till höger nämnde Mykola Musolitin. Det är två spelare som kan hota.

Jacob Johnsson har en bit kvar till formen,man han kommer.

Så kommer vi till Malcolm Stolt. Han ska ha beröm för att han jobbar och sliter, är målfarlig och tål mycket stryk av mittbackarna, som är på honom som hökar. Han blir ofta för ensam däruppe och då blir han uppäten av mittbackarna. Hur man ska lösa det tål att fundera över.

De var några önskemål. Ibland är det kul att fundera, uttrycka åsikter och skriva. Vi gör det för ÖFK:s bästa.

På lördag kör vi med samma eller utökad hastighet, så går det vägen och vi kan gå från arenan med glatt sinne och med tre pinnar i bakfickan eller väskan.

ÖFK ger sig aldrig.

Vi ses!

 
 
6 Kommentarer:
Gäst: Mamlmöbengan skrev | 7 Okt 2023 - 23:22
Stay!
1
Gäst: Min 11a skrev | 7 Okt 2023 - 15:20
Keita Hellre Mills men skadad
Hedenqvist Jablinski Mazur Adjoumani
Sinyan Brendon
Nader Marklund Cabuye
Stolt
1
Gäst: Malmöbengan skrev | 7 Okt 2023 - 11:29
Denna match avgör allt.
”Should they stay or should they go”
Känn ingen press!
0
Gäst: BMÅ skrev | 7 Okt 2023 - 07:11
Rivjärnet KG saknas
2
Gäst: Experten skrev | 6 Okt 2023 - 22:46
Seger för ÖFK 3-0
Helsingborg kan bara vinna på sin fina gräsmatta.
Mål av Calvin. Stolt.Rask
Grattis ÖFK
4
Gäst: Martin Nylander skrev | 6 Okt 2023 - 19:12
Otroligt viktig match, vinst och ÖFK kan spela avslappnat i de sista matcherna för att knipa en så bra tabellplacering och intäkt till klubben som möjligt. Förlust och kvalstrecket kommer oroväckande nära.
16
 
Sök på fotbollz.se
   
  Stor framgång för Philip Bonde  
  av Haldo Jonsson | Idag - 13:50  
 

Philp Bonde. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Tabell åttan på besök  
  av Classe Olofsson  | Idag - 08:55  
 

Lördag 2/5 kl 13 Jämtkraft Arena......IFK Östersund - Täby Fk

 
 


 
  Örebros tränare Rickard Norling om en stentuff Superettan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:35  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Höga poäng till flera öfk-spelare mot öster  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:22  
 

Foto. Thord-Eric Nilsson och Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
30 Jun 2025 - 22:56 Mer om fipplande målvakter & behandlingen av Brendon
30 Jun 2025 - 18:51 Tips div 3 mellersta Norrland
30 Jun 2025 - 18:48 Åtminstone en poäng
29 Jun 2025 - 21:52 Referat: Ope IF - IFK Östersund 2
29 Jun 2025 - 21:51 Omgångens prestation i div 4 Jämtland
29 Jun 2025 - 21:27 Poängsättning av spelarna i matchen mot GIF Sundsvall
29 Jun 2025 - 14:51 ifk vinner med sent mål i 83 min
29 Jun 2025 - 11:29 Offerdal malde ner Hede i Toppmatchen på Söderåsen ⚽&#
29 Jun 2025 - 08:50 Mod eller dumdristighet?
28 Jun 2025 - 22:28 Spelomgång 11 div.4 Jämtland 2025
28 Jun 2025 - 21:29 ÖFK var värda mer än oavgjort
28 Jun 2025 - 19:32 Matchens prestation
28 Jun 2025 - 19:28 Matchens överraskning
28 Jun 2025 - 15:07 Ifk körde över lucksta i andra, 5 mål av Talsi
28 Jun 2025 - 14:02 Startelvan i norrlandsderbyt
28 Jun 2025 - 10:13 Så uppstod rivaliteten mellan GIF och ÖFK
27 Jun 2025 - 23:36 Inför matchen: GIF Sundsvall - ÖFK
27 Jun 2025 - 22:52 Ope IF - IFK Östersund 2 4-0. Bilder från matchen
27 Jun 2025 - 22:14 ÖFK förlänger med Christian Enemark - 'Jag är glad'
27 Jun 2025 - 17:19 Rapport från träningen - Nu finns inget att skylla på, allt
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
11
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - svårtippat och spännande 
av Haldo Jonsson | 23 Apr 2026 - 14:21
6
kommentarer
Matchens överraskning 
av Lars Larsson Stockholm | 25 Apr 2026 - 15:20
5
kommentarer
Spelomgång 1 div.4 Jämtland/Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Apr 2026 - 21:20
Då var det dags för start
5
kommentarer
Hjälteinsats trots förlust
av Per Lagerbäck | 25 Apr 2026 - 14:45
Om ÖFK kan bevara inställ
3
kommentarer
Senaste nytt om skador m.m. inför Öster
av Haldo Jonsson | 24 Apr 2026 - 23:02
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook