Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK - IK BRAGE 1-0 (0-0)
av Hasse Thor
Publicerad 18 Okt 2025 - 20:19 Uppdaterad 19 Okt 2025 - 14:25

Östersunds FK bärgade dom tre poäng som stod på spel i lördagens drabbning hemma på Jämtkraft Arena mot gästande IK Brage. För fortsättningen mer eller mindre livsviktiga enligt mitt sett att se det. 1-0 (0-0) efter en defensivt mycket solid insats bakåt och med en andra halvlek som visade upp offensiva kvaliteér.

Jabir gör mål och blir matchvinnare. Foto: Thord-Eric Nilsson

Ny tränare, rutinerade och nyblivne jämten Tor Arne Fredheim, en lite annorlunda uppställning på planen där bl.a. Simon Marklund fått en mer central roll i banan. Med Erick Brendon tillbaka i truppen om än inte på plan från start.

IK Brage dock med taktpinnen inledningsvis, hög press och fysiskt spel. Långa inkast som ställde till det för det rödsvarta försvaret och med skytteligaledaren Amar Mushin som ett stort hot tillsamman med
Haris Brkic strax bakom. Gästernas Gustav Nord tätt över krysset efter 11 minuter.

ÖFK meds svårigheter att få nåt längre bollnnehav mot ett aggressivt IK Brage och Mushin tätt utom efter 17 minuter. Efterhand dock lite mer ordning i hemmakombinationerna och Marklund tätt utom efter inspel från vänsterkanten. Gästerna dock med fortsatt fina intentioner och Filip Trpcevski med en farlig nick efter hörna.

Sista kvarten synnerligen händelsefattigt där rädslan att förlora verkade större än viljan att vinna. En massa avblåsningar förryckte spelet men Anton Lundin med gästernas sista möjlighet i första rundan men Max Croon, reserv för avstängde Rasmus Forsell, avvärjde.

Direkt i andra började det emellertid hända saker. Ahmed Bonnah in på banan i stället för Adrian Edqvist och på fem minuter skedde mer för ÖFK än under hela första avdelningen. Bonnah drog igång en lustiger dans på vänsterkanten, tillsynes tillbaka i den gamla goda vårformen. Nära efter i 47 minuter och Jabir Abdihakim Ali med en konstspark som varit värt ett bättre öde.

Nytt fint förarbete av Bonnah efter 59 minuter och Marklund tätt utom. En helt annan match nu och chanser åt båda håll. Trpcevski tätt över ribban efter hörna. Ali i mål men bortdömt för hands och Trpcevski med en ny möjlighet men nicken tätt utanför.

Så då förlösande 1-0 med 20 ordinarie minuter kvar. Chovanie Amatkarijo med upplopp efter högerkanten och pass in till Ali som kraftfullt bredsidar in en halvvolley. Stort jubel och Ali halvvägs upp på B-läktaren. Ett försiktigare hemmalag fortsättningsvis, man täcker ytor och IK Brage med mer boll.

Knappa kvarten före slut så in med Brendon till publikens förtjusning och av med Gideon Granström efter ett gott dagsverke. Ali med en fin möjlighet minuten efter men ingen ordning på dom långa benen och Croon med en fin räddning fortsättningsvis

Unge Eseg Yossief in i stället för Amatkarijo tre minuter före slut och resterande rutinerat och lugnt försvararbete av ÖFK allt enligt förhoppningarna om en Fredheim effekt. Som helhet tre synnerligen viktiga pinnar och ett fint avstamp inför resterande uppgifter.

Kan inte låta bli att framhålla Ahmed Bonnah, hans kreativitet lösgjorde mycket i offensiven. Simon Marklunds nya position säkrade upp mycket utan att för den skull förta den organiserande rollen. Ali Suljic tillbaka som den dirigent av försvarabetet som man saknat en längre tid. Helt plötslig ser den jämtländska hösthimlen lite ljusare ut igen genom rödsvarta glasögon. Nu är det bara att ladda batterierna!

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Hacke skrev | 18 Okt 2025 - 22:18
Stor skandal ikväll! En storsponsor lite på lull blir utkastad av nissivakter för han va lite för glad!!! Snedsteg sen ut! ÖFK utred annars sponsorer! Vill se ursäkt!!, Skandal!!!!
0
Gäst: SR500 skrev | 18 Okt 2025 - 22:03
Hur kunde Lundin i Brage klara sig från gult kort idag? Spelade fult hela matchen. Youssief fick däremot varning direkt för en grej som händer hela tiden utan åtgärd.
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Hemmamatch för Kamraterna  
  av Classe Olofsson  | Idag - 06:19  
 

Lördag 23/5 kl 13 Jämtkraft Arena.....IFK Östersund - Lucksta if , Välkommna

 
 


 
  Tabell 11:an på besök  
  av Classe Olofsson  | Idag - 06:11  
 

Lördag 23/5 kl 16 Jämtkraft Arena.....IFK Östersund - Bollstanäs sk , Välkommen

 
 


 
  Trissvinnare mot Sandviken - Curtis Edwards  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:17  
 

Curtis Edwards Foto Thord-Eric Nilsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
 


 
  Vardagsmatcher  
  av Per Lagerbäck | Igår - 12:42  
 

Vardagsmatcherna börjar att komma igång med vårljuset.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
31 Jul 2025 - 05:12 IFK Östersund distriktsmästare dam senior 2025
30 Jul 2025 - 21:47 Det finns en hel del som talar för på att ÖFK kan vinna mot
29 Jul 2025 - 23:02 Värsta smällen någonsin för ÖFK - Förnedringen i Sundsvall -
29 Jul 2025 - 10:45 Ny anfallare klar för ÖFK
29 Jul 2025 - 10:42 Chovanie Amatkarijo -Trissvinnare i sin första match i ÖFK
28 Jul 2025 - 19:53 Om före detta spelarna i ÖFK Dino Islamovic och Kalipha Jawl
28 Jul 2025 - 17:47 Nebiyou Perry och Chovanie Amatkarijo bäst mot Örgryte
28 Jul 2025 - 17:37 Om vilka lag som kan gå vidare till allsvenskan
28 Jul 2025 - 17:28 Albin Sporrong - Sagt efter matchen
28 Jul 2025 - 13:38 Dm Final senior dam 2025
28 Jul 2025 - 08:16 dm final senior herr 2025
28 Jul 2025 - 07:47 En svart söndag på Gamla Ullevi
27 Jul 2025 - 17:52 ÖFK - Alldeles för dåligt, allt kan bli bättre
27 Jul 2025 - 17:39 Matchens överraskning
27 Jul 2025 - 17:38 Matchens prestation
27 Jul 2025 - 17:24 Riktigt svag insats
27 Jul 2025 - 14:06 Startelvan i eftermiddag mot Örgryte
27 Jul 2025 - 12:15 Viktor Gyökeres tog sina första steg in i elitfotbollen på J
26 Jul 2025 - 22:07 Cosmos IK -Bergs IK 3-4 efter förlängning och straffar
26 Jul 2025 - 11:48 Ny forward till ÖFK? - Lånet av Mohamed Bawa avslutas.
 
 
 
6
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 13 Maj 2026 - 16:11
Ytterhogdal överraskade 
3
kommentarer
Starkt vinna säkert
av Per Lagerbäck | 17 Maj 2026 - 15:12
Ja, starkt av ÖFK att vinna s&
3
kommentarer
Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK
av Haldo Jonsson | 15 Maj 2026 - 14:55
Förutsättningar finns f&#
1
kommentar
Trissvinnare mot Sandviken - Curtis Edwards
av Haldo Jonsson | Igår - 21:17
Curtis Edwards Foto Thord-Eric Nils
1
kommentar
Blev sexa i Eurovision Song Contest 2026 - I 'går' på ÖFK:s fotbollsgala 
av Haldo Jonsson | 17 Maj 2026 - 23:07
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook