Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK - IFK VÄRNAMO 3-2 (3-0)
av Hasse Thor
Publicerad 3 Maj 2026 - 19:41 Uppdaterad 8 Maj 2026 - 11:41

“Upp som en sol, ned som en pannkaka”, en gammal sliten metafor men fullt användbar beträffande ÖFK:s göranden i matchen mot gästande IFK Värnamo, degraderade i fjol men nu med känning i täten efter fyra om gångar. Dock tre viktiga hemmapoäng via 3-2 (3-0) och med tanke på den glänsande första rundan lite rättvist ändå.

.
Vid tre tillfällen fick ÖFK i dag glädjas åt mål mot Värnamo. Foto Thord-Eric Nilsson

Som sagt, inledande 45 minuter en virvlande fotboll från hemmalaget med snabbt passningstempo, finurlighet i djupled och stark press i varje situation. Inte sällan regisserat av bosniern Amar Begic, ett av många nyförvärv inför säsongen. ÖFK med taktpinnen i sin hand även om gästerna stack upp lite till och från. Dom riktigt heta lägena lyste dock med sin frånvaro frånsett en bra möjlighet för duktige mittfältaren Emil Özkan efter 27 minuter. Men så 1-0 helt följdriktigt fyra minuter senare. En vänsterhörna från Curtis Edwards, tilltrasslat och Värnamo-backen Souleymane Coulibaly i eget nättak.

Fortsatt hög intensitet från dom rödsvarta och 2-0 fyra minuter senare, en strålande genomskärare från Edwards till Simon Marklund som hittar Begic vid straffpunkten. Om inte ett drömmål så näst intill och god stämning runt Jämtkraft Arena. Begic skadad strax efter men på benen igen efter en stund. Nya möjligheter, Abel Stensrud som inte får till det där lilla sista utanför efter fint pass från Marklund. 3-0 i stället på övertid genom Marklund efter fint förarbete av Yannick Adjoumani på vänsterkanten. Vad är det som händer tänker man i dom isande vindarna på “Arenan”.

Andra halvlek inte lika rolig ur hemmasynpunkt. Om det berodde på taktiska direktiv eller ett resultat av den synnerligen intensiva och förmodligen kraftödande fotbollen låter vi vara osagt men dom vitblå smålänningarna fick alltmer kontroll, hittade ytor på mitten och kunde etablera tryck framåt. Det dröjde dock till 65:e minuten innan man fick hål på hemmadefensiven.

En olycklig Adjoumani med en snedträff och 2-1 genom Hugo Andersson. ÖFK under hög press och en total scenförändring från förta halvlek. Stensrud ut till förmån för Edgar Navassardian innan 3-2 efter 72 minuter.genom Kari Meriluoto efter hörna. Ändringar i ÖFK, Molls Donald och Jonathan Westerber in i stället för Amar Begic och Hugo Azzi. Dock fortsatt ett ÖFK som försvarar med dom berömda näbbarna och klorna.

Ett sista byte sju minuter före full tid Özkan ut och in med storvuxne spanjoren Mario Delgado. Lite öppningar igen för hemmalag i slutminuterna sedan smålänningarna tryckt på för fulla segel. Marklund, Edwards och Adjoumani varnade, inte bra för fortsättningen men tre nya och för tabelläget viktiga poäng.

En svår match att bedöma från ett individuellt perspektiv. Tycker dock att i Amar Begic har ÖFK hittat en mittfältsgeneral som man saknat sen Fouad Bachirous dagar. Simon Marklund personifierar dom rödsvarta match eftermatch, ett mål och en målgivande den här gången. Curtis Edwards intelligenta passningsspel betyder mycket även om marginalerna ställde till det en del. ÖFK:s lägstanivå har höjts under 2026. Andra halvlek mot IFK Värnamo dock inget att skriva hem om. “Keep up the good work”

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Acker 8 skrev | 4 Maj 2026 - 15:29
Håller med. Spelar ÖFK så bra i fortsättningen kommer de att vara ett topplag


..


.
6
Gäst: Xpert skrev | 4 Maj 2026 - 12:42
Första halvlek var bland det bästa jag sett på år och dar från ÖFK håll. Värnamo var inte alls med i matchen. Fick Värnamo något skott på mål i första? tror inte det.
7
 
Sök på fotbollz.se
   
  Referat: Frösö IF Dam - Ope IF  
  av Ope iF | Idag - 11:17  
   
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från Ope - Cosmos 0-1 (0-0)  
  av Stefan Roos | Idag - 10:51  
 

-Foto Stefan Foos

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat och tips Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Idag - 10:31  
 


Nu när alla lag har spelat 8 matcher så har vi Berg i topp med fem poängs marginal till Hede och Frösö.
Åre och Norra Lit vann i förra omgången och har nu samma poäng i botten på tabellen.
Matcherna denna vecka spelas på onsdag och torsdag och veckans match får bli Frösö IF - Hede IK som kämpar om andra platsen itabellen.

Berg IK leder serien

 
  Läs mer...  
 


 
  Glad Midsommar  
  av fotbollz.se | Igår - 21:03  
 

Fotbollz.se önskar alla våra medarbetare och läsare en riktigt Glad Midsommar
.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
16 Aug 2025 - 15:33 stark seger mot topplaget
16 Aug 2025 - 12:04 Startelvan idag
16 Aug 2025 - 09:09 Tips div 2 Norrland uppflyttning
16 Aug 2025 - 06:05 vinst för ifk 2
15 Aug 2025 - 21:46 Norra-Lit mot Frösö BK på anrika Ringsta IP
15 Aug 2025 - 19:21 Följ Norrlandsderbyt mellan ÖFK och GIF Sundsvall via fotbol
15 Aug 2025 - 18:56 ÖFK lånar målvakt från Degerfors
15 Aug 2025 - 15:49 Intervju med f.d. ÖFK- spelaren Bobo Sollander om sin tid i
15 Aug 2025 - 14:34 Kom-i-håg 1a september regeln
15 Aug 2025 - 11:56 Hett Norrlandsderby - Det är nu ÖFK ska visa klassen och vin
13 Aug 2025 - 14:59 bortamatcher för röd/vitt kommande helg för dam o herr
13 Aug 2025 - 13:20 Matcher resten av veckan
12 Aug 2025 - 05:40 derby vinst för ifk 2
11 Aug 2025 - 19:32 Finns det anledning att vara orolig?
11 Aug 2025 - 11:05 Två gamla mittbackar från ÖFK hjälpte AIK att hålla nollan i
10 Aug 2025 - 21:12 Referat: Svegs IK - Ope IF Dam
10 Aug 2025 - 21:10 Referat: Ope IF - Brunflo FK
10 Aug 2025 - 21:02 Tips div 3 mellersta Norrland - Vinst för Ope på bortaplan
10 Aug 2025 - 20:58 Resultat spelomgång 14 div.4 Jämtland-Härjedalen 2025
10 Aug 2025 - 20:40 Jabir Abdihakim Ali - Triisvinnare i sin andra start
 
 
 
9
kommentarer
Jabir Abdihakim Ali åter till ÖFK? 
av Haldo Jonsson | Igår - 20:54
Jabir foto Haldo Jonsson
3
kommentarer
Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 15 Jun 2026 - 15:53
Nu när alla lag har spelat 8 m
3
kommentarer
Sex spelare och ledare i Svenska Landslaget har startat sin elitkarriär i Östersund 
av Haldo Jonsson | 14 Jun 2026 - 20:56
I natt smäller det. Svenska La
2
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - Två derbyn
av Haldo Jonsson | Igår - 10:55
Anundsjö IF leder serien. J
2
kommentarer
Inte bara jag som noterat
av Per Lagerbäck | 16 Jun 2026 - 21:16
Saman Ghoddos. Foto Haldo Jonsson
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook