Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

RAPPORT FRÅN TRÄNINGEN - NÄR DE SKADADE ÄR TILLBAKA BLIR TRÄNINGARNA VÄRDEFULLARE
av Haldo Jonsson
Publicerad 21 Jun 2025 - 21:33 Uppdaterad 21 Jun 2025 - 21:36

Arkivbild

Chansen för ÖFK att vinna har ökat på bortaplan i år, eftersom ÖFK nu är ett bättre bortalag än vad de var i fjol. ÖFK har i år tagit lika många poäng både borta som om hemma. I fjol var ÖFK ett utpräglat hemma lag. Så verkar det inte vara i år.

När detta skrivs gör ÖFK sin femte långresa för säsongen. Nu är ÖFK i Göteborg för att först träningsspela i dag och i morgon är det allvar med match mot BK Utsikten.

På plats finns som vanligt Barbro och Per-Ola för att stötta laget. Det är fantastiskt bra gjort.

Denna gång valde ÖFK att åka tåg.

Det är förnuftigt.

Då har man större möjlighet att röra på sig än när man åker buss. Tåg är även bättre ur vilosynpunkt.

Om ÖFK har ett bra avtal så behöver det inte bli så mycket dyrare heller. Under min tid i ÖFK fixade vi att bra avtal med SJ.

Nu har ÖFK hela sex långresor kvar. Det tär på kassan och det är tröttande.

Man blir less på att vissa matchkommentatorer i TV i Superettan, som påpekar att lagen söderut vid match i Östersund har haft en långresa upp till Norrland, men man nämner inte att ÖFK har en mängd sådana resor.

Motståndarna på söndag, Utsikten är ett lag som ÖFK har mött åtta gånger. Tre gånger har ÖFK vunnit och det har även Utsikten gjort. Två matcher ha slutat oavgjort. Vi vet att Utsikten är ett tufft lag att möta. De brukar få många varningar under match.

Chansen för ÖFK att vinna har ökat på bortaplan i år, eftersom ÖFK nu är ett bättre bortalag än vad de var i fjol. ÖFK har i år tagit lika många poäng både borta som om hemma. I fjol var ÖFK ett utpräglat hemmalag. Så verkar det inte vara i år.

Ofta har det varit tillfälligheter som avgjort matcherna mellan lagen och så kan det bli även denna gång.

Det gäller att ÖFK är försiktiga med bollen speciellt i början av matchen och inte tillåta att Utsikten får göra första målet, som det onödigt blev i förra matchen mot Oddevold.

Träningarna har förlöpt på ett tillfredsställande sätt.

När de skadade är tillbaka, så ökar konkurrensen och träringarna blir värdefullare.

En som tagit steg framåt ur friskhetssynpunkt är,mittfältaren Gideon Granström, som tränat för fullt ett tag. Han är en spelare som vi på grund av skador inte sett så mycket av tidigare.

I form kan han vara den mittfältare som ÖFK behöver. Om man får starta mot Utsikten ska låtas vara osagt. Möjligen kan det bli ett inhopp.

Vad jag fått rapporterat av medarbetarna från förra trängen är att fysio fick linda Suljics ena lår. Vi vet inte varför fysion gjorde det. I värsta fall kan det vara en bristning.

Skulle det sämsta inträffa finns Sunday att tillgå. Han verkar vara frisk nu och han är en värdig ersättare som gott håller måttet.

Om vi ska nämna något om kantspelarna, så ser jag gärna att Gharnoum och får spela höger. Han är en spelara värd att satsa på. Han är snabb och har andra fördelar. Jag tycker han har blivit bätte offesivt nu och är inte överförsiktig med sina tidgare bakåtpasningar.

Jag ser även med en viss tillförsikt att Yannick får spela till vänster. Laget kan utnyttja hans snabbhet och företagsamhet vid anfallsläge och sin förmåga att slå inlägg. Suljic förser ofta Yannick med överaskande långbollar från backlinjen. Det brukar vara effektivt. Vi ska dock komma ihåg att Johansson har gjort tre assist.

.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Resultat spelomgång 12 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Idag - 16:37  
 

Då var det dags för start av höstomgången för div 4 Jämtland-Härjedalen.
Tyvärr utan Norra Lit som inte får spela kvar i div 4. De har av JH FF blivit uteslutna ur serien med omedelbar verkan. Anledningen är att Norra-Lit lämnat W.O. på grund av att flera spelare före en match var sjuka och avstängda.Det inn match speladenebär framöver att ett lag kommer att stå över vissa omgångar och denna omgång spelar inte Åre.



 
  Läs mer...  
 


 
  Spelomgång 13(12) div.4 Jämtland ? Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Idag - 16:29  
   
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK svarar på kritiken om bengalerna  
  av ÖFK | Idag - 16:18  
 

.Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Sunday Anyanwu - Matchens lirare mot GIF Sundsvall  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:32  
 

ÖFK - total överlägsenhet i antal poäng enligt Sofascore


Sunday Anyanwu Foto Thord Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
21 Sep 2025 - 10:46 Referat: Åre Slalomklubb - Tandsbyns FK 1-0 (0-0)
20 Sep 2025 - 19:10 seger i bortamötet
20 Sep 2025 - 18:59 Bilder från ÖFK - Umeå FC 3-0 (1-0) med statistik och tabell
20 Sep 2025 - 18:41 Två ÖFK spelare fick högsta poängen mot Umeå FC
20 Sep 2025 - 17:23 Bilder Ope-Sundsvall DFF 2 4-0 (2-0)
20 Sep 2025 - 14:54 oväntad förlust för kamraterna
20 Sep 2025 - 14:49 Gustav Odenlind - en stor talang som snart är tillbaka
20 Sep 2025 - 08:01 Helgens matcher
19 Sep 2025 - 23:00 ÖFK - Umeå FC 3-0 (1-0)
19 Sep 2025 - 21:59 Matchens överraskning
19 Sep 2025 - 21:57 Matchens prestation
19 Sep 2025 - 21:17 Viktiga tre poäng
19 Sep 2025 - 18:10 Startelvan
19 Sep 2025 - 15:35 Resultat och Tips div 2 Norrland uppflyttning
19 Sep 2025 - 15:35 Resultat och Tips div 3 mellersta Norrland
18 Sep 2025 - 16:30 Rapport från träningen - Det mesta ser riktigt bra ut, men d
18 Sep 2025 - 10:39 Följ ÖFK - umeå fc via fotbollz.se
17 Sep 2025 - 21:52 Frösö IF BK - Alsens IF 4-3 (1-1)
17 Sep 2025 - 21:16 Det blir ingen lätt match mot Umeå FC , men vi tror på vårt
16 Sep 2025 - 13:28 Nu väntar en ny match på liv och död
 
 
 
Herrar
av: Grin-Olle | 28 Jul 2026 - 07:54
NLIF gråter ut i media:https://www.
37
kommentarer
Spelomgång 12 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 30 Jul 2026 - 20:16
Då var det dags för start
16
kommentarer
ÖFK - GIF Sundsvall 1-0 (1-0)
av Lasse Granbacka | 7 Aug 2026 - 19:25
ÖFK - GIF Sundsvall 1-0 (1-0)
7
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 7 Aug 2026 - 15:35
Två matcher spelade
6
kommentarer
ÖFK står rustat för att vara med i toppstriden
av Agne Svärd | 6 Aug 2026 - 20:28
6
kommentarer
Bilder från Ope IF2 - Hallens SK 3-2 (1.0)
av Stefan Roos | 5 Aug 2026 - 13:27
Foto Stefan Roos.
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet igår kl 01:04
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook