Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK GICK VIDARE I SVENSKA CUPEN - RÄTTVIS VINST ÖVER KARLSTAD
av Haldo Jonsson
Publicerad 23 Aug 2023 - 19:20 Uppdaterad 23 Aug 2023 - 22:06

IF Katrlstad - ÖFK 1-2

ÖFK har goda minnen från Svenska cupen. Vi har alltid hoppet att dessa bedriften ska upprepas. Därför är cupen en viktig del i ÖFK:s fotbollsverksamhet.

Det är oftast aldrig inte lätt att spela mot ett lag i de lägre divisionerna. De höjer sin förmåga och har inget att förlora. Att skälpa ett bättre lag är alltid nöjsamt och meriterande.

ÖFK har inte alltid lyckats mot lag i lägre divisioner. De har åkt på några rejäla smällar under åren. Vi hoppas att ÖFK ska lyckas bra ikväll.

Startelvan.

Aly Keita, Jakob Hedenquist, Ziad Ghanoum, Theodore Rask, Yannic Adjoumani, Erick Brendon, Albin Sporrong, André Nader, Simon Marklund, Calvin Kabuye, Malcolm Stolt

Matchen kan börja

Det blev en chockstart för ÖFK. Karlstad gjorde mål på hörna i tredje minuten på nick. Det styrkte Karlstad och de presterade bra för att vara ett div 1.lag.

ÖFK kände man inte riktigt igen . Man hade svårt att få upp tempot i passningarna och såg lite loja ut.

ÖFK åstadkom inte så mycket i den första tjugo minuterna. Karlstad hade mera boll och ville framåt i banan. ÖFK kom upp i några sporadiska anfall.

När det var befogat med mera kritik, så gjorde ÖFK, något överraskande, mål i 18:e minuten. Det kom som en blixt från klar himmel och det var ett snyggt mål. Efter en löpning av Calvin upp i banan med boll upp i banan passade till Marklund som behärskat sköt intill målvaktens vänstra stolpe.

Efter målet blev det bättre fart på ÖFK och efter ytterligare några minuter började vi känna igen ÖFK.

De höjde intensiteten i spelet, flyttade upp laget. De hade mera boll och Karlstad fick svårt att hänga med.

ÖFK skapade flera spelkombinationer och en del djupledslöpningar i anfallsläge och tog över matchen. Karlstad fick slå ifrån sig. I sista delen av matchen var det i stort sett ett lag på banan.

Efter ett ha börjat matchen svagt så kom ÖFK så mera och mera in i matchen och styrde och ställde så första halvlek blev godkänd av ÖFK.


När andra halvlek sate igång så trodde man att ÖFK skulle avgöra ganska snabbt med tanke på överlägsenheten i slutet av första halvlek, men så blev det inte riktigt.

Karlstad fick i inledningen av andra halvlek mera att säga till om. De blev aggressivare och flyttade upp spelet, men åstadkom ändå inte speciellt mycket i chansväg.

I 57:e minuten kom Karlstad i läge på ganska när håll. Målet räddade Keita med en fotparad. Han blev sedan liggande skadad i foten. Man befarade det värsta, men efter en stund reste hans sig och kunde fortsätta matchen. Det var Karlstads bästa chans i andra halvlek. Efter det skapade Karlstad inte mycket.

ÖFK kom igen och hade en riktigt bra period 1 55- 65:e minuten då de dominerade stort.

Under resten av halvleken var ÖFK bättre än Karlstad.

Några noteringar:

70:e minuten var Calvin ensam med målvakten räddade på nära håll.

I 61:e minuten fick Stolt en chans på en löpboll, men målvakten hann före.

I 79 minuten kom tre nya spelare in. Det var Musolitin, Sinyan och Österström. Ut gick Brendon, Stolt och Nader.

Musolitin var pigg och noterade ganska snabbt efter inbytet två skott, som tyvärr inte var välriktade.

i 85:e minuten avgjorde Kalvin välförtjänt med ett mål efter passning av Marklund.

ÖFK höll emot bra de minuter som återstod.

Slutsatsen av matchen var att Karlstad stack upp några gånger under matchen, men att ÖFK genomgående var det bättre laget och kunde vinna rättvist.

Skönt var det att slippa förlängning med tanke på den kommande matchen mot Trelleborg.

Adjoumani, Kabuye och Simon Marklund tillhörde det bättre spelarna denna gång.

ÖFK kunde nöjda åka hem efter en veckas bortavaro.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Tvivlande skrev | 24 Aug 2023 - 21:11
Öfk vann utan att imponera.
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  b  
  av Agne Karlsson | Idag - 08:50  
   
  Läs mer...  
 


 
  Spelomgång 1 div.4 Jämtland/Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Igår - 17:40  
 

Då var det dags för start av div 4 Jämtland/Härjedalen. I år är det 12 lag och nya från div 5 är Lillhärdal och nedflyttade från div 3 Berg och Frösö IF. Mina favoriter till seriesegern, innan serien startat, är Berg, Offerdal eller Frösö IF.

Ås IF leder serien efter onsdagens matcher

 
  Läs mer...  
 


 
  Viktig match för kamraterna  
  av Classe Olofsson  | Igår - 11:05  
 

Lördag 2/5 kl 16 Jämtkraft Arena.....IFK Östersund- Fränsta ik , Välkommen

 
 


 
  Den för ÖFK orimligt tuffa inledningen av Superettan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:59  
 

Det är en snedfördelning av matcher som aldrig tidigare hänt i ÖFK:s historia.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
1 Jun 2025 - 21:40 Spelomgång 6 div.4 Jämtland 2025
1 Jun 2025 - 19:39 Frösö IF -Bergs IK 3-3 (1-2)
1 Jun 2025 - 18:36 Matchens prestation
1 Jun 2025 - 17:54 Helsingborg - ÖFK 0-0 (0-0)
1 Jun 2025 - 17:37 Poängen det mest positiva
1 Jun 2025 - 17:19 Matchens överraskning
1 Jun 2025 - 15:07 svag insats av ifk mot tabell 12:an
1 Jun 2025 - 14:02 Startelvan i eftermiddag
1 Jun 2025 - 11:42 Tips div 2
31 Maj 2025 - 23:13 Tips div 3 mellersta Norrland
31 Maj 2025 - 21:01 Helsingborg ingen omöjlig motståndare
31 Maj 2025 - 14:33 Peter Amoran uttagen till U21- landslaget
31 Maj 2025 - 11:37 Helgens matcher
31 Maj 2025 - 11:30 bortamatcher igen för ifk dam o herr
31 Maj 2025 - 10:20 Följ Helsingborgs IF - ÖFK via fotbollz.se
30 Maj 2025 - 19:16 Bilder från Bräcke - Hallen 4-0
30 Maj 2025 - 17:46 Div 3 mellersta Norrland
30 Maj 2025 - 17:37 Mittfältaren Albin Mörfelt från allsvenska Öster klar för ÖF
30 Maj 2025 - 12:06 Arnold Origi imponerar mer och mer - Uttagen i veckans lag i
30 Maj 2025 - 06:20 tung förlust, dålig plan o tränaren som avbytare
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
12
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - svårtippat och spännande 
av Haldo Jonsson | 23 Apr 2026 - 14:21
11
kommentarer
Spelomgång 1 div.4 Jämtland/Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Apr 2026 - 21:20
Då var det dags för start
6
kommentarer
Matchens överraskning 
av Lars Larsson Stockholm | 25 Apr 2026 - 15:20
5
kommentarer
Den för ÖFK orimligt tuffa inledningen av Superettan
av Haldo Jonsson | Igår - 10:59
Det är en snedfördelning
5
kommentarer
Hjälteinsats trots förlust
av Per Lagerbäck | 25 Apr 2026 - 14:45
Om ÖFK kan bevara inställ
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook