Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

TRÄNARBYTE I ÖFK - VI TROR PÅ DET HÄR'
av Haldo Jonsson
Publicerad 10 Okt 2025 - 15:09 Uppdaterad 10 Okt 2025 - 15:28

Jabir gör 1-1 i matchen mot Utsikten

NärÖFK släppte in sex mål på hemmaplan mot VSK var en väckarklocka om självrannsakelse som ljöd mycket högt. De ljudet vill vi inte höra igen. Nej, nu vill se när ÖFK gör mål och vinner matcherna och vi istället får höra glädjevrålet framför TV:en och på Jämtkraft Arena.

Den nye tränaren Tor Arne Fredheim kommer till ÖFK som en räddande ängel när serien nästan är slutspelad, men han har dock ett antal träningar och fyra matcher på sig att visa, att han klarar av att hålla ÖFK kvar i Superettan.

Det är en mycket tuff uppgift.

Fredheim med sin rutin är medveten om det stora ansvaret som har lagts på hans axlar.

Han har gott självförtroende för att ta på sig en sådan uppgift.

Han har kunnande och erfarenhet för att klara det. Att ÖFK:s ledning tror på honom det är självklart. Om inte skulle man inte ha anställt honom.

Många undrar vilket spelsätt Fredheim kommer att använda sig av?

Vi kan nog med fog påstå, att det inte blir Kiarash Livanis sätt att spela fotboll som han kommer att upprepa.

Det är nog förbrukat vid det här laget.

Det har inte gett de resultat som ÖFK:s ledning och fans hade hoppats på och därav bytet av tränare.

De blir nog inte bara träningarna och spelsättet i matcherna som kommer att bli avgörande för Fredheims framgång.

Det viktigaste av allt är, att Fredheim får spelarnas förtroende, att de tror på honom och att han har förmågan att entusiasmera dem till att lägga på ett kol extra på de återstående fyra matcherna.

Det gäller för Fredheim även att skapa bra sammanhållning som kan försatta berg och få spelarna att känna att de, tillsammans med honom ska göra ett framgångsrikt och viktigt jobb.

Viktigt är det för honom även att styrka spelarnas självförtroende, och att de återfår glädjen på plan och att de tror på sig själva när det som mest hettar till.

Det kommer att krävas att Fredheim har ett pedagogiskt kunnande, en förmåga att lära ut och att han har ledaregenskaper. Det är ofta en medfödd talang att leda en grupp och svår att träna upp.

Visst är det viktigt att spelarna a'la Livani när det är nödvändigt springer mycket på plan, men viktigare är att de använda sig av sina konstruktiva fotbollskunskaper, sin teknik och spelsinne för att komma fram till smarta lösningar för att skapa chanser och göra mål och hur man ska försvara sig.

Att ÖFK släppte in sex mål på hemmaplan mot VSK var en väckarklocka om självrannsakelse som ljöd mycket högt. De ljudet vill vi inte höra igen. Nej, nu vill se när ÖFK gör mål och vinner matcherna och vi istället får höra glädjevrålet framför TV:en och på Jämtkraft Arena.

Skulle Fredheim misslyckas med sitt uppsåt, kan det få svåra konsekvenser. Det är i nuläget svårt att överblicka vad som då kommer att hända med ÖFK, men det finns ingen anledning att fördjupa sig i det.

Nu gäller det att ÖFK till varje pris finns kvar i Superettan även nästa år.

Även vi supportrar har en viktig uppgift. Det är att komma till matcherna och i vått och torrt stötta våra spelare. Det är trots all de som ska göra det.

Då klara ÖFK det här!!

Vi tror på det här!

Lycka till Fredheim!

ÖFK ger sig aldrig! Det kommer du att få erfara.

 
 
6 Kommentarer:
Gäst: @Andreas skrev | 11 Okt 2025 - 22:48
Vad har sportchefen gjort bra
1
Gäst: Andreas skrev | 11 Okt 2025 - 10:34
Sportchefen jobb är oftast ett samarbete med tränaren.
Tränaren önskar vissa spelartyper och sportchefen försöker leva upp till det efter plånboken.
Sportchefen har under många år gjort ett kanonjobb med de medel han har att jobba med
8
Gäst: Hacke skrev | 10 Okt 2025 - 19:08
Ja föreslår "Tvivlande* uppgiten som ny sportchef! Med det kunnande han verkar själv tro han besitter så tycker jag han kommer ut ur anonymiten och talar klarspråk vad öfk behöver! Du,den,hen,vad du är? Åsikter jaa ska höras!!
3
Gäst: Gapskratt skrev | 10 Okt 2025 - 19:03
Vissa så kallade ÖFK- supportrar är verkligen helt otroliga ,
När det passar då är alla toppen och fantastiskt bra, när det sen går mindre bra då glömmer man det som varit bra och gör allt till dåligt. Lite skrattretande faktiskt
0
Gäst: Enig med Tvivlande skrev | 10 Okt 2025 - 17:11
Håller fullständigt med Tvivlande. Vad har till exempel sportchefen gjort som är bra? Bör avgå efter säsongen.
2
Gäst: Tvivlande skrev | 10 Okt 2025 - 16:06
Ja nog har spelarna i Öfk fått stöttning under säsongen, jag tycker det är hög tid att spelarna ger något till publiken! Att Öfk ligger där i botten har många orsaker, nu fick Livani sparken men det är fler som borde ställa sina platser till förfogande.
3
 
Sök på fotbollz.se
   
  Varningsflagg för Sandvikens IF- bättre än tabelläget  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:16  
 

Trissvinnaren Andrew Mills i en match mot Sandviken 2024. Foto Thord-Eric Nilsson

Nu kan man förledas att tro, att matchen mot Sandviken ska bli en lätt affär för ÖFK.

Vi har lärt oss att alla matcher är svåra i Superettan och så kommer det att bli även mot bottenlaget Sandviken, men det är svårt att rubba nya ÖFK med det kunnande och den vilja de har

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Sandvikens IF via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:37  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens lirare mot Brage- Abel Stensrud  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:21  
 

Abel Stensrud. Foto Thord-Eric Nilsson

ÖFK:s spelare fick nästan genomgående de högsta poägen

 
  Läs mer...  
 


 
  Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:55  
 

Förutsättningar finns för att ÖFK ska göra en bra säsong i år.

ÖFK har en bra ledarstab och trupp med trevliga och riktigt bra spelare som vill göra en bra insats för ÖFK och vi är glada att Dennis Widgren och Curtis Edwards har kommit tillbaka. De har rutin i massor. Dennis har bland annat gjort 13 matcher i Europa League och Curtis 11

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
4 Jun 2025 - 14:56 Christian Enemark säker back - blev Trissvinnare mot Helsing
4 Jun 2025 - 14:19 Alsens IF - Åre SLK 2-1 (2-0)
4 Jun 2025 - 10:58 Informationsmöte den 4 juni för medlemmar
3 Jun 2025 - 13:27 Referat: Hede IK - Tandsbyns FK 1-1 (1-1)
3 Jun 2025 - 12:57 kamraterna vs kuben
3 Jun 2025 - 10:55 .Bildkavalkad från Järpen - Ope 2-1
3 Jun 2025 - 10:34 Stenhård 1-1 batalj på Söderåsen IP i kväll ⚽⚽&#
2 Jun 2025 - 22:55 Spelomgång 7 div.4 Jämtland 2025
2 Jun 2025 - 21:02 Strålande prestation av målvakten Adam Inge Benediktsson
2 Jun 2025 - 11:41 henmamatch på fredag
2 Jun 2025 - 11:37 Allsvensk spelare klar för ÖFK - Albin Mörfelt från Öster
2 Jun 2025 - 09:54 Derby ikväll på Norrmontage - OPE på besök
2 Jun 2025 - 06:13 revanch o kamraterna fick fart på målskyttet
1 Jun 2025 - 22:44 Filmsnuttar från Frösön - Berg 3-3
1 Jun 2025 - 21:40 Spelomgång 6 div.4 Jämtland 2025
1 Jun 2025 - 19:39 Frösö IF -Bergs IK 3-3 (1-2)
1 Jun 2025 - 18:36 Matchens prestation
1 Jun 2025 - 17:54 Helsingborg - ÖFK 0-0 (0-0)
1 Jun 2025 - 17:37 Poängen det mest positiva
1 Jun 2025 - 17:19 Matchens överraskning
 
 
 
4
kommentarer
Nu är ÖFK med i matchen
av Agne Svärd | 14 Maj 2026 - 00:14
4
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 13 Maj 2026 - 16:11
Ope IF - Järpens IF 1-0 (1-0)
4
kommentarer
Spelomgång 3 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 8 Maj 2026 - 22:56
2
kommentarer
Äntligen flyt
av Per Lagerbäck | 13 Maj 2026 - 21:56
Tack tränare Miljanovic fö
2
kommentarer
Startelvan i kväll mot Brage
av Haldo Jonsson | 13 Maj 2026 - 17:36
Startelva: Melker Uppenberg, Sunday
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook