Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

KLUBBAR I NORGE INTRESSERADE AV MALCOLM STOLT
av Haldo Jonsson
Publicerad 7 Dec 2022 - 20:46 

Malcolm Stolt.

Fotbollschefen Stefan Lundin kommenterar.

Malcolm Stolt har fått ett kontraktsförslag från ÖFK.

Fotbollschefen Stefan Lundin om läget:


- Ja, det stämmer. Malcolm har fått ett förslag som han nu funderar över.

- Jag vet att två elitserieklubbar i Norge har varit i kontakt med honom, men han har inte fått något förslag från dem, vad jag vet.

- Vi kan naturligtvis inte konkurrera lönemässigt med dem. Vi hoppas att anknytningen till Östersund och till laget, ska göra att han känner det angeläget att vara kvar här. Här vet han att han får spela och det kan locka honom. Det är viktigt för honom för att utvecklas. Det kanske är mera ovisst om han tar ett steg högre upp i seriesystemet.

- Malcolm var skadad rätt mycket förra säsongen, men vi tycker att han gjorde det riktigt bra när han har var med i slutet av säsongen.


Fotbollz.se:s reflektioner: Vi kan inte tänka oss ett ÖFK utan Malcolm. Det känns som att han hör ihop med ÖFK och laget på något sätt. Han är en prima grabb och han känns som en ÖFK:are ut i fingerspetsarna.

Vi hoppas innerligt att han är kvar i ÖFK nästa år och vi får se hans uppoffringar och slit för laget och hans målaptit.

Malcolm skulle höja sitt värde på spelarmarknaden, och om han stannade kvar i ÖFK och fick en oskadad säsong. Då kunde han visa sitt verkliga kunnande. Han är ju dock bara 21 år och har en lång fotbollsframtid framför sig. Han behöver inte stressa.

 
 
8 Kommentarer:
Gäst: Danne K skrev | 10 Dec 2022 - 22:22
Ena sekunden är han ÖFK:s viktigaste spelare och i nästa sekund skriver någon att han knappast får speltid i Norge. Varför skulle Malle vilja stanna i ett lag som är på så låg nivå att bästa spelaren inte platsar utanför Öfk
1
Gäst: In med Bobo skrev | 8 Dec 2022 - 18:06
Sollander... in med Bobo Sollander...
1
Gäst: Allvarligt skrev | 8 Dec 2022 - 14:27
Bobo? sakta i backarna
1
Gäst: PP skrev | 8 Dec 2022 - 11:34
Naturligtvis önskar de allra flesta av oss verkligen att Malcolm Stolt stannar i ÖFK, men vi ska akta oss från att säga att han är skyldig klubben något. Det känns väldigt fel. Jag hoppas verkligen att han stannar, främst för sin skull, men också för klubbens, stadens och Jämtlands skull. Men absolut inte för något samvetes skull.
25
Gäst: Martin Nylander skrev | 8 Dec 2022 - 09:41
Jag håller med, han borde välja att stanna i ÖFK. Det finns flera skäl till det. Dels tror jag han möjligheter till speltid blir begränsad i Norge, det blir inte fallet i ÖFK. Därmed också sagt att han utvecklas bättre i ÖFK. Får man inte spela stoppas utvecklingen upp. Att lyckas i ÖFK är större och en viktig anledning att stanna. Malkom är en fanbärare för ÖFK, trots sin unga ålder är han synonymt med ÖFK, han närmar sig den roll Bobbo hade. Jag hoppas Malkom förlänger med ett fyra års kontrakt. Det ger även ÖFK en chans att inbringa en summa om han går vidare, känns lite som Malkom är skyldig klubben det.
10
Gäst: Optimisten skrev | 7 Dec 2022 - 22:48
Malle Malle Malle dum mår bra av att spela vidare i ÖFK s framtidslag
4
Gäst: ÖFK mot toppen! skrev | 7 Dec 2022 - 21:34
Vem vill vara någon annanstans när man kan få vara i Östersund och ÖFK. Vi har bevisat att vi kan göra det "omöjliga" och det kan vi göra igen om vi verkligen vill det och gör det som krävs.

Don´t wish it was easier - wish you were better!!!

Låt oss göra ÖFK åter till en maktfaktor i svensk fotboll som även är med internationellt mm. Men gör det på "rätt sätt" denna gång och så att det även håller på sikt. Samma med att göra staden Östersund till Sveriges idrottscentra nummer 1 alla kategorier!!!

Allt som nu finns var en gång i tiden omöjligt. Vem vill vara med och göra det omöjlilga möjligt? Det är väl det roligaste som finns?

Så Malle.... Vi vill att du är med och gör detta. Sprid rätt anda och allt som behövs för detta. Varje dag göra allt som vi kan för att bli bättre och uppnå detta.
12
Gäst: Flatte skrev | 7 Dec 2022 - 17:19
Hela Östersund vill ha kvar Mac .
2023 kommer bli grymt bra ❤️🖤
35
 
Sök på fotbollz.se
   
  Hasse Thor både skribent på fotbollz.se och artist  
  av Haldo Jonsson | Idag - 22:36  
 

Bilden: Hasse Thor som musiker på midsommarfestligheterna på Stocke Titt på Frösön. Foto Haldo Jonsso

Hasse Thor var den förste skribenten på fotbollz.se. Det har han varit i18 år och han skriver fortfarande. .

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK -IFK Norrköping via fotbollz,se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 12:00  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Flotbollz.se har fem medarbetare på plats

 
  Läs mer...  
 


 
  En träning med viss dramatik - Rapport  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:56  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Midsommargrön Ringsta IP  
  av Annette Jonsson | Igår - 21:34  
 

Norra Lit - Brunflo 1-5 ((0-4)

Foto Annette Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
Igår - 11:17 Referat: Frösö IF Dam - Ope IF
Igår - 10:51 Bilder från Ope - Cosmos 0-1 (0-0)
Igår - 10:31 Resultat och tips Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 202
18 Jun 2026 - 21:03 Glad Midsommar
18 Jun 2026 - 20:54 Jabir Abdihakim Ali åter till ÖFK?
18 Jun 2026 - 10:55 Resultat och Tips div 3 mellersta Norrland - Två derbyn
18 Jun 2026 - 10:42 Näldens IF - Alsens IF 0-6 (0-2)
17 Jun 2026 - 22:23 Snack om konstgräs och gräs
17 Jun 2026 - 22:23 Referat: Åre Slalomklubb - Tandsbyns FK 4-0 (1-0)
17 Jun 2026 - 14:15 Matchreferat
16 Jun 2026 - 21:16 Inte bara jag som noterat
16 Jun 2026 - 18:57 Tabell fyran Djursholm på besök
16 Jun 2026 - 18:48 Sista matchen i grundserien, kamraterna vidare till fortsätt
15 Jun 2026 - 16:03 Hugo Azzi högsta poängen av ÖFK-spelarna mot Ljungskile
15 Jun 2026 - 15:21 Omgångens prestation i div 4 Jämtland
15 Jun 2026 - 15:14 Målvakten Melker Uppenberg Trissvinnare mot Ljungskile
14 Jun 2026 - 20:56 Sex spelare och ledare i Svenska Landslaget har startat sin
14 Jun 2026 - 18:18 Förlust
14 Jun 2026 - 17:42 ÖFK svåra att besegra - 1-1 mot Ljjungskile på bortaplan
14 Jun 2026 - 17:39 Matchens prestation
 
 
 
14
kommentarer
Jabir Abdihakim Ali åter till ÖFK? 
av Haldo Jonsson | 18 Jun 2026 - 20:54
Jabir foto Haldo Jonsson
6
kommentarer
Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 15 Jun 2026 - 15:53
Nu när alla lag har spelat 8 m
2
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - Två derbyn
av Haldo Jonsson | 18 Jun 2026 - 10:55
Anundsjö IF leder serien. J
2
kommentarer
Inte bara jag som noterat
av Per Lagerbäck | 16 Jun 2026 - 21:16
Saman Ghoddos. Foto Haldo Jonsson
1
kommentar
En träning med viss dramatik - Rapport 
av Haldo Jonsson | Idag - 11:56
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook