Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

TVÅ NYA I ANFALLET KAN SÄTTA FART PÅ ÖFK MOT ÖRGRYTE.
av Haldo Jonsson
Publicerad 18 Apr 2024 - 18:41 Uppdaterad 19 Apr 2024 - 09:15

Rapport från senaste öppna träningen

I dag var det sista öppna träningen före matchen på lördagen mot Örgryte.

Alla träningar är fartfyllda, så var även dagens. Powell är bestämd och kräver mycket.

Alla spelare måste vara bra tränade i en så krävande serie som Superettan. Där får man inget gratis. Det är kamp i varje match.

Jag vill börja med, att trots bottenplatsen, varna lite för Örgryte. När ÖFK mötte Örgryte på Jämtkraft Arena i fjol var det ÖFK:s starka försvar som i andra halvlek räddade ÖFK. Örgryte satte in en press som varade stora delar av andra halvlek. I första halvlek var dock ÖFK betydligt bättre. Det bärgade för ÖFK- vinst med 2-1.

Örgryte fick inte utdelning för sitt fina spel och sina chanser i sin senaste hemmamatchen mot starka Brage. Det påminde inte så lite om ÖFK med som spelare bra och skapar chanser, men det blir för få mål.

Positivt är, att Kroon har tränat hela veckan och Grach ser ut att snart vara riktigt på gång.

Vi får även se det positivt att Stolt har visat sig ett par gånger på träningen. Det gäller att ta vara på alla positiva korn. Han är mycket välkommen åter. Hans infektion måste väl snart ge med sig.

Positivt är även att Sporrong har börjat springa runt banan. Det kan ändå dröja några matcher innan han är mogen är spel.

Mittfältet, som tidigt i vår såg ut att vara en stark lagdel, har nu åderlåtits på flera duktiga spelare. Sinyan och Sporrong är skadade och nu ser det ut som ÖFK även får undvara Perry till helgen. Han gick haltande av planen i dag,

Det är väl därför som ÖFK testade en mittfältare på träningen i dag, Men inget är klart. Fotbollz.se kommer att uppmärksamma honom om han blir kontrakterad.

Om vi kollar på nästa elva mot Örgryte, så är det som vanligt en del spelare ganska givna, men ingen får vara så given så att bänkspelarna tappar modet.

En spelare som jag skulle se gärna mera av är unge mittfältaren Michael Oluwayemi. Han gör aldrig bort sig. Han kan bara överraska.

En annan spelare som vi hoppas få starta, är nye forwarden Quimi Ordónez. Han visade vilja och kunnande vid sitt inhopp senast mot Varberg. Han och Kroon, om han spelar, kan sätta fart på anfallet.

Det har från vissa i forumet höjts röster att Jablinsky på sistone inte gjort bra ifrån. Visst kan man ha den uppfattningen. I åtminstone i en match var han lite svajig. Jag tror att Ziad Ghanoum är beredd att starta och han kommer knappast att göra bort sig. Hans snabbhet behövs ibland.

Glöm heller inte bort Philip Bonde trots hans ungdom. Han är en typisk mittback.

Jag hoppa att energiknippet Mykola Musolitin får starta och att han inte blir utbytt. Han skapar många farligheter med sina ofta ganska precisa inlägg. Trots att han är offensiv, så gör han även en stark insats i försvaret. Sådana spelare är värdefulla att ha på plan.

Vi ses på arernan. Axel mot axel ger vi kraft och styrka till ÖFK.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:55  
 

Förutsättningar finns för att ÖFK ska göra en bra säsong i år.

ÖFK har en bra ledarstab och trupp med trevliga och riktigt bra spelare som vill göra en bra insats för ÖFK och vi är glada att Dennis Widgren och Curtis Edwards har kommit tillbaka. De har rutin i massor. Dennis har bland annat gjort 13 matcher i Europa League och Curtis 11

 
  Läs mer...  
 


 
  Spelomgång 4 div.4 Jämtland 2025  
  av Lasse Granbacka | Idag - 13:19  
 


Svår omgång sist och inte många rätt! Samlad omgång och M/O gick på nock i förra omgången och slog Brunflo med 9 – 1!
Hede, IFK Östersund Ungdom och Berg ,på tredje plats, utan förlust i serien.

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:19  
 

Ope IF - Järpens IF 1-0 (1-0) Joel Eriksson matchvinnare med mål i elfte minuten

 
  Läs mer...  
 


 
  Kamraterna snuvad på segermål i 96 min  
  av Classe Olofsson  | Igår - 20:05  
 

Gottne if - IFK Östersund 3-3 (2-0) Mål IFK : Henrik Lööf, Gustav Jonsson, Ville Söderlund

 
     
 
Nyhetsarkiv
Igår - 19:29 Stabil uddamålsseger
Igår - 15:11 Trissvinnare mot Brage - Dennis Widgren
Igår - 00:14 Nu är ÖFK med i matchen
13 Maj 2026 - 23:45 ÖFK klättrar i tabellen efter övertygande vinst mot Brage
13 Maj 2026 - 23:25 HALLENS SK - SVEGS IK SERIEPREMIÄR, STORPUBLIK OCH SEGER!!
13 Maj 2026 - 22:13 Resultat och tips spelomgång 3 div.4 Jämtland 2025
13 Maj 2026 - 21:56 Äntligen flyt
13 Maj 2026 - 21:40 Matchens prestation
13 Maj 2026 - 21:21 Matchens överraskning
13 Maj 2026 - 17:36 Startelvan i kväll mot Brage
13 Maj 2026 - 17:10 Tips div 2 Norrland
13 Maj 2026 - 17:10 Tips matcher dam kommande dagar
13 Maj 2026 - 09:50 Hede IK vinner stenhård batalj hemma mot Tandsbyns FK med 2-
12 Maj 2026 - 21:56 Sagt inför matchen IK Brage - ÖFK
12 Maj 2026 - 16:51 Ken Sema uttagen i VM truppen
12 Maj 2026 - 10:24 Svårspelade Gottne väntar
12 Maj 2026 - 10:18 Heffnersklubban på besök
11 Maj 2026 - 18:33 Följ Brage - ÖFK via fotbollz.se
11 Maj 2026 - 11:29 Brage har tre tongivande spelare från ÖFK
10 Maj 2026 - 21:09 Ännu en oerfaren Superettandomare dömer ÖFK mot Brage
 
 
 
4
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 13 Maj 2026 - 16:11
Ope IF - Järpens IF 1-0 (1-0)
4
kommentarer
Ännu en oerfaren Superettandomare dömer ÖFK mot Brage
av Haldo Jonsson | 10 Maj 2026 - 21:09
På sex matcher har ÖFK ha
4
kommentarer
Spelomgång 3 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 8 Maj 2026 - 22:56
3
kommentarer
Nu är ÖFK med i matchen
av Agne Svärd | Igår - 00:14
2
kommentarer
Äntligen flyt
av Per Lagerbäck | 13 Maj 2026 - 21:56
Tack tränare Miljanovic fö
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet igår kl 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook