Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

POWELL MÅSTE HITTA LAGET
av Per Lagerbäck
Publicerad 18 Maj 2024 - 15:40 

En fantastisk första halvtimme som verkligen ingav stort hopp, som sedan löstes upp i något annat. Jag hävdar fortfarande att det finns mycket att hämta i truppen, men frågan är hur valet ska se ut inför Geflematchen.

Jag borde kanske börja med att konstatera att något fel gjorde jag i min förra betygsättning, då jag satte en tvåa på Hopcutt. Åtminstone statistiskt helt fel. Jag får väl trösta mig med att jag skrev att han gjorde en riktig uppryckning sista kvarten. Jag blir nog lätt påverkad av tendenser till negativt kroppsspråk inom laget, och jag tyckte att det fanns då.

Till dagens match. En fantastiskt bra första halvtimme! Men det räckte inte för det mål som skulle ha kunnat vara förlösande. Jag tycker att det var den bästa ÖFK-perioden hittills i år, med rörligt och fyndigt spel. Dock svårt att skapa de riktigt stora chanserna, och de två-tre gånger de dök upp var det så plötsligt att det är svårt att vara kritisk till att de inte sattes i mål.

Efter denna halvtimme, så sker det igen. Spelet fanns inte där. Löpandet utan boll minskade, och få tiggde boll i lämpliga lägen. I andra halvlek började negativa gester dyka upp inom laget, och jag hoppas innerligt att det kommer en tydlig vändning på onsdag mot Gefle. Det behöver laget.

Sett till hela matchen borde oavgjort ha varit mest rättvist. I chanser var det jämnt tycker jag, men ÖFK hade ett tydligt grepp i hörnstatistiken. Men det måste börja att produceras mål. Jag har svårt att förstå att Ordonez bänkades, då hans bollbehandling alltid är ett orosmoment, och det tyckte jag visades när han kom in. Och ja, jag vet att han har en del att fila på vad gäller blicken mot medspelarna när han har bollen, men det kommer.

Powell har en på många sätt oerhört jämn trupp och med spelare med väldigt olika positiva egenskaper. Som jag skrev förra gången är det ingen enkel uppgift att hitta det fungerande LAGET. Det är dock det som måste börja att sitta nu. Får fundera vidare på hur jag skulle göra.

Vad gäller betygen så blir det fortsatt svårt när prestationerna svänger så väldigt under matchen. Skulle jag bara sätta dem för första halvtimmen, så skulle snittet ligga minst en poäng högre, liksom den skulle vara tydligt lägre om det bara gällde resten av matchen.

Mills 4 – Gör en riktigt bra match, och utan honom hade förlusten varit större.

Adjoumani 4 – Blir en fyra, då han fortfarande är otroligt mycket med i spelet och nästan alltid finns spelbar. Producerar oftast bra inlägg. Och fortsätter att hålla ner filmandet hyfsat.

Suljic 3 – Godkänt, men inte mer idag.

Jablinski 3 – Får också en trea, men känns inte helt säker i vissa lägen.

Nsa 3 – Inte hans bästa dag. En del felpass och skapade inte så mycket, men gjorde en fantastisk brytning i straffområdet.

Brendon 3 – Tror att han tappat lite av sin trygghet, då han ofta bytts ut, och inte fick starta senast.

Musolitin 4 – Inte på samma nivå som mot Brage, och fyran inte självklar, men en otroligt nyttig lagspelare.

Sporrong 3 – Var inte så framträdande.

Kroon 3 – Jag förväntar mig mer av honom.

Hopcutt 3 – Nja.

Karlsson Grach 3 – Han finns i alla fall där, gång på gång. Skapar lägen och jobbar. Nära en fyra.

Hedenquist 3 – Varken bu eller bä idag.

Markström 3 – Syntes inte heller så mycket.

Winbo 3 – Har inte så mycket att säga.

Jag avslutar med att uppmuntra alla att nu ta sig till Jämtkraft Arena på onsdag, och stötta laget ordentligt. Jag tror fortfarande starkt på att detta kan vända, och hoppas att det sker redan då.

 
 
8 Kommentarer:
Gäst: Men alltså.. skrev | 20 Maj 2024 - 20:39
Ifjol gjorde Stolt 9 mål på 27 matcher, K-G gjorde 5 mål på 21 matcher, jag tror inte Stolt är nån frälsare för ÖFK
1
Gäst: Kjell d skrev | 19 Maj 2024 - 16:26
Jablinski bästa utespelare på öfk enligt soffascore..
1
Gäst: @supporter skrev | 19 Maj 2024 - 16:09
KG gör mål i mot er bara om jag inte minns fel
0
Gäst: Tobias skrev | 18 Maj 2024 - 22:50
No Stolt, No party! När öfk låg sist för två år sedan kom han tillbaka efter skada och räddade laget. Förra året spelade han alla matcher o öfk slutade 5a. Han är vår räddning detta år. Måtte han bli frisk
3
Gäst: Lagkamrat ? skrev | 18 Maj 2024 - 22:03
Nu har jag studerat Mills en längre tid… efter varje insläppt mål i år, ifjol och tidigare skuldbelägger han medspelarna efter varje insläppt mål.
Så irriterad på den killens kroppsspråk. Flera I ÖK som behöver snäppa upp lagmoralen, känns som mycket av årets trupp har en del att jobba med där…..
1
Gäst: Supporter skrev | 18 Maj 2024 - 21:03
K-G skulle inte göra många mål i iFK Östersund
2
Gäst: Hoppfull skrev | 18 Maj 2024 - 16:44
K-G gjorde en bra match,
Hur menar du han i match efter visar det? Han har ju knappt spelat än… det här var första matchen från start,
Det kommer att lossna…
2
Gäst: SR500 skrev | 18 Maj 2024 - 16:25
K-G förtjänar inte godkänt. I match efter match visar han oförmåga att göra mål. Även i kanonläge.
4
 
Sök på fotbollz.se
   
  Nu är ÖFK med i matchen  
  av Agne Svärd | Idag - 00:14  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK klättrar i tabellen efter övertygande vinst mot Brage  
  av Susanne Gustavsson | Igår - 23:45  
 

Brage - ÖFK 2-4 (1-2)

 
  Läs mer...  
 


 
  HALLENS SK - SVEGS IK SERIEPREMIÄR, STORPUBLIK OCH SEGER!!  
  av Liinus Jämting | Igår - 23:25  
 

.Hallens SK i nya ställ

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat och tips spelomgång 3 div.4 Jämtland 2025  
  av Lasse Granbacka | Igår - 22:13  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
Igår - 21:56 Äntligen flyt
Igår - 21:40 Matchens prestation
Igår - 21:21 Matchens överraskning
Igår - 17:36 Startelvan i kväll mot Brage
Igår - 17:10 Tips div 2 Norrland
Igår - 17:10 Tips matcher dam kommande dagar
Igår - 16:11 Tips div 3 mellersta Norrland
Igår - 09:50 Hede IK vinner stenhård batalj hemma mot Tandsbyns FK med 2-
12 Maj 2026 - 21:56 Sagt inför matchen IK Brage - ÖFK
12 Maj 2026 - 16:51 Ken Sema uttagen i VM truppen
12 Maj 2026 - 10:24 Svårspelade Gottne väntar
12 Maj 2026 - 10:18 Heffnersklubban på besök
11 Maj 2026 - 18:33 Följ Brage - ÖFK via fotbollz.se
11 Maj 2026 - 11:29 Brage har tre tongivande spelare från ÖFK
10 Maj 2026 - 21:09 Ännu en oerfaren Superettandomare dömer ÖFK mot Brage
10 Maj 2026 - 20:26 Bilder ÖFK - Falkenberg 2-2
10 Maj 2026 - 17:13 Referat: Ope IF - Selånger SK
10 Maj 2026 - 17:10 Dennis Widgren Trissvinnare mot Falkenberg
10 Maj 2026 - 15:50 Simon Marklund matchens lirare mot Falkenberg
10 Maj 2026 - 04:38 IFKs andra halvlek fällde avgörandet
 
 
 
7
kommentarer
Resultat och tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 9 Maj 2026 - 18:57
Dålig poängutdeling av di
4
kommentarer
Ännu en oerfaren Superettandomare dömer ÖFK mot Brage
av Haldo Jonsson | 10 Maj 2026 - 21:09
På sex matcher har ÖFK ha
4
kommentarer
Spelomgång 3 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 8 Maj 2026 - 22:56
3
kommentarer
Tre poäng hade varit härligare
av Per Lagerbäck | 9 Maj 2026 - 15:34
En match där ÖFK dominera
2
kommentarer
Äntligen flyt
av Per Lagerbäck | Igår - 21:56
Tack tränare Miljanovic fö
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet idag kl 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook