Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: COSMOS FK - TANDSBYNS FK 3-0 (1-0)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 17 Aug 2025 - 18:57 Uppdaterad 17 Aug 2025 - 19:00

Cosmos tog emot Tandsbyn på en fin men stormig Hofvallen, där hemmalaget till slut vann rättvist med 3–0. Tandsbyn stod emot bra i första halvlek och inledde piggt i andra, men lyckades inte matcha hemmalaget utan fick lämna poänglösa.

Hofvallen är em oerhört trevlig anläggning och naturgräsplanen är riktigt trevlig att spela på när gräset är grönt och välklippt samt att vädret är skönt. När Cosmos tog emot Tandsbyn var det så nära att vara perfekt, men en storm gjorde att matchen ändå blev relativt svårspelad för två lag som försöker ha som grundtanke att spela boll.

Matchen började och vi valde att starta i motvinden med filosofin att ligga lågt, spela tight och inte släppa till något i första för att sedan kunna slå på offensiven i andra med vinden i ryggen. En plan så god som någon och det var tydligt att Cosmos var det spelförande laget direkt från början. Men även de hade problem i vinden, djupledsbollar blev lite för långa och svårt att tajma höga bollar både i försvar och anfall.

Ganska tidigt för Edvin i Tandsbyns mål presentera sig med en panterräddning i krysset på ett överraskande skott på distans. Men bara minuter senare har Cosmos satt ledningsmålet efter ett förspel och passningsspel utanför straffområdet som såg ut att vara lika delar tur som skicklighet. Men det är det som många av spelarna i Cosmos är så bra på, att få med sig bollen även i tilltrasslade situationer. Edvin var på avslutet men kunde inte styra bollen utanför målet.

Vi viker inte ner oss för det utan fortsätter att spela en tight fotboll, klart det blir lite jobbigt att hela tiden spela försvarsspel men det fanns ändå spår av anfallsfotboll i motvinden och när domaren blåste för halvtid kändes det som vi hade alla möjligheter att vända matchen efter sidbytet.

I andra halvlek är det också vi som börjar bäst. Vi håller i bollen och lyckas sätta Cosmos under viss press, vi tvingar också deras vikarierande målvakt till en fin räddning vid stolproten. Men vi saknar det där lilla extra och målet uteblir, istället är det hemmalaget som blixtrar till. Ett fint spel ute på deras vänsterkant leder till målchans och 2-0. Vi tappar huvudet lite och av bara farten gör cosmos 3-0.

Med kvarten kvar gör båda lagen lite byten. Cosmos för att de vill och vi för att vi måste. Det är också en av de stora skillnaderna idag, vi har en stark start-11 som kan rå på de flesta lag i fyran, på bänken är vi dock lite tunna idag. Cosmos har en oerhörd bredd och kan med flera byten fortfarande vara ett topplag i fyran.

Men trots det blir de sista 15 en ganska avslagen tillställning. När domaren blåser av matchen känns det som en rättvis vinst till hemmalaget och vi får ladda om inför att vi tar emot Myssjö Oviken hemma nästa fredag.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Sagt inför matchen mot Falkenberg  
  av Haldo Jonsson | Idag - 18:30  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Falkenberg har aldrig vunnit på Jämtkraft Arena trots fem försök  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:43  
 

Falkenberg är ett något annorlunda lag.

De kan bero på att de har ovanligt långa spelare i sitt lag.

Hela backlinjen består av spelare som alla är cirka 190 cm långa. Likaledes har de minst en anfallare med samma längd. På mittfältet är de något kortare spelare, men medellängden för startelvan är dock på 183 cm.

Den långa resan för Falkenberg upp till Östersund kan bli mera tung än vanligt.

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips div2 Norrland herrar  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:32  
   
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:30  
 

Bortamatcher för distrikslagen

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
23 Maj 2025 - 10:42 Följ ÖFK - Örebro SK via fotboillz.se
22 Maj 2025 - 23:27 ÖFK:s mest hållbara investering
22 Maj 2025 - 21:48 Dagens glada nyhet - akademispelaren Eseg Yossief har fått A
22 Maj 2025 - 15:43 Erick Brendon bäste ÖFK-are mot Västerås SK enligt Sofascore
22 Maj 2025 - 15:38 Läs här om Sofascors tillvägagångssätt för att bedöm spelarp
22 Maj 2025 - 14:22 Ali Suljic en försvarsgigant - blev Trissvinnare mot Västerå
22 Maj 2025 - 05:02 Ifk vidare i svenska cupen
21 Maj 2025 - 23:08 Matchens prestation
21 Maj 2025 - 22:57 IFK Östersund dam gick vidare i Svenska Cupen
21 Maj 2025 - 22:53 Förlust för Dvärsätt i Svenska Cupen
21 Maj 2025 - 22:46 ÖFK behöver fler volontärer!
21 Maj 2025 - 21:50 Tung förlust för ÖFK
21 Maj 2025 - 21:09 Matchens överraskning
21 Maj 2025 - 20:51 Stark laginsats
21 Maj 2025 - 18:22 Startelvan i kväll
21 Maj 2025 - 15:48 Stort missnöje med tränaren i Västerås SK - avgångskrav
21 Maj 2025 - 15:37 Tätt med matcher nu
21 Maj 2025 - 15:26 Matcher onsdag/torsdag
21 Maj 2025 - 13:18 Älgarna besöker Norrmontage Arena
21 Maj 2025 - 10:44 Derbydags Frösö IF-Ope IF torsdag 19:45
 
 
 
5
kommentarer
Mittbacken Sami Davis på väg till ÖFK?
av Haldo Jonsson | 5 Maj 2026 - 11:19
3
kommentarer
Resulat och Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 2 Maj 2026 - 17:45
Svartvik leder serien. Järpen
2
kommentarer
Falkenberg har aldrig vunnit på Jämtkraft Arena trots fem försök
av Haldo Jonsson | Idag - 09:43
Falkenberg är ett något a
2
kommentarer
Spelomgång 2 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 2 Maj 2026 - 21:22
Tätt på given när de
1
kommentar
Tips div2 Norrland herrar
av Haldo Jonsson | Igår - 21:32
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook