Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: TANDSBYNS FK - MYSSJÖ/OVIKENS IF 3-3 (2-1)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 22 Sep 2024 - 11:16 

En svängig och inte så välspelad match slutade med att lagen fick med sig ett poäng var.

Nu är det höst. Bitvis var det rätt kyligt på bänken, men så kom solen fram och det blev varmt och skönt. Tur att vädret i alla fall kunde värma publiken som kommit, för spelet var det lite sådär med.

Matchen börjar i alla fall med att vi rätt snabbt gör 1-0. Joel gör en riktigt fin prestation och vi kan lägga in ledningsmålet efter bara 7 minuter. Förutom det är det ganska avvaktande spel första minutrarna. Båda lagen försöker spela fotboll, och båda lagen tappar boll som gör att motståndarna kan komma till lite halvlägen.

Ett sådant bolltapp kombinerat med ganska avvaktande försvarsspel från vår sida leder till att Philip Pierre i Myssjö/Oviken får bollen nära målet i straffområdet. Från bänken ser det ut som han ganska enkelt kan rulla in kvitteringen 1-1.

Första 20 händer det ganska mycket i matchen, och den perioden avslutas med att vi får en straff dömd till oss. Om jag minns situationen korrekt är det ett inspel på Mergim som nickar en stenhård boll inne i målgården, som går på en Myssjö/Oviken-spelares arm. Svårt att se situationen för mig, men med tanke på att det inte verkade vara så mycket protester får jag anta att det var korrekt dömt.

Lucas förvaltar straffen väl och stänker in ledning 2-1. En ledning som ska stå sig halvleken ut. Myssjö kanske är snäppet starkare mot slutet på halvleken och bästa chansen är en nick mot krysset som går strax utanför.

Efter pausen är det Myssjö/Oviken som kanske har lite mer boll under en period. Det är fortfarande en match som är lite mer dominerad av misstag än nåt fint spel. Men myssjö ska få till kvitteringen några minuter in i andra halvlek. Får med sig bollen in i straffområdet från sidan, och ur ganska snål vinkel slår in kvitteringen 2-2.

Nu jagar båda lagen vinsten och det känns som om spelet blir lite mer fysiskt. Så kommer Myssjö/Oviken upp i ett fint spel, inlägg och nick som seglar in i Edvins bortre kryss. 2-3 och det kändes lite som om den här matchen skulle rinna oss ur händerna.

Vi replikerar dock ganska omedelbart, Elias stänker in 3-3 på en boll som Myssjö/Ovikens målis Pontus är på, men inte lyckas hålla eller styra bort. Jag tittar bort ett ögonblick så jag ser inte riktigt upprinnelsen, men enligt uppgift skulle det vara en uppsnappad boll från målvakt som leder till läget.

I slutminutrarna tycker jag det är vi som har mer av de farliga lägena. Es har några fina avslut, men lyckas inte träffa innanför målramen. En frispark studsar lite oroväckande i motståndarnas straffområde, men blir till ingenting. Myssjö/Oviken är å sin sida inte ofarliga utan det är riktig svängig fotboll vi bjuds på.

Matchen slutar 3-3 och det är nog ett ganska rättvist resultat. Myssjö/Oviken tappar i striden mot Cosmos om kvalplatsen och vi tappar lite i jakten om mittenplaceringarna. Med bara en match kvar för oss att spela är vi säkra från negativt kval, men vi har svårt att nå nån framskjuten placering i år.

Nu är det bara ladda om, två veckors träning kvar och sen ska vi göra en bra avslutning mot Hede hemma.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Ännu en oerfaren Superettandomare dömer ÖFK mot Brage  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:09  
 

På sex matcher har ÖFK haft fyra oerfarna domare som är nybörjare i Superettan.

 
  Läs mer...  
 


 
  Spelomgång 3 div.4 Jämtland 2025  
  av Lasse Granbacka | Igår - 20:46  
 

Söndag: IFK Östersund Ungdom - Ås IF 6-2 (2-0)

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder ÖFK - Falkenberg 2-2  
  av Thord-Eric Nilsson | Igår - 20:26  
 

.Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Referat: Ope IF - Selånger SK  
  av Ope IF | Igår - 17:13  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
6 Apr 2026 - 17:25 Matchens prestation
6 Apr 2026 - 17:05 Härliga tre poäng
6 Apr 2026 - 14:00 Startelvan i bortamatchen mot Varberg
5 Apr 2026 - 17:43 Senaste nytt Varberg - ÖFK
4 Apr 2026 - 21:57 Vi får räkna med cyniskt spel mot Varberg
4 Apr 2026 - 21:55 Följ Varbrgs BoiS -ÖFK via fotbollz.ze
4 Apr 2026 - 15:30 Hos Andreas: Tävla mot kompisarna eller familjen!
3 Apr 2026 - 16:41 Det blir spel på Påskbergsvallen mot Varberg
3 Apr 2026 - 04:44 Förlust i premiären för ifk
1 Apr 2026 - 21:49 .Div 3 mellersta Norrland startar i påsk - Cosmos FK först u
1 Apr 2026 - 10:03 I dag gläds vi såå mycket med Graham Potter Viktor Gyökeres
31 Mar 2026 - 19:22 Sista träningsmatchen för kamraterna
31 Mar 2026 - 11:15 Mittfältaren Arvid Holgén lånas ut till IFK Östersund
30 Mar 2026 - 23:40 Nu är Hos Andreas-tipset igång igen
30 Mar 2026 - 22:35 Detta år en mycket viktig del under vårträningen och ÖFK har
30 Mar 2026 - 04:44 Seriepremiär
29 Mar 2026 - 22:55 Referat: Svegs IK - Ope IF
29 Mar 2026 - 21:07 Resultat helgens DM- matcher
29 Mar 2026 - 17:13 IFK Östersund - ÖFK 2-2 (1-0) träningsmatch
29 Mar 2026 - 15:16 Oavgjort i derbyt
 
 
 
5
kommentarer
Spelomgång 2 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 2 Maj 2026 - 21:22
Tätt på given när de
3
kommentarer
Resultat och tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 9 Maj 2026 - 18:57
Dålig poängutdeling av di
3
kommentarer
Tre poäng hade varit härligare
av Per Lagerbäck | 9 Maj 2026 - 15:34
En match där ÖFK dominera
2
kommentarer
ÖFK - Falkenberg 2-2 (0-0) 
av Hasse Thor | 9 Maj 2026 - 13:15
Östersunds Fotbollklubb lyckad
1
kommentar
Matchens prestation 
av Göte Murén | 9 Maj 2026 - 17:47
Adjoumani, Marklund och Stensrud
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Fre 8 Maj 20:45
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook