Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: MYSSJÖ-OVIKENS IF - TANBSBYNS FK
av Thomas Dahlberg
Publicerad 8 Okt 2023 - 14:27 Uppdaterad 8 Okt 2023 - 14:44

Hemmaseger i seriens sista match, Myssjö-Oviken tog 3 poäng mot ett Tandsbyn som fick spela större delen av matchen med 10 spelare.

Målskyttar:
(Myssjö-Oviken) Hugo Enfors, Carl Larsson

Det här skulle varit sista referatet för säsongen, men så blir ju inte riktigt fallet efter att sista omgången i division fyra spelades på lördagen. Förutsättningarna i tabellen var ganska enkla. Vinst och säsongen skulle vara slut med en säkrad plats i fyran till nästa år, poängtapp och Stugun hade alla möjligheter att gå om ifall de bara lyckades ta tre poäng mot ett redan helt avsågat Brunflo. Förutsättningarna på planen var allt annat än enkla. Visst håller planen riktigt bra för att vara i början på oktober i Jämtland, men det blir inte helt enkla förhållanden att spela fotboll i. Lägg på en ganska stark vind på det och det blir lite bökigt att spela bra fotboll.

Inramningen för matchen var annars ganska trevlig. Rätt många hade sökt sig Åsvallen, förmodligen till leka delar för att ta del av avtackningarna i halvlek som för att se fin division 4 fotboll. Men grilloset låg tätt över straffområdet i första halvlek.

Matchen börjar i vår favör, det märks ganska tydligt att det är vi som har mest att spela för och Myssjö-Ovikens spelare har svårt att komma igång. Vi nytjar det bra och får igång vårat spel på ett bra sätt.

Efter bara 14 minuter skulle dock det komma att ändras rätt dramatiskt. Markus Mikaelsson får ett rött kort för en frilägeskapning. Jag kan ha lite åsikter om färgen på det kortet, men dömt är dömt och nu började en rätt tung period för oss i matchen. Vi blir lite stressade och slår ifrån oss mer än spelar. Vi försöker hitta positioner men har lite svårt att komma in i det riktigt. Samtidigt ger det Myssjö-Oviken chansen att börja komma igång med sitt spel och de får fler och fler chanser till speluppbyggnad, dock utan att komma till några direkta farligheter.

Istället är det vi som äter oss in mer och mer i matchen, en halkning ifrån att sätta 1-0 på retur är halvlekens bästa läge och vi får gå till halvtidsvila med 0-0.

Nu ges vi möjlighet att prata ihop oss och efter pausen är det vi som trycker på för ett ledningsmål. efter 10 minuter in i andra halvlek kommer så chansen. Straff dömd till oss!
Kessy tar straffen, och tyvärr är det kanske inte hans bästa straff utan den går ganska högt över. Bara några minuter senare är det jag som tabbar mig och Myssjö-Oviken får sätta 1-0 på en frispark ganska långt utanför straffområdet. Inte alls otagbart.

Nu börjar det bli tungt i Tandsbyn och efter ett fint inspel från vår högerkant får Carl Larsson nicka in 2-0, efter det är det Myssjö-Ovikens match. Vi slutar absolut inte kämpa men det är inte vi som för matchen och inte heller vi som kommer till några farliga lägen. Närmast ett mål till är istället hemmalaget och jag får göra nån räddning innan domaren blåser av matchen.

Förlust samtidigt som Stugun planenligt vann sin match innebär att vi nu får rikta in oss på ett kval som mest troligt startar redan nästa helg. Det är bara att ladda om under veckan och se till så vi vinner kvalet. Alltid kul att spela mer fotboll, bara synd att det kommer vara så jäkla kallt.

Till sist vill jag bara säga grattis till seriesegern Berg, riktigt fin säsong och lycka till i trean kommande år!
 
 
1 Kommentar:
Gäst: AnnCatrin skrev | 8 Okt 2023 - 15:23
Håller tummarna för er i kvalet.Det fixar ni.
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Frösö IF-Brunflo FK 5-2 bilder  
  Igår - 16:56  
 

FIF-BFK


Några bilder från matchen

 
  Läs mer...  
 


 
  Linton Ulloa och Solskjaer.  
  av Björn Runsten | Igår - 14:06  
 

Linton Ulloa. Foto Björn Runsten

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips damserierna i helgen  
  av Per Lagerbäck | Igår - 11:48  
 

Div 1 Norra har ju redan spelat fyra omgångar, så detta är en sen start av tipsen. Bl a detta leder till ett önskemål.

 
  Läs mer...  
 


 
  Hede IK gör målrik start i fyran ⚽⚽⚽  
  av Agne Karlsson | Igår - 09:14  
 

Artikelförfattare och foto: Agne Karlsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
30 Mar 2025 - 13:23 Lite funderingar
29 Mar 2025 - 19:13 Inför matchen: Trelleborg FF - ÖFK
29 Mar 2025 - 11:42 En seriepremiär med förväntningar och något nytt i vardande
28 Mar 2025 - 15:46 Nu har det populära Andreas Tipset startat - var med från bö
28 Mar 2025 - 15:11 Kom och se högklassig ungdomsfotboll - nu premiär
28 Mar 2025 - 14:47 ÖFK - Kanske värt att satsa på?
28 Mar 2025 - 07:58 Följ Trelleborgs FF - ÖFK via fotbollz.se
28 Mar 2025 - 01:34 Grattis, ÖFK- men nu är det dags att riva av nästa plåster
27 Mar 2025 - 21:53 En av anledningarna till att det görs få mål inom fotbollen
27 Mar 2025 - 14:51 Linton Ulloa klar för ettan norra.
27 Mar 2025 - 11:40 Nu kom det snabba svaret - ÖFK får låna Kalipha Jawla
27 Mar 2025 - 11:23 Stefan Lundins bråda timmar - har han lyckats med Kalipha Ja
26 Mar 2025 - 08:17 ÖFK har meddelat att det inte blir någon värvning av Henry O
25 Mar 2025 - 17:49 Malcolm Stolt klar för Kalmar FF
25 Mar 2025 - 16:22 Lit kommer att få konstgräs
25 Mar 2025 - 13:43 Mittfältaren Henrik Norrby är inte längre aktuell för ÖFK
24 Mar 2025 - 22:43 Nu ska det bli ordning och reda i ÖFK - En nystart
24 Mar 2025 - 12:06 Nu är det klart - ÖFK spelar i Superettan med ny ordförande
23 Mar 2025 - 20:53 Frösö IF- profilen Nicki Rimmö slutar med fotbollen
23 Mar 2025 - 16:42 sen seriepremiär för kamraterna
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
11
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - svårtippat och spännande 
av Haldo Jonsson | 23 Apr 2026 - 14:21
10
kommentarer
Spelomgång 1 div.4 Jämtland/Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Apr 2026 - 21:20
Då var det dags för start
6
kommentarer
Den för ÖFK orimligt tuffa inledningen av Superettan
av Haldo Jonsson | 29 Apr 2026 - 10:59
Det är en snedfördelning
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook