Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: ÅS IF - TANDSBYNS FK 1-3 (0-0)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 23 Sep 2023 - 21:34 

I finvädret blev det bortalaget Tandsbyn som tog 3 viktiga poäng i bottenstriden.

Målskyttar:
(Ås IF) Gustav Forsberg
(Tandsbyns FK) Måns Sjöstrand (2), Markus Mikaelsson

En match som jag sett fram emot lite extra, efter 8 säsonger i Ås är det första gången jag står på andra sidan på hovängens gräs. En gräsmatta som såg fin ut, men som var ganska blöt, tung och svårspelad. Vädret var däremot helt fantastiskt för att vara i slutet på September och en relativt stor skara hade kommit för att se en vädigt viktig match, inte då bara för mig personligen, utan för båda lagen. Ett Ås som vaknat till på slutet och tagit sig upp på kvalplats och ett Tandsbyn som försöker undvika kvalspelet.

Det blev en ganska märklig uppladdning för oss i Tandsbyn, matchstället hade liksom inte följt med oss till Ås utan låg kvar i Brunflo när alla hade kommit till samlingen. Så två spelare fick vända om och ta sig till Brunflo tur och retur, något som skulle visa sig ta lite extra tid just idag eftersom trafiken på E14 gick oerhört långsamt på grund av nåt event på ope flygfält.

Femton minuter efter utsatt tid kunde i alla fall matchen sätta igång och vi började riktigt bra, första 10 minuterna håller vi i boll och gör det bra. Men efter det är det Ås som tar över matchen mer. Ås är duktiga på att hålla i bollen och att spela upp den på offensiv planhalva under kontroll, väl där har deras anfallare dock svårt att komma till något direkt farligt läge. Farligaste chansen är nog ett avslut som tar på en av våra spelare, går högt upp i luften och där jag släpper en farlig, och onödig, retur som jag sen kan slänga mig över och fånga in.

Halvleken slutar 0-0 och vi pratar i halvlek om att rycka upp oss lite, fortsätta sätta press och höja tempot en aning.

Det är nåt vi också lyckas med i andra halvlek, även om vi börjar lite nedtryckta och Ås får hålla sig utanför vårt straffområde så lyckas vi lyfta laget och på ett inspel på kanten kommer Markus först och kan peta in 1-1. Bara några minuter senare är det lite slarv mellan back och målvakt som Måns är påpassligt med på, fångar upp bollen och kan enkelt runda Ås målvakt och rulla in 2-0.

Nu hade vi vittring och fortsätter spela fint. Tyvärr skulle jag ge Ås möjligheten att komma in i matchen. Jag vill inte ta nåt ifrån Gustav, det är en fint skruvad hörna han producerar. Men det är min boll att fånga, nu gör jag inte det. Misstajmar den och min hoppförmåga vilket gör att den bara touchar mina fingertoppar innan den går in mål. 2-1.

Vi blir inte nedslagna för det utan fortsätter att spela på vårt spel. Ås lyfter upp mer och mer spel och spelare i lite desperation. De har också ett fint läge att sätta kvitteringen, men där är jag med och bra ute kan jag avvärja till ännu en hörna, som blir resultatlös. Istället är det vi som sätter nästa mål. Måns får bollen i straffområdet och är iskall när han letar efter ett bättre läge, tar sig runt en Ås-försvarare och placerar enkelt in 3-1.

Sista 15 minuterna ligger vi rätt i position, även om det är Ås som trycker på känns det kontrollerat. En märklig situation i straffområdet, en misslyckad cykelspark gör att bollen dimper ner hos en Ås-spelare i straffområdet. Jag hinner ta några steg ut och är snabbt nere och tar bollen på avslutet. Förmodligen Ås bästa chans under hela matchen (förutom målet då).

När domaren blåser av är det ett lättat Tandsbyn som kan fira vinsten. Tre poäng är precis vad vi behöver för att fortsatt hålla näsan ovanför vattenytan. Nu har vi vittring på Järpen framför oss i tabellen, men samtidigt smyger Stugun (och kvalplatsen) strax bakom. Stugun har de två lagen i botten kvar att möta och vi tar oss an Offerdal nästa helg. På papperet har Stugun en lättare avslutning, men har 3p upp och sämre målskillnad. Det blir spännande hela vägen in i kaklet kring vilka som måste kvala.
 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Det finns anledning att känna en viss optimism  
  av Agne Svärd | Idag - 20:45  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Kort rapport från träningen  
  av Haldo Jonsson | Idag - 20:36  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Sagt inför matchen mot Falkenberg  
  av Haldo Jonsson | Idag - 18:30  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Falkenberg har aldrig vunnit på Jämtkraft Arena trots fem försök  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:43  
 

Falkenberg är ett något annorlunda lag.

De kan bero på att de har ovanligt långa spelare i sitt lag.

Hela backlinjen består av spelare som alla är cirka 190 cm långa. Likaledes har de minst en anfallare med samma längd. På mittfältet är de något kortare spelare, men medellängden för startelvan är dock på 183 cm.

Den långa resan för Falkenberg upp till Östersund kan bli mera tung än vanligt.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
16 Feb 2025 - 17:13 vinst i derbyt för kamraterna
16 Feb 2025 - 11:36 Två nyförvärv klara för Ope IF
15 Feb 2025 - 17:33 Bra första halvlek av ÖFK räckte inte till vinst
15 Feb 2025 - 14:04 Startelvan
14 Feb 2025 - 17:20 I går teknikträning inför Levanger- två akademispelare till
14 Feb 2025 - 11:23 ÖFK lånar målvakt från Strømsgodset IF
14 Feb 2025 - 10:29 Mittbacken Philip Bonde på väg bort?
14 Feb 2025 - 10:01 Serieindelning div 4 Jämtland
13 Feb 2025 - 20:55 Levanger FK - Ett intressant lag med kvinna som 'sportslig l
12 Feb 2025 - 09:43 Ny och bra regel införs inom fotbollen
11 Feb 2025 - 13:32 ÖFK tränar igen - Idag gnuggade Livani anfallsspel
11 Feb 2025 - 12:51 derby i träningsmatchen
11 Feb 2025 - 11:06 Resultat träningsmatcher
10 Feb 2025 - 18:20 Alla tränare i Feyenoord sparkas - Även Björn Hamberg ryker
10 Feb 2025 - 16:40 En stor fotbollsspelare och ledare har lämnat oss - Hans 'Ha
10 Feb 2025 - 13:41 Om före detta ÖFK- forwarden Sebastian Karlsson Grach
9 Feb 2025 - 16:27 Sandvikens iF - Östersunds FK 4-0 (1-0)
9 Feb 2025 - 12:40 Startelvan i dag
8 Feb 2025 - 21:06 Resultat träningsmatch
8 Feb 2025 - 21:02 Sagt efter matchen Degerfors-ÖFK
 
 
 
5
kommentarer
Mittbacken Sami Davis på väg till ÖFK?
av Haldo Jonsson | 5 Maj 2026 - 11:19
5
kommentarer
Spelomgång 2 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 2 Maj 2026 - 21:22
Tätt på given när de
4
kommentarer
Resulat och Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 2 Maj 2026 - 17:45
Svartvik leder serien. Järpen
1
kommentar
Falkenberg har aldrig vunnit på Jämtkraft Arena trots fem försök
av Haldo Jonsson | Idag - 09:43
Falkenberg är ett något a
1
kommentar
Tips div2 Norrland herrar
av Haldo Jonsson | Igår - 21:32
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet idag kl 20:45
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook