Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: ÅS IF - TANDSBYNS FK 1-3 (0-0)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 23 Sep 2023 - 21:34 

I finvädret blev det bortalaget Tandsbyn som tog 3 viktiga poäng i bottenstriden.

Målskyttar:
(Ås IF) Gustav Forsberg
(Tandsbyns FK) Måns Sjöstrand (2), Markus Mikaelsson

En match som jag sett fram emot lite extra, efter 8 säsonger i Ås är det första gången jag står på andra sidan på hovängens gräs. En gräsmatta som såg fin ut, men som var ganska blöt, tung och svårspelad. Vädret var däremot helt fantastiskt för att vara i slutet på September och en relativt stor skara hade kommit för att se en vädigt viktig match, inte då bara för mig personligen, utan för båda lagen. Ett Ås som vaknat till på slutet och tagit sig upp på kvalplats och ett Tandsbyn som försöker undvika kvalspelet.

Det blev en ganska märklig uppladdning för oss i Tandsbyn, matchstället hade liksom inte följt med oss till Ås utan låg kvar i Brunflo när alla hade kommit till samlingen. Så två spelare fick vända om och ta sig till Brunflo tur och retur, något som skulle visa sig ta lite extra tid just idag eftersom trafiken på E14 gick oerhört långsamt på grund av nåt event på ope flygfält.

Femton minuter efter utsatt tid kunde i alla fall matchen sätta igång och vi började riktigt bra, första 10 minuterna håller vi i boll och gör det bra. Men efter det är det Ås som tar över matchen mer. Ås är duktiga på att hålla i bollen och att spela upp den på offensiv planhalva under kontroll, väl där har deras anfallare dock svårt att komma till något direkt farligt läge. Farligaste chansen är nog ett avslut som tar på en av våra spelare, går högt upp i luften och där jag släpper en farlig, och onödig, retur som jag sen kan slänga mig över och fånga in.

Halvleken slutar 0-0 och vi pratar i halvlek om att rycka upp oss lite, fortsätta sätta press och höja tempot en aning.

Det är nåt vi också lyckas med i andra halvlek, även om vi börjar lite nedtryckta och Ås får hålla sig utanför vårt straffområde så lyckas vi lyfta laget och på ett inspel på kanten kommer Markus först och kan peta in 1-1. Bara några minuter senare är det lite slarv mellan back och målvakt som Måns är påpassligt med på, fångar upp bollen och kan enkelt runda Ås målvakt och rulla in 2-0.

Nu hade vi vittring och fortsätter spela fint. Tyvärr skulle jag ge Ås möjligheten att komma in i matchen. Jag vill inte ta nåt ifrån Gustav, det är en fint skruvad hörna han producerar. Men det är min boll att fånga, nu gör jag inte det. Misstajmar den och min hoppförmåga vilket gör att den bara touchar mina fingertoppar innan den går in mål. 2-1.

Vi blir inte nedslagna för det utan fortsätter att spela på vårt spel. Ås lyfter upp mer och mer spel och spelare i lite desperation. De har också ett fint läge att sätta kvitteringen, men där är jag med och bra ute kan jag avvärja till ännu en hörna, som blir resultatlös. Istället är det vi som sätter nästa mål. Måns får bollen i straffområdet och är iskall när han letar efter ett bättre läge, tar sig runt en Ås-försvarare och placerar enkelt in 3-1.

Sista 15 minuterna ligger vi rätt i position, även om det är Ås som trycker på känns det kontrollerat. En märklig situation i straffområdet, en misslyckad cykelspark gör att bollen dimper ner hos en Ås-spelare i straffområdet. Jag hinner ta några steg ut och är snabbt nere och tar bollen på avslutet. Förmodligen Ås bästa chans under hela matchen (förutom målet då).

När domaren blåser av är det ett lättat Tandsbyn som kan fira vinsten. Tre poäng är precis vad vi behöver för att fortsatt hålla näsan ovanför vattenytan. Nu har vi vittring på Järpen framför oss i tabellen, men samtidigt smyger Stugun (och kvalplatsen) strax bakom. Stugun har de två lagen i botten kvar att möta och vi tar oss an Offerdal nästa helg. På papperet har Stugun en lättare avslutning, men har 3p upp och sämre målskillnad. Det blir spännande hela vägen in i kaklet kring vilka som måste kvala.
 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Sportbladet har granskat Superettan och bedömt alla lag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:58  
 

IFK Värnamo och Falkenbergs FF tippas gå upp till allsvenskan och Norrby IF och GIF Sundsvall åker ur enligt Sportbladett

 
  Läs mer...  
 


 
  Omgångens prestation  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:32  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:51  
 

Ytterhogdal överraskade

 
  Läs mer...  
 


 
  Åtta år sedan ÖFK gjorde fyra mål på bortaplan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:23  
 

ÖFK gjorde i senste matchen fyra mål på bortaplan. Det har varit ganska unikt. Fotbollz.se har kollat

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
27 Nov 2024 - 23:04 Magnus Eriksson vann Hos Andreas tipset
27 Nov 2024 - 10:32 Team TG lägger ner sin fotbollsverksamhet
25 Nov 2024 - 21:10 .Pengar till lokala fotbollsföreningar
25 Nov 2024 - 21:01 Simon Marklund bäste ÖFK-:are mot Lunds BK
25 Nov 2024 - 08:13 Angående Elitlicensen
25 Nov 2024 - 05:06 ÖFK och Simon Kroon fick båda avsluta på bästa sätt
24 Nov 2024 - 22:52 Bilder från kvalmatchen ÖFK - Lund 3-2 (2-1)
24 Nov 2024 - 18:05 SÄKER SEGER MOT LUNDS BK - FORTSATT SPEL I SUPERETTAN 2025
24 Nov 2024 - 18:02 Matchens prestation
24 Nov 2024 - 17:18 Nu kan vi blicka framåt
24 Nov 2024 - 17:09 Matchens överraskning
24 Nov 2024 - 13:11 Ian Burchmall stöttar ÖFK i kvalet
24 Nov 2024 - 13:03 Startelvan i eftermiddag
23 Nov 2024 - 21:12 Inför matchen: ÖFK - Lunds BK
23 Nov 2024 - 21:07 I kväll kan vi glädjas tillsammans med ÖFK:s förre tränare I
23 Nov 2024 - 18:30 .Än är inget klart - mycket att fortfarande ta hänsyn till
22 Nov 2024 - 22:36 Följ ÖFK - Lunds BK via fotbollz.se
22 Nov 2024 - 15:45 Sagt av Lunds BK efter kvalmatchen
22 Nov 2024 - 10:33 Filip Bonde - Player of the match, Lund - ÖFK
21 Nov 2024 - 21:25 Matchens prestation
 
 
 
5
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 13 Maj 2026 - 16:11
Ytterhogdal överraskade 
4
kommentarer
Nu är ÖFK med i matchen
av Agne Svärd | 14 Maj 2026 - 00:14
4
kommentarer
Spelomgång 3 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 8 Maj 2026 - 22:56
3
kommentarer
Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK
av Haldo Jonsson | 15 Maj 2026 - 14:55
Förutsättningar finns f&#
3
kommentarer
Äntligen flyt
av Per Lagerbäck | 13 Maj 2026 - 21:56
Tack tränare Miljanovic fö
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook