Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: ÅRE SLALOMKLUBB - TANDSBYNS FK 4-0 (1-0)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 17 Jun 2026 - 22:23 

Lite försenat referat efter matchen när Tandsbyn åkte upp till Duved för att möta Åre. Ett möte som slutade med att hemmalaget fick med sig samtliga poäng och en hållen nolla.

Vissa matcher behöver lite mer tid på sig att landa innan jag kan börja fundera på ett referat, Åre var en tydlig sådan match och med så nära inpå Ås-matchen behövde jag släppa den lite och fokusera om.

Men vad var det som hände i Duved. Det ska väl sägas att våra förutsättningar inte var det bästa. Lite skador, sjukdom och annan frånvaro gjorde att det var en sargad trupp som tog sig upp till konstgräsplanen som ligger så fint. Men jag vet inte riktigt vad jag ska tycka om planen som plan. Den är ganska hård och lite. med brist på bättre ord, kladdig. Det känns som bollen när den rullar liksom fastnar till och får en märklig studs. Men det är såklart lika för båda lagen och kan man spela på en naturgräsplan i tandsbyn i april ska man kunna spela på den här.

Vädret var i alla fall fint när matchen drog igång, och första 20 minutrarna gör vi det riktigt bra. Vi håller i boll, rullar runt och spelar kompakt och bra i försvar. Efter 20 börjar Åre arbeta sig in mer och mer i matchen, men utan att komma till några direkta farligheter. Istället är det lite ställningskrig som, om jag ska vara helt ärlig, mest handlar om varandras misstag och bolltapp.

Men det är tydligt att Åre är laget med vilja och spelidé. Vi spelar fint i egen backlinje och upp igenom mittfältet, men sen har vi väldigt svårt att få fast bollen i anfallet eller göra någonting som innebär farligheter.

I slutet på halvleken med 5 minuter kvar kommer jag strax före åre-spelare på en djupledsboll, får inte tag på den och returen hår till Arash Surosh som kan driva in längs straffområdet och kan ganska enkelt placera in bollen till 1-0.

Vi är rätt slitna i halvtid men tror ändå på den här matchen, de första 20 visar att vi kan spela fotboll och det är rimligt att tro att vi ska kunna vända det här.

Fem minuter in i andra halvlek släcks lite det hoppet, en nick i krysset som jag inte når och 2-0. Vi fortsätter att spela ganska bra defensivt, men har oerhört svårt att få till nåt eget spel. När orken tryter och bänken är tunn finns det inte så mycket vi kan göra annat än att försöka komma in i matchen genom att flytta upp och ta lite mer risker.

Det enda det resulterar i är 3-0 när Benjamin Hansson får gå in straffområdet och avsluta en boll som tar en touch och ställer mig. Sen får han en inlägg längs marken och kan ganska enkelt placera bollen över mig när jag rusar ut.

Dyster hemfärd och vi inser att ska vi vinna matcher måste vi vilja det mer, vi måste också ha lite större trupp för att kunna göra lite ändringar och avlastning. De som kommer ska ha ett tack. Framförallt Mattias Björch, som kliver in från tränarbänken och gör 90 minuter. Joel Gabrielsson, som utan att ha speciellt många träningar i kroppen ställer upp och får göra sina minuter. Samt Fredrik Seger som drar på sig matchtröja beredd att hoppa in vid en eventuell skada.

I övrigt är det här en match glömma bort snarast och istället fokusera vidare på kommande drabbningar.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Curtis Edwards - trissvinnare mot GIF Sundsvall  
  av Haldo Jonsson | Idag - 22:36  
 

Curtis Edwards. Foto Haldo Jonsson

Den sammanlagda Trissen leder Simon Marklund och Amar Begic, men hotas av Dennis Widgren

Hos Andreas Tipset leder Håkan Tvåa är Kent P och Hanna Runsten Wedén

 
  Läs mer...  
 


 
  Omgångens prestation div 4  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:52  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Referat: Ope IF - Sundsvalls DFF 2/ GIF Sundsvall  
  av Ope IF | Idag - 10:47  
   
  Läs mer...  
 


 
  Debattkrönika  
  av Tord Andersson | Idag - 10:38  
 

Fotbollz.se hämtar ibland inlägg i forumet och presenterar dem som en artikel. Detta är en sådan artikel

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
20 Nov 2024 - 22:11 Inför matchen: Lunds BK - ÖFK
20 Nov 2024 - 21:58 Uppladdning i Bayern med Björn Runsten och Ernst och Regina
20 Nov 2024 - 21:43 .Rapport från träningen.
20 Nov 2024 - 17:28 - 'Det börjar bli dags för Östersund att åka ur'
20 Nov 2024 - 14:43 Följ Lunds BK - ÖFK genom fotbollz.se
19 Nov 2024 - 17:34 Före detta ÖFK- spelaren i Stefan Iljic - jag vet det mesta
19 Nov 2024 - 09:40 Spännande ÖFK tider stundar
18 Nov 2024 - 21:06 Få ÖFK-spelare av årets trupp var med i kvalet 2022
18 Nov 2024 - 20:47 Så ofta klarar lagen från Superettan kvalet
18 Nov 2024 - 13:28 Peter Amoran målskytt i landskamp mot Irland
16 Nov 2024 - 20:15 ÖFK har kvalat tre gånger - nu är det dags för de fjärde kva
15 Nov 2024 - 11:46 Arvid Holgén, ÖFK uttagen till landslagsläger för P16
14 Nov 2024 - 15:23 Hur är det med formen, Lunds BK?- inte så bra?
14 Nov 2024 - 10:47 Detta gäller för varningar och avstängningar vid kval
12 Nov 2024 - 19:28 Filip Bonde hjälte mot Brage - Räddade ÖFK till kval -blev T
12 Nov 2024 - 15:18 ÖFK Elitfotboll begränsar kostnaderna
12 Nov 2024 - 11:34 - Jag har otroligt bra koll på Lunds BK
11 Nov 2024 - 17:10 Ali Suljic en av Superettans tre bästa backar - Uttagen i sä
10 Nov 2024 - 22:32 Betyg spelare i ÖFK - Brage
10 Nov 2024 - 20:00 Nyårscupen 2024 i Kubenhallen, Långsele
 
 
 
2
kommentarer
Debattkrönika 
av Tord Andersson | Idag - 10:38
Fotbollz.se hämtar ibland inl&
2
kommentarer
Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Jun 2026 - 21:55
Sista omgången för i v
1
kommentar
Två ÖFK-are i veckans lag i Supefrettan 
av Haldo Jonsson | 1 Jul 2026 - 21:37
1
kommentar
Omgångens prestation i div 4 Jämtland omg. 10
av Haldo Jonsson | 29 Jun 2026 - 14:41
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook