Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: MYSSJÖ-OVIKENS IF - TANDSBYNS FK 2-2
av Thomas Dahlberg
Publicerad 17 Jun 2025 - 14:41 

Trots ett oväntat bra väder och tidig ledning slutade bortamatchen mot Myssjö-Oviken med ett rättvist 2–2 efter en kämpainsats, defensiva utmaningar och en sen kvittering i en intensiv och fysisk 6-poängsmatch.

Jag var på förhand beredd på riktigt blött busväder när jag packade extra handskar, extra underställ och handsk-handduk i förberedelse för bortamatch på Åsvallen. En så kallad 6-poängsmatch mellan två lag som spelat ganska lika i serien. Myssjö-Oviken har kanske åkt på någon större förlust när vi istället spelat lite jämnar och kommit undan med ett antal oavgjorda. Förutsättningarna var ganska enkla, vid vinst skulle vi kliva upp på en andraplats och haka på i toppen i en fortsatt ganska jämn fyra.

Vädret skulle komma att överraska positivt, spelet tvärt om.

Kvällen till ära hade vi, på grund av lite skador och avstängning en nykomponerad backlinje med Markus Mikalesson och Ville Olofsson som mittbackspar. De skulle få ganska mycket att göra, för det var Myssjö-Oviken som hade det mesta av bollinnehavet i första halvlek.

Redan efter dryga 10 minuter spelade är det dock vi som tar ledningen. En rensning från Myssjö-Ovikens duktige målvakt Pontus Nowén dimper ner hos Tony som inte tvekar utan lägger den på mål över en Pontus som efter sitt ingripande hamnat lite långt ut. Tonys avslut är perfekt avvägt och seglar in över Pontus som inte hinner tillbaka.

Efter det är det mycket Myssjö-Oviken som spelar sig framåt. Försöker spela igenom men sällan kommer till några farliga lägen. När vi i vår tur vinner bollen är vi lite ivriga, lagdelarna klaffar inte riktigt och fler än några gånger går passning utan adress så Myssjö-Oviken ganska enkelt kan börja om.

Deras fasta situation är genomgående farliga, frisparkar, hörnor och inkast skapar alla farligheter. Men liksom mot Hede är vi stabila i huvudspelet. Bara nån gång som jag behöver komma till undsättning och till skillnad mot just Hede-matchen är jag inte ute och bommar lika grovt.

Myssjö-Ovikens farligaste chans kommer istället på ytterligare en fast situation med några minuter kvar av halvleken. Straff efter att Markus lite olyckligt sprungit över en motståndare i straffområdet. Carl hade dock otur och mötte fyrans enda målvakt som är för lat för att slänga sig på straffar, så när han stannat upp i ansatsen och jag stod kvar försökte han lägga in den vid min högra stolpe, får inte riktigt siktet rätt utan bollen går i stolpen och ut. Några minuter senare är halvleken slut och båda lagen får lite välbehövlig vila.

I andra halvlek får Myssjö-Oviken omedelbart in kvitteringsmålet. Marcus Odén kommer på kanten, skjuter vad jag tror ska vara ett inlägg, men den seglar över mig och in i bortre krysset.

Sen utvecklar sig matchen, till så många gånger i fyran, till ett ganska fysiskt ställningskrig. Både vi och Myssjö-Oviken drabbas av skador under både första och andra halvleken. Vad jag kan se är det inte direkt några ojustheter och domare Franck med assisterande håller en bra nivå matchen igenom. Vi hade däremot en ganska tunn bänk till matchstart och får rotera friskt på positioner i takt med att spelare utgår.

Myssjö-Oviken gör, vad som ska visa sig, ett bra byte i andra halvlek och Philip Pierre kommer in. Med både sin fysik och bollskicklighet skapar han oro i vårt försvar och när han får bollen vid straffpunkten gör han 2-1. Det är varken årets hårdaste eller mest välplacerade avslut, men tack vare en liten styrning hinner jag inte ner och få bort den utan vi är för första gången den här matchen i underläge.

Nu börjar en ivrig jakt på kvitteringen, vi flyttar upp och satsar framåt.
Rasmus Löv kommer in för att bidra till lite mer offensiv kraft och får bollen på högerkanten. Driver framåt och slår ett inlägg till också inbytte Elias Westin som klipper till. Sen studsar bollen lite på Myssjö-Ovikens försvarare innan den hittar in i mål. Kvitterat med bara minuten kvar av matchen.

Det kanske i slutändan är rättvist att det slutar 2-2. Möjligen hade Myssjö-Oviken lite mer av både spelet och nån målchans till men de där riktiga superlägena att avgöra saknades för båda lagen.

Vi får med oss ytterligare en oavgjord och fortsätter vara obesegrade i årets fyra. Redan på Torsdag tar vi emot Frösö IF BK hemma och hoppas på en riktigt stor publik som kan heja oss fram till förhoppningsvis en trepoängare.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Fågel, fisk eller däremellan?  
  av Per Lagerbäck | Idag - 12:26  
 

Mycket ser riktigt spännande ut med årets ÖFK, men hur kommer det att hålla?

 
  Läs mer...  
 


 
  Gottne väntar till helgen  
  av Classe Olofsson  | Idag - 07:35  
 

Lördag 21/3 kl 13 Jämtkraft Arena..... IFK Östersund - Gottne If, Välkommen

 
 


 
  ÖFK:s nya spelare 2026 betygsatta  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:55  
 

Abel Stensrud en av de nya spelarna. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  IFK dam vinner derbyt i träningsmatchen  
  av Classe Olofsson  | 15 Mar 2026 - 17:47  
 

IFK Östersund - Ope if 4-0 (1-0) Mål IFK: Vendela Wiklander, Ebba Sterner, Sophie Mbombo, Felicia Jonsson

 
     
 
Nyhetsarkiv
7 Mar 2026 - 16:58 Kamraterna vinner
7 Mar 2026 - 14:49 IFK dam förlorade träningsmatchen
7 Mar 2026 - 12:02 Kort rapport från trå träningen - Allt ser bra ut
6 Mar 2026 - 22:21 Insändare : Svårt att stärka ÖFK:s ekonomi utan fungerande u
4 Mar 2026 - 21:34 En glad nyhet - ÖFK går mot ljusare tider
4 Mar 2026 - 21:23 Adrian Edqvist drar utomlands - avslutar i ÖFK
4 Mar 2026 - 16:18 Spänningen stiger i Svenska Cupen - Till helgen ska allt avg
2 Mar 2026 - 22:07 Jabir Abdihakim Ali har hae gått till klubb i utlandet
2 Mar 2026 - 18:26 Träning och matcher i Mars
2 Mar 2026 - 16:13 Kamraterna lirar
1 Mar 2026 - 14:09 Sunday Anyanwu poängbäst i ÖFK i matchen mot Degerfors
28 Feb 2026 - 21:21 ÖFK:s tre bästa spelare mot Degerfors FF
28 Feb 2026 - 17:53 ÖFK fortfarande obesegrade i Svenska Cupen
27 Feb 2026 - 20:34 Intervju med tränaren i Degerfors Henok Goitom inför matchen
27 Feb 2026 - 20:20 Träningsmatcher i helgen
27 Feb 2026 - 19:48 Före detta ÖFK- spelaren Ludvig Fritzon klar för Degerfors i
27 Feb 2026 - 14:38 Kort rapport från träningen - Räkna med ett supertaggat Dege
27 Feb 2026 - 06:25 Står vi inför något nytt i ÖFK?
26 Feb 2026 - 14:43 Månadens spelare - forwarden Edgar Navassardian
26 Feb 2026 - 12:51 Gideon Granström i fjol i ÖFK lämnar Djurgården - går till I
 
 
 
Ungdom
av: Förrädaren | 8 Jun 2025 - 15:19
Läs vad polisen och förrädaren Nadi
6
kommentarer
Senior DM herr startar
av Haldo Jonsson | 13 Mar 2026 - 21:31
3
kommentarer
Västerås SK - ÖFK 3-0 (1-0)
av Haldo Jonsson | 15 Mar 2026 - 15:04
Västerås SK - ÖFK 3-
3
kommentarer
Lillhärdals målkung Albin Nilsson sköt Ytterhoghdal i sank i DM
av Haldo Jonsson | 14 Mar 2026 - 20:58
Resultat DM herrar i dag
1
kommentar
Fågel, fisk eller däremellan?
av Per Lagerbäck | Idag - 12:26
Mycket ser riktigt spännande u
1
kommentar
Kort rapport från träningen - VI kan räkna med att det blir en annan startelva denna gång,. 
av Haldo Jonsson | 14 Mar 2026 - 18:48
Arikbild Kommer ÖFK att g
 Skrivet den Mån 23 Feb 15:41
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook