Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: TANDSBYNS FK - STUGUNS BK 4-1 (3-1)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 14 Aug 2024 - 06:18 

Hemmalaget var klart starkare i den ljumma sommarkvällen på Tandsbyns Nya IP.

Om det var ruggigt höstväder förra matchen så var det den här kvällen istället perfekta förutsättningar för en fin fotbollsmatch. Soligt väder, en skön sensommarvärme i luften och långa skuggor på den gröna planen. Den publik som kommit kisade i motljuset men fick se en ganska trevlig tillställning utspela sig på fotbollsplanen. Totalt kan det inte ha varit mer än 5-6 frisparkar sett över hela matchen, och det var verkligen inte så att domaren lät ett speciellt hårt spel passera då.

I första halvlek var det hemmalaget som fick den bästa starten. Även om spelet kanske inte riktigt kuggade i som det skulle fick Elias Westin ganska omedelbart en fint serverad djupledsboll av Andreas Lundkvist, Elias tog sig ganska lätt ifrån sin försvarare och kunde placera in 1-0 bakom en målvakt i stuguns mål som inte kunde göra så mycket åt det.

Efter målet fortsätter vi spela, men vi känns lite stressade i spelet med boll och slår den lite för ofta långt och på chans istället för att hålla i bollen och få igång nåt eget spel. Det är inte heller så att Stugun lyckas med att etablera nåt eget spel utan bollen byter mest ägare på mittplan. Ett av våra misstag ska de dock lyckas utnyttja, i ett missförstånd i en hemåtpassning blir plötsligt stuguns spelare frispelad och kommer själv med Edvin, Stugun fyller på med fler spelare i straffområdet och ett sidledspass i straffområdet alldeles framför Edvin friställer Jonas Andersson som kan stöta in 1-1.

Vi blir inte nedslagna för det utan fortsätter med att försöka få igång ett eget spel. Elias är som tur är hungrig på fler mål och vinner löpduellerna med Stuguns försvarare gång efter annan. Innan halvleken är slut har han både skaffat oss ledningen åter och utökat den själv till 3-1. Stugun har egentligen ingen farlighet men trots övertaget känns det lite oroligt i halvlek.

Vi kommer också ut i andra halvlek lite ängsliga, första 10 har vi svårt att hitta både positioner och passningsspel, men allt efter att halvleken fortsätter kommer vi mer och mer in i matchen och vårat spel. Möjligen sjunker Stugun ner lite i pressen också och det är inte direkt ett forcerande bortalag som vi ställs emot trots deras underläge och prikära läge i tabellen.

Leo Lindberg jobbar hårt för oss matchen igenom och har flera fina avslutslägen i både första och andra halvlek, 20 minuter in i andra får han också in bollen. Vi har också en boll som går i målets hjul och ut, som domaren dömer inte är över linjen. Det är inte första gången, nu blev det inte matchavgörande men det är kanske dags att titta på en annan lösning för oss. I övrigt kommer vi till några farliga avslut, men skärpan saknas samtidigt som att Linus Söderberg Stoller i Stuguns mål gör några fina räddningar gör att matchen avslutas 4-1.

Det är svårt för mig att inte plussa lite extra för Elias Westin med sitt hattrick, han är verkligen klinisk i sina avslut idag.

En oerhört viktig seger i vad som kändes som en måstematch för oss. VI måste vinna mot lagen som ligger under och runt oss i tabellen för att inte bli indragen i samma nedflyttningsstrid som förra gången. Nu är det kort omladdning inför nästa match, redan på fredag då vi tar emot Offerdal. Det kan nog komma att bli en tuffare tillställning och det gäller att vi är på tårna redan från start.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  IFKs andra halvlek fällde avgörandet  
  av Classe Olofsson  | Idag - 04:38  
 

Kvarnsvedens ik - IFK Östersund 0-4 (0-0) Mål IFK:Vendela Wiklander 2, Felicia Jonsson, Wilma Huczkowsky

 
 


 
  Bilder från Selånger SK-Ope IF 3-1 (2-1)  
  av Stefan Roos | Igår - 21:47  
 

.Foto Stefan Roos

 
  Läs mer...  
 


 
  Sagt efter matchen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:45  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat och tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:57  
 

Dålig poängutdeling av distrikslagen

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
1 Jun 2024 - 10:43 Tips div 2 Norrland
1 Jun 2024 - 09:47 Helgens matcher
31 Maj 2024 - 22:35 Alsen - Hede 2-1 (2-1)
31 Maj 2024 - 22:29 Resultat 6 div.4 Jämtland 2023
31 Maj 2024 - 21:19 Alsen - Myssjö/Oviken 0-2 (0-0)
31 Maj 2024 - 20:17 Följ ÖFK -Sandvikens IF via fotbollz.se
31 Maj 2024 - 14:58 Camilla Eriksson blir operativ chef för ÖFK - det bästa som
31 Maj 2024 - 10:14 Det finns egentligen inte något att klaga på när man tittar
30 Maj 2024 - 22:27 DM kvartsfinal Ope IF - Frösö IF 1-5 Bilder
30 Maj 2024 - 19:13 Sandvikens IF har aldrig vunnit borta - några reflexioner
30 Maj 2024 - 09:47 Ziad Ghanoum mer än en utmärkt fotbollsspelare
29 Maj 2024 - 23:18 Resultat DM herrar slutspel
29 Maj 2024 - 14:39 Offerdal - Järpen 0-2
29 Maj 2024 - 10:37 Referat: Sundsvalls DFF 2 - Ope IF
29 Maj 2024 - 10:12 ÖFK- spelare i Team of the week round 9
28 Maj 2024 - 12:56 Vardagsmatcher dam
28 Maj 2024 - 11:12 Tre ÖFK- spelare i topp mot Oddevold
28 Maj 2024 - 09:52 Yannick Adjoumani - stark Trissvinnare för tredje gången
27 Maj 2024 - 20:09 hemmamatch för Kamraterna
27 Maj 2024 - 16:24 Tack alla ungdomar som var på senaste hemmamatchen mot Gefle
 
 
 
5
kommentarer
Mittbacken Sami Davis på väg till ÖFK?
av Haldo Jonsson | 5 Maj 2026 - 11:19
5
kommentarer
Spelomgång 2 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 2 Maj 2026 - 21:22
Tätt på given när de
3
kommentarer
Resultat och tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | Igår - 18:57
Dålig poängutdeling av di
3
kommentarer
Tre poäng hade varit härligare
av Per Lagerbäck | Igår - 15:34
En match där ÖFK dominera
2
kommentarer
ÖFK - Falkenberg 2-2 (0-0) 
av Hasse Thor | Igår - 13:15
Östersunds Fotbollklubb lyckad
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Fre 8 Maj 20:45
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook