Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: TANDSBYNS FK - OFFERDALS IF 2-2 (1-1)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 2 Okt 2023 - 07:43 

Delad pott på Tandsbyn nya IP.

Målskyttar:
(Tandsbyn) Alexander Lundqvist, Självmål
(Offerdals IF) Mattias Ganning, Magnus Hallenberg

Sällan har väl en förlust känts så mycket som ett nederlag, vi hade verkligen säkrat platsen i fyran med bara minuter kvar. Men... Så är fotbollen.
Låt oss ta det från början kanske?

Soligt och fint i Tandsbyn. För att vara sista dagen i September höll också planen ihop riktigt fint. Det är lätt att regn och kyla gör att planerna blir väldigt lösa och halkiga mot slutet av säsongen, och även om jag såg nån spelare tappa fotfästet var det bra förutsättningar för att spela fotboll. Förutsättningarna var också väldigt klara, 3 poäng till oss och vi riskerade inte längre kvalspel för att hålla oss kvar i fyran.

Första halvlek började med att vi tog tag i spelet, passade runt i backlinje och mittfält och hade kontroll på bollen. När vi väl tog oss lite längre upp i banan blev vi kanske lite väl ivriga och lyckades inte ta oss igenom Offerdals försvar. Åt andra hållet skapade inte heller Offerdal speciellt mycket. Men är det nåt Offerdal var skickliga på matchen igenom så var det fasta situationer. Efter cirka 30 minuter fick de en hörna som jag lyckades göra en fin dubbelräddning på, men på den efterföljande hörnan tryckte Mattias Ganning in 0-1 i krysset.

Perioden precis före och efter målet har vi en svacka i spelet, men vi efter ett tag börjar vi äta oss in i matchen. 1-1 kommer efter en tilltrasslad situation med boll efter backen in mot första stolpen. Det är en boll som Offerdal inte lyckas få bort, Es försöker trycka in den och bollen hamnar till slut i nät. Det är lite långt avstånd för att jag ska se exakt vad som händer, men domaren dömer det till självmål och blåser av halvleken strax efter.

Andra halvlek är det vi som har det mesta av spelet. 2-1 kommer efter fint spel längs kanten och Alex kan trycka in bollen. Efter ledningsmålet fortsätter vi spela fin fotboll, men utan att försöka ta för stora risker. Vi kommer också till några riktigt fina lägen, men Robert Köpsén i Offerdals mål står för några riktigt fina räddningar och håller ledningen till ett mål.

Mot slutet av matchen flyttar Offerdal upp, sätter högre press och vi blir mer och mer stressade. I slutminuterna får Offerdal en hörna, från mitt vänster. Jag missbedömer bollen och är ute och fladdrar, bollen dimper ner bakom mig och vi lyckas inte få bort den utan Magnus Hallenberg kan sätta 2-2. Nästan det sista som händer i matchen.

Nu har vi en chans till att slippa kval, nästa helg borta mot Myssjö/Oviken. Vi har fortfarande allt i egna händer och om vi bara fortsätter att spela det fina spelet, men sätter våra lägen kommer det kunna bli en riktigt rolig tillställning.
 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Stabilt som i cupen och en oväntad matchhjälte  
  av Agne Svärd | Igår - 22:36  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:36  
 


Två matcher spelade:

Svartviks IF - Cosmos FK 3-0 (3-0 )

Järpen - Sollefteå 0-0

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK imponerade i debuten - bra andra halvlek avgjorde  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:54  
 

ÖFK vinner premiären i Varberg!

Varberg - ÖFK 1-2 (1-1)

ÖFK:s spelare tackar sina supporters

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson | Igår - 17:36  
 

.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
4 Dec 2025 - 14:28 Ahmed Bonnah lämnar ÖFK?
3 Dec 2025 - 22:27 ÖFK - ta hjälp av Graham Potter
1 Dec 2025 - 21:50 Förre backen i ÖFK Jakob Hedenquist lämnar Umeå FC - något f
1 Dec 2025 - 21:17 Fredrik Aliris - ny tränare i Ope IF alagsteam damer
1 Dec 2025 - 21:03 Play off i kvalet till allsvenskan
30 Nov 2025 - 21:50 Krokom Dvärsätts IF dam presenterar ny tränare
30 Nov 2025 - 21:18 Det som hände i Norrköping har med stor marginal passerat an
27 Nov 2025 - 21:03 ÖFK utan skulder - nu hoppas vi att ÖFK går en ny och bättre
27 Nov 2025 - 14:55 Stefan Lundin har rest till Gambia för att jaga spelare
27 Nov 2025 - 14:44 Träningsmatcher klara för nästa säsong
26 Nov 2025 - 23:10 Före detta spelarscouten i ÖFK Kyle Macauley har fått toppjo
26 Nov 2025 - 17:00 Träning på gym en viktig ingrediens i fotbollsträningen?
25 Nov 2025 - 16:50 Ian Burhnall aktuell för Hammarby?
24 Nov 2025 - 20:15 Informationsmöte för medlemmar onsdagen den 26:e november
23 Nov 2025 - 22:11 Fem är klara men det kan bli sex nya lag i Superettan nästa
23 Nov 2025 - 17:42 Alla vinnarna på Fotbollsgalan 2025
22 Nov 2025 - 19:50 Klart med kommunstödet till IFK Östersund
21 Nov 2025 - 22:43 Nu börjar en spännande tid
21 Nov 2025 - 16:47 Nästan 300 000 från Unibet
21 Nov 2025 - 08:48 Nyförvärv
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
3
kommentarer
m
av Haldo Jonsson | 4 Apr 2026 - 12:07
Kort rapport från träning
2
kommentarer
Tips div 3 melersta Norrland
av Haldo Jonsson | 2 Apr 2026 - 17:48
Två  matcher spelade: Sv
1
kommentar
Det blir spel på Påskbergsvallen mot Varfberg
av Haldo Jonsson | 3 Apr 2026 - 16:41
Foto Varbergs hemsida
 Skrivet den Mån 23 Feb 15:41
 Skrivet igår kl 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook