Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: TANDSYNS FK - MYSSJÖ-OVIKENS IF 0-2 (0-0)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 25 Aug 2025 - 14:06 

Tandsbyn och Myssjö-Oviken bjöd på ett känslofyllt rivalmöte på Tandsbyns nya IP där gästerna drog det längsta strået. Efter en jämn första halvlek avgjordes matchen i andra halvlek.

I fredags var det dags för ett av årets rivalmöten på Tandsbyns nya IP. Hemmalaget Tandsbyn tog emot Myssjö-Oviken och vädret andades höst. Även om gräsmattan var grön och i mina ögon väldigt fin var det kylslaget i luften och den låga solen värmde föga. En riktigt stor publik hade dessutom tagit plats på läktaren och känslan var att många av de hejade på bortalaget.

Matchen rullade igång och hemmalaget startade riktigt fint och rullade boll, byggde upp spelet som vi ville och kunde hålla i spelet. Det ledde dock inte till några målchanser och istället är det Myssjö-Oviken som med ett mer direkt spel framåt i banan kommer till lägen i straffområdet. Väl där saknas dock den riktiga skärpan i avsluten och mycket missar antingen mål eller blockeras av våra försvarare. Det som ändå rinner igenom är Edvin säker på i målet.

Och så fortsätter första halvlek lite, vi försöker bygga upp vårt spel men ju längre halvleken går desto mer tappar vi också av det och Myssjö-Oviken får, förutom målchanserna, också ta över mer och mer av spelet.

När domaren blåser av halvleken är det förmodligen två ganska besvikna lag som samlas i omklädningsrummen. Vi, för att vi vet att vi kan spela bättre, och Myssjö-Oviken för att de inte sätter sina lägen. Båda lagen kommer nog ut till andra halvlek med en känsla av matchen kan vinnas och när halvleken sätter igång har vi en period av fint spel och i början av halvleken är det lite jämnare i antalet chanser.

Med ungefär halva andra halvleken spelad kommer då läget. Vi tappar boll i eget straffområde och Niclas Gabrielsson kan ganska enkelt rulla in 0-1. En viktig lärdom att ta med är att spela tills domaren blåser. Alldeles för många spelare, i båda lagen, stannar upp i situationen innan i väntan på att domaren ska blåsa frispark. Men domaren väljer att fria och då är det egentligen bara Niclas som är på tårna.

0-1 kändes surt och det börjar bli lite irriterat i hemmalaget. Petter Ljungqvist, redan på ett gult kort, river ner en spelare precis innan han ska byta och får direkt rött. I samma situation får Fredrik Seger två snabba gula på bänken och får även han lämna matchen.

Med en man mindre sista 10 blir det såklart svårt att vända även om vi gör ett tappert försök, flyttar upp och satsar på kvitteringen. I den offensiva tanken och på tillägg är det i istället Myssjö-Oviken som punkterar matchen. Mathias Hednoff får komma fri med Edvin och rullar in 0-2. Ridå.

Jag tycker vi har perioder idag som är bra, men Myssjö-Oviken vinner mycket med ett mer direkt spel. Sen känns Myssjö-Oviken lite mer påkopplade matchen igenom. Vid flera andrabollar står vi lite på hälarna och reagerar för sent vilket gör att vi inte riktigt får med oss så många bollar som vi borde.

Nästa fredag möter vi Alsen borta och vi måste få lite träning i benen för att kunna göra en bra match mot ett Alsen som alltid är svårspelade i sin hemmaborg.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  v  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:36  
 

 
 


 
  Tips div 2 Norrland - IFK Östersund är favorit på hemmaplan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 16:31  
   
  Läs mer...  
 


 
  Disciplinnämnden upphävde domarens beslut  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:45  
 

bFoto Thord-Eric Nilsson

Var Norrbys straff i matchen mot ÖFK rätt dömd?

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från Ope IF - Ytterhogdals BK 6-0 (3-0)  
  av Stefan Roos | Igår - 10:32  
 

,Foto Stefan Roos

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
18 Apr 2024 - 10:57 Var lugn poängen kommer - ÖFK är ofta trögstartade på våren
17 Apr 2024 - 16:20 hemmamatch
16 Apr 2024 - 21:27 IFK Östersund - Ope IF P19 0- 1 (0-1) Final i DM för P19
16 Apr 2024 - 21:04 Kan nye forwarden Quimi Ordónez vara lösningen mot Örgryte ?
16 Apr 2024 - 09:42 Träningstider denna vecka
15 Apr 2024 - 13:33 Div 3 mellersta Norrland
15 Apr 2024 - 11:25 Dominanten i försvaret - Ali Suljic - blev Trissvinnare
14 Apr 2024 - 21:55 Före detta ÖFK- forwarden Dino Islamovic allsvensk igen
14 Apr 2024 - 21:03 Dvärsätts BK - Bergs IK 4 -0 (3-0) Bilder
14 Apr 2024 - 18:19 Storseger för Dvärsätt och vinst för Ope denna omgång
13 Apr 2024 - 21:50 Ope IF - Alnö IF 2- 1 (1-0)
13 Apr 2024 - 21:35 Här vann ÖFK
13 Apr 2024 - 21:32 Tips div 2 Norrland - Förlust för alla lokala lag
13 Apr 2024 - 21:13 Matchens prestation
13 Apr 2024 - 19:12 Seg första halvlek och bra andra men målen uteblev
13 Apr 2024 - 19:04 Matchens överraskning
13 Apr 2024 - 16:51 Från uruselt till halvdant
13 Apr 2024 - 14:21 Referat Ope IF - Östersunds FK dam - träningsmatch
13 Apr 2024 - 14:06 Startelvan
13 Apr 2024 - 07:03 Inför matchen: Varbergs BOIS - ÖFK
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
4
kommentarer
Disciplinnämnden upphävde domarens beslut
av Haldo Jonsson | Igår - 13:45
Foto Thord-Eric Nilsson Var Norrby
4
kommentarer
Tips div 3 melersta Norrland
av Haldo Jonsson | 2 Apr 2026 - 17:48
Järpen ligger bäst till i
3
kommentarer
DM - Slutspelet för seniorer har blivit lottade
av Klaus Kurzawa | 12 Apr 2026 - 13:08
Slutspelsdatum skall, enligt inbjud
1
kommentar
Varför?
av Per Lagerbäck | 12 Apr 2026 - 17:43
Här kommer sent om sider lite
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook