Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: NORRA LITS IF - TANDSBYNS FK 2-4 (2-3)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 5 Aug 2025 - 07:37 

I solskenet på Ringsta IP drog bortalaget Tanbdsyn det längsta strået och fick åka hem med 3 poäng efter en 4-2 seger.

Första matchen efter ett välbehövligt uppehåll och det var dags att åka till Lit för att ta oss an nykomlingarna Norra Lit. De startade säsongen starkt men har haft det lite tuffare mot slutet. Vi hade i vår tur en bra våräsong med sista matchen mot Offerdal som den enda förlusten som vi var verkligen taggade på revansch när vi tog oss till Ringsta IP för batalj.

I ett ganska fint fotbollsväder startade matchen och det var Norra Lit som skulle komma ut bäst ur de inledande 10 minuterna. Efter 8 minuter får Erik Enberg pannan på bollen från ett inlägg och sätter 1-0. Situationen föregicks av en hörna som jag inte riktigt höll med domartrion, de gjorde i övrigt en riktigt bra match och höll en fin nivå. På andrabollen får Norra Lit in ett inlägg och där är vi verkligen inte med utan ett flertal Norra Lit spelare hade kunnat vara först på den bollen.

Vi är dock snabbt tillbaka i matchen i Leo Lindberg kvitterar efter kvarten spelad följt av att Ville Olofsson sätter 1-2 på nick efter en hörna. Av bara farten får Elias Westin en perfekt slagen djupledsboll i farten och rundar Norra Lits målvakt och kan placera in 1-3.

Men Norra Lit hade verkligen inte gett upp. De försökte bygga spelet hela vägen från försvar och passa sig uppåt i planet. De bemästrade också den, i mitt tycke, lite långhåriga och tungsprungna planen bättre än oss och hade lättare att kunna hitta ett sammanhängande spel. Som farligast var också Norra Lit på fasta situationer och när de kom ner med bollen mot kanten för att slå inlägg. Som tur är har vi varit skickliga på försvarsspelet med huvudet hela säsongen och vi kuna för det mesta vara först på bollarna i straffområdet.

Mot slutet av halvlek får Norra Lits Emil Ärlebrandt möjlighet till ett friläge efter ett olyckligt bolltapp av oss. Han gör verkligen inga misstag utan placerar in den ganska svårtagbart för mig.
2-3 står sig halvleken ut och vi går till halvtidsvila med ganska gott humör och vilja att göra bättre.

I andra halvlek är det Norra Lit som startar bäst i jakten på en kvittering. Jag har bestämt mig för att försöka vara lite aggressivare i mitt spel och börjar halvleken bra. Kommer ut på flera bollar och i en situation får jag en smäll mot huvudet som gör att jag där och då bestämmer mig för att kliva av. Istället får Fredrik Festin, vår superavbytare oavsett position, dra på sig handskarna och komma in i matchen.

Efter Norra Lits inledande offensiv mattas deras spel av lite och vi kommer in i matchen. Ett fint förarbete av Andreas Lundkvist leder till att han kan servera Petter Magnusson fri framför målvakt och han har inga problem att placera in 2-4.

Mot slutet av andra halvlek tror jag både vi och Norra Lit känner av planen och värmen och tempos dras ner en aning. Norra Lit har ett avslut som Festin får sträcka ut på och vi har några anfall där vi inte riktigt kommer igenom till ett hundraprocentigt läge.

Matchen slutar 2-4 och det kändes där och då som ett ganska rättvist resultat. Nu har vi bara några dagar att ladda om på innan vi tar emot Brunflo hemma. Ett viktigt derby och nu vill vi fortsätta vinna för att haka på i toppstriden.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  En start som heter duga, men det finns varningstecken  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:47  
 

,Situation i matchen mot Norrby. Foto Thord- Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ Helsingborgs IF - ÖFK via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:37  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbollz.se har två medarbetare på matchen.

 
  Läs mer...  
 


 
  Ni har väl inte glömt Gustav Odenlind?  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:41  
 

Gustav Odenlind. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 2 Norrland - IFK Östersund är favorit på hemmaplan  
  av Haldo Jonsson | 16 Apr 2026 - 16:31  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
24 Mar 2024 - 20:16 Resultat träningsmatcher under helgen
24 Mar 2024 - 17:47 Referat: Ope IF - IFK Östersund 2
24 Mar 2024 - 16:05 oavgjort
24 Mar 2024 - 13:37 Inlånad från gif sundsvall
23 Mar 2024 - 18:33 Ope IFs nya styrelse
23 Mar 2024 - 16:21 vinst för kamraterna
23 Mar 2024 - 14:17 Var är målsinnet?
23 Mar 2024 - 12:55 ÖFK borde ha avgjort i första halvlek
23 Mar 2024 - 11:12 Startelvan i dag
22 Mar 2024 - 15:39 Intressant genrep mot Skövde.- Svår att ta ut en backlinje
22 Mar 2024 - 13:18 Superettans bästa spelare 2024 -unibet
22 Mar 2024 - 10:12 Så här gjorde vi för att ta in pengar till ÖFK - kanske ett
21 Mar 2024 - 16:04 En annorlunda dag
20 Mar 2024 - 19:27 - 'Vi ska värva en ny forward'
20 Mar 2024 - 15:24 Det syns på alla att det börjar närma sig seriestart - rappo
20 Mar 2024 - 09:54 Resultat träningsmatch
19 Mar 2024 - 20:25 Upptaktsträff Superettan i dag
19 Mar 2024 - 19:45 ny mittfältare
19 Mar 2024 - 16:26 derby dax herr träningsmatch
19 Mar 2024 - 11:41 600 spelglada ungdomar deltog i Krokomsbostäder Cup i Krokom
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
4
kommentarer
Disciplinnämnden upphävde domarens beslut
av Haldo Jonsson | 16 Apr 2026 - 13:45
Foto Thord-Eric Nilsson Var Norrby
1
kommentar
En start som heter duga, men det finns varningstecken 
av Haldo Jonsson | Igår - 21:47
Situation i matchen mot Norrby. Fot
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook