Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: JÄRPENS IF - TANDSBYNS FK 1-2 (0-1)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 14 Maj 2023 - 11:28 

Efter ett nervigt avslut tar bortalaget med sig full pott från Norrmontage arena.

Det här var en match som hade allt! Trevlig atomsfär på läktaren och mycket action på planen. Det var också en match som hade stora skiftningar i spelet på planen.

Första halvlek var ganska böljande, jag tycker att vi har ett visst spelövertag på egen planhalva och mittplan, men sista tredjedelen har vi svårt att nå och när vi väl gör det var järpens backar snabbt på rätt sida. Järpen förlitade sig mycket på individuella prestationer och kommer till några halvfarliga lägen som Albert inte har några problem med att avvärja. I 40'e minuten kommer så 0-1 till Tandsbyn. Vi sätter hög press på hemåtspel till målvakt och situationen efter. Vinner bollen högt upp och Måns kan sätta in den på Alex som lägger över den på vänstern och skjuter in bollen i mål.

Halvleken slutar 0-1 och vad som sägs i omklädningsrummet har jag ingen aning om eftersom jag och barnen spenderade pausen med att sola och fika i kiosken bredvid planen. Stämningen bredvid planen var fortsatt god trots underläge för hemmalaget.

Andra halvlek skulle bli mer kamp. Järpen ville mer och kämpade för en utjämning, vi kanske backade hem lite och tillät Järpen att spela mer boll. När det blev lite hetsigare på planen och frustrationen växer i båda lagen blev det betydligt mer att göra och svårare får domaren. Jag kanske inte riktigt håller med om alla domslut från sidan, men jag är såklart sjukt partisk.

En situation där jag däremot delar domarens uppfattning är i 80 minuten när vi ger bort en olycklig straff i en handssituation. Visst är det svårt att hinna undan när bollen kommer, men min första reaktion var också "straff" från sidan och det kändes inte som våra spelare på planen protesterade överdrivet heller. Albert gick åt fel håll och 1-1 med 10 minuter kvar plus tillägg.

Sista 10 kämpar vi oss tillbaka och ligger på för att vinst-mål. Järpen är inte ofarliga heller utan har ett skott i ribban innan vi spelar till oss en hörna på övertid. Fint slagen hörna mot bortre delen av straffområdet, Elias nickar tillbaka mot första stolpen där Hadi står perfekt placerad för att kunna nicka in 1-2, vilket också blir slutresultatet i matchen.

Nu har vi äntligen tagit våra första 3 poäng för säsongen och det kommer inte på några vis vara våra sista. Nästa helg möter vi Ås "hemma" (matchen är planerad till Åkreängs konstgräs, som jag måste säga har blivit riktigt trevlig efter omläggningen) och då måste vi ta nästa trepoängare.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Idag - 21:55  
 

Sista omgången för i vår och höstens första omgång startar onsdag den 5 augusti.
En match blev uppskjuten i förra omgången – Offerdal mot Norra Lit och jag har inte sett när den matchen ska spelas. Matchen Hede mot Åre som ingår i omgång 10 spelas den 4 juli.
Berg förlorade sin första match under våren då dem förlorade hemma mot Frösön med 3 – 2 men behåller serieledningen. Lillhärdal gick om både Tandsbyn M/O i tabellen efter seger mot M/O och är nu på lite säkrare mark ovanför kvalstrecket.

 
  Läs mer...  
 


 
  Kort rapport från träningen inför Norrlandsderbyt  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:09  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ GIF Sundsvall - ÖFK via fotbollzse  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:51  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från Ope IF dam - Sundsvalls DFF2 2-0  
  av Stefan Roos | Igår - 22:34  
 

. Foto: Stefan Roos

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
23 Mar 2024 - 11:12 Startelvan i dag
22 Mar 2024 - 15:39 Intressant genrep mot Skövde.- Svår att ta ut en backlinje
22 Mar 2024 - 13:18 Superettans bästa spelare 2024 -unibet
22 Mar 2024 - 10:12 Så här gjorde vi för att ta in pengar till ÖFK - kanske ett
21 Mar 2024 - 16:04 En annorlunda dag
20 Mar 2024 - 19:27 - 'Vi ska värva en ny forward'
20 Mar 2024 - 15:24 Det syns på alla att det börjar närma sig seriestart - rappo
20 Mar 2024 - 09:54 Resultat träningsmatch
19 Mar 2024 - 20:25 Upptaktsträff Superettan i dag
19 Mar 2024 - 19:45 ny mittfältare
19 Mar 2024 - 16:26 derby dax herr träningsmatch
19 Mar 2024 - 11:41 600 spelglada ungdomar deltog i Krokomsbostäder Cup i Krokom
18 Mar 2024 - 21:23 Mittfältaren Albin Sporrong åter till ÖFK
18 Mar 2024 - 20:41 Tråkigt, tråkigt - Mansour Sinyan långtidsskadad
18 Mar 2024 - 17:52 Träning inför genrepet mot Skövde
18 Mar 2024 - 10:46 Företagsam ledning ger framgång
17 Mar 2024 - 21:10 Resultat DM- matcher idag, söndag
17 Mar 2024 - 16:22 vinst i träningsmatchen
16 Mar 2024 - 23:05 Referat Alnö IF - Ope If
16 Mar 2024 - 15:48 ÖFK vann klart mot Gefle iF som inte hade mycket att sätta e
 
 
 
13
kommentarer
Dags börja blicka mot undre strecket?
av Per Lagerbäck | 21 Jun 2026 - 23:30
Första knappa 40 minuterna var
4
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
4
kommentarer
ÖFK - IFK Norrköping 0-0 matchen pågår
av Lasse Granbacka | 21 Jun 2026 - 17:19
ÖFK - IFK Norrköping 0-2
3
kommentarer
Målskytten Jabir Abdihakim Ali är klar för Öfk
av Haldo Jonsson | 22 Jun 2026 - 16:02
Jabir Abdihakim Ali Foto Haldo Jons
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook