Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: TANDSBYNS FK - IFK ÖSTERSUND 1-4 (0-3)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 6 Sep 2023 - 07:30 

DM-semifinal i tandsbyn som bortalaget IFK planenligt och inte så överraskande vinner.

Nu börjar det bli kyligare på kvällarna, trots den något tidiga matchstarten var det lite småkyligt i luften när vi sprang ut på en grön och fin plan i Tandsbyn. Kul att kunna välkomna ett så bra lag som IFK till en plan som det ändå går rulla lite boll på. Vi har haft lite svårt med att försvara och hålla ihop laget de senaste matcherna så vi pratade mycket om innan att vi nu får en möjlighet att träna på det och att vi inte har nånting att förlora.

När matchen startade var det nog ingen som blev överraskad över att det var IFK Östersund som är det bollförande laget. De har möjlighet att lufta lite spelare som vanligtvis inte startar men är i alla fall ett bra fotbollslag. Redan efter 6 minuter sitter 0-1. Vi låter deras spelare driva in lite för enkelt mot straffområdet och får avsluta från straffområdeslinjen, jag har visserligen vantarna på bollen och tycker jag borde kunna tryckt den utanför, men får i alla fall hämta bollen från nätmaskorna. Bara några minuter senare sitter även 0-2 efter ett inspel i straffområdet som vi inte riktigt lyckas få bort.

Men vi hänger inte med huvuden för det utan fortsätter att försöka försvara oss. IFK äger bollen nästan konstant, vi ligger rätt och offrar oss för varandra. Vi har däremot fruktansvärt svårt att göra nåt med bollen när vi väl erövrar den, IFK sätter en hög press på bollhållaren med två, tre personer och det dröjer inte länge innan de kan erövra bollen och börja rulla runt igen. Bortalaget har såklart ingen press, leder med 2-0 och kan ta sin tid i uppbyggnadsspelet. En tydlig matchplan är att försöka nå deras högerkant och därifrån komma med inspel eller inlägg. Ett inlägg kommer helt rätt och vi hinner inte dit i tid, relativt ohotad får IFK's Sebastian Shahriarolmolki nicka in 0-3 med 10 minuter kvar av halvleken, vilket också står sig tills domaren blåser.

Andra halvlek liknar första i att IFK äger bollen och vi får försvara oss. IFK gör lite byten och tappar kanske lite i intensitet och vilja vilket gör att det finns några sekvenser där vi får äga bollen och bygga ett eget spel, något som nästan var helt frånvarande i första halvlek. Bortalaget gör 0-4 efter att ha kommit in i straffområdet och avsluta på nära håll men bara några minuter efter det reducerar vi. Alvin gör en bicicleta som IFK's målvakt gör en fin räddning på, bollen landar vid Es fötter, som enligt egen utsago gör en "kylig tvåfotare" innan han trycker in bollen i mål.

Matchen slutar så 1-4 och vi ska vara nöjd med vår insats. Visserligen fick vi nästan bara spela försvar, men det gör vi bättre än någon match under höstsäsongen.
Nu har vi Brunflo hemma på fredag, en oerhört viktig match i en serie där vi måste börja ta poäng för att undvika nedflyttning. Tar vi bara med oss försvarsspelet från den här matchen och lägger till en stor dos eget spel har vi väldigt goda chanser till det.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Förlust  
  av Classe Olofsson  | Idag - 18:18  
 

Ik Brage - IFK Östersund 2-0 (1-0)

 
 


 
  ÖFK svåra att besegra - 1-1 mot Ljjungskile på bortaplan  
  av Joakim Nylander | Idag - 17:42  
 

Ljungskile - ÖFK 1-1 (0-0)

Yannick Adjoumani gör 1-1

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén | Idag - 17:39  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Idag - 17:08  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
20 Jan 2024 - 18:04 Erick Brendon - brinner för att hjälpa de fattiga i Rio De J
20 Jan 2024 - 11:51 Camilla Eriksson ny akademichef i ÖFK
18 Jan 2024 - 19:03 Pontus Kindberg till Ängelholms FF?
18 Jan 2024 - 11:34 Så här långt har ÖFK:s lagbygge nått - det se bra ut men det
18 Jan 2024 - 11:26 Korta Nyheter - träningsmatch flyttas
17 Jan 2024 - 15:04 Nye mittbacken Ali Suljic uttalar sig i intervju
16 Jan 2024 - 16:50 Vårspelschemat i superettan klart
16 Jan 2024 - 13:38 Imponerande insats igen av ÖFK- Supporters
16 Jan 2024 - 13:13 Olle Stenfors - En sann ÖFK vän har gått ur tiden
16 Jan 2024 - 13:11 Träningstider denna vecka
16 Jan 2024 - 12:33 ung spelare till Kamraterna
15 Jan 2024 - 18:41 Mittbacken Philip Bonde klar för ÖFK
15 Jan 2024 - 16:32 Ung målvakt in i A-truppen
15 Jan 2024 - 16:26 Nyförvärv från Nyköping bis
15 Jan 2024 - 15:06 Framgångar för Ghoddos och Kadiri
15 Jan 2024 - 14:33 Hede IK tappar spelare
14 Jan 2024 - 19:44 Korta nyheter om Myroslav Mazurs nya klubb
14 Jan 2024 - 18:11 Mera om lagbygget
12 Jan 2024 - 14:41 Ny i Kamraterna
12 Jan 2024 - 14:03 Lärling i ÖFK
 
 
 
12
kommentarer
Spelomgång 8 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 7 Jun 2026 - 20:09
fortsatt ledning efter förra v
5
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 11 Jun 2026 - 20:06
4
kommentarer
Stora krav på målvakterna i dag 
av Micke Olofsson -Haldo Jonsson | 11 Jun 2026 - 19:36
Foto. Micke Olofsson
3
kommentarer
Simon Marklund trissvinare mot Nordic United
av Haldo Jonsson | 12 Jun 2026 - 14:16
Simon Marklund  Foto Haldo Jon
3
kommentarer
Högsta poängen till Melker Uppenberg i matchen mot Nordic United 
av Haldo Jonsson | 10 Jun 2026 - 17:21
Melker Uppenberg Foto Thord-Eric Ni
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook