Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: TANDSBYNS FK - BRUNFLO FK 4-1 (1-1)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 9 Sep 2023 - 08:41 Uppdaterad 9 Sep 2023 - 11:04

Tre poäng till hemmalaget Tandsbyn efter en klart bättre andra halvlek.

Målskyttar:
(Tandsbyn) Måns Sjöstrand (2), Pontus Englund, Alexander Lundqvist
(Brunflo) Majed Saedi

Ibland är det roligare med fotboll än annars, extra roligt är det när man vinner. Det här var dessutom en extra viktig match, Brunflo behövde poäng för att ta sig ifrån botten och vi behövde vinna för att inte bli inblandad i bottenstriden. Förutsättningarna för fotboll var annars ganska goda på Tandsbyns Nya IP. Lite mjuk matta kanske, men ganska varmt väder och jag som målvakt tycker ändå det är rätt trevligt när solen försvinner bakom några moln i matchinledningen.

Matchen började annars med att vi tog tag i bollen, precis som vi pratat om innan. Vi ska vara det spelförande laget och det är vår match att äga och vinna. Första 10-15 minuter är det också den matchbilden. Vi spelar runt och när vi lyckas behålla och erövra boll högt upp i banan kommer också utdelningen. Alex får en boll till sig vid straffområdeslinjen och placerar fint in 1-0.

Efter det svänger matchen mer, vi fortsätter att hålla ihop laget och ligga rätt i försvaret men blir lite mer ängsliga i spelet, gör lite enklare misstag som Brunflo inte är sena att utnyttja. Nu följer en period där det mest är spel på mittplan med lite chansbollar uppåt från båda lagen som rensas åt lite alla håll och kanter, inte så fint spel och inte heller så effektivt. Ett felbeslut från mig leder till att Brunflo får komma till ett friläge, men avslutet är svagt och jag lyckas rädda. Bara ett litet tag senare ska ändå Brunflo få sätta kvitteringen. Majed får komma till skottläge och placerar in 1-1 via min stolpe.

Sista kvarten av halvleken är det stressat i hemmalagets led, tror det är många som mest vill att halvleken ska ta slut så vi kan ta nya tag i andra halvlek. När domaren så blåser för halvlek är det ett nedslaget lag som sitter i omklädningsrummet, men i uppgivenheten kommer det spridda tankar och pepp kring vad vi gör bra och vad vi kan göra bättre. Vilja lite mer, spela lite enklare, höja tempot. Det är fortfarande vår match att vinna.

I andra halvlek är det en helt ny matchbild. Det är ett Tandsbyn som vill ha tre poäng på planen och det får utdelning nästan direkt. En djupledsboll får Måns att löpa på, ett litet misstag av Brunflos målvakt och Måns kan rulla in 2-1. Till skillnad från första halvlek slutar vi inte spela utan fortsätter spela vårt spel framåt och spela ett aggressivt presspel när vi inte har bollen. Måns får också sätta 3-1 fem minuter senare och om jag inte missminner helt är det på inspel från vår högerkant.

4-1 kommer från samma kant men den här gången är det Pontus som är först till bollen och kan sätta bollen i mål. Vi har också flera lägen framåt och Måns grämer sig nog över att han inte satte en eller två bollar till från fina frispelningar.

Brunflo ska ha en eloge för att de kämpar in i det sista, i ledning 4-1 kanske vi fokuserar aningen mer på att försvara oss samtidigt som Brunflo flyttar upp vilket gör att matchbilden skiftar lite till Brunflos favör. Vi fortsätter spela aggressivt och ibland kanske lite på gränsen till övermodigt i vissa glidtacklingar. Det leder till att Brunflo samlar på sig ett antal frisparkar i helt ok lägen. Frisparkar som de däremot misslyckas med att förvalta och som jag kan plocka upp relativt enkelt.

Matchen slutar, efter några minuters tilläggstid, 4-1 till oss och äntligen tar vi 3p igen. Idag gör hela laget en fantastiskt fin insats, speciellt i andra halvlek. Måns sticker ut i anfallet med två mål och fina löpningar, Edvin är dominant på mittfältet och hela backlinjen, både den som startade matchen med Robin, Markus, Elias och Mac samt de som avslutar den med Alvin, Elia, Elias och Mac gör en väldigt fin match vilket gör att jag inte har sådär fasligt mycket att göra. Vilket är rätt skönt, för i all ärlighets namn är det här inte min bästa match.

Efter ganska intensivt matchschema har vi nu lite över en vecka till nästa match, då är det dags att fortsätta vinnarspåret mot Järpen hemma. 15:00 på söndag den 17'e. Vi behöver fler vinster och klättra uppåt i tabellen för att vara säker på att undvika nedflyttning och kval. För hur många som flyttas ner och hur många som får kvala är inte riktigt klart än.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Thomas skrev | 9 Sep 2023 - 11:05
Så går det när man skriver innan första koppen kaffe och väljer mellan forumeleringarna "inte ger upp" och "kämpar in i det sista". Men, ja. Det var skönt med en seger :)
1
Gäst: Grattis Thomas! / Björn skrev | 9 Sep 2023 - 10:36
Första segern med dig som sista utpost😀
Det här var väl bra?: "Brunflo ska ha en eloge för att de inte kämpar in i det sista"🤣
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Idag - 21:55  
 

Sista omgången för i vår och höstens första omgång startar onsdag den 5 augusti.
En match blev uppskjuten i förra omgången – Offerdal mot Norra Lit och jag har inte sett när den matchen ska spelas. Matchen Hede mot Åre som ingår i omgång 10 spelas den 4 juli.
Berg förlorade sin första match under våren då dem förlorade hemma mot Frösön med 3 – 2 men behåller serieledningen. Lillhärdal gick om både Tandsbyn M/O i tabellen efter seger mot M/O och är nu på lite säkrare mark ovanför kvalstrecket.

 
  Läs mer...  
 


 
  Kort rapport från träningen inför Norrlandsderbyt  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:09  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ GIF Sundsvall - ÖFK via fotbollzse  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:51  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från Ope IF dam - Sundsvalls DFF2 2-0  
  av Stefan Roos | Igår - 22:34  
 

. Foto: Stefan Roos

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
24 Jan 2024 - 22:29 Det se bra ut inför säsongen - Alla spelare är friska
24 Jan 2024 - 11:15 Korta Nyheter om Cesar Weilid - ny klubb
23 Jan 2024 - 23:03 Linton Ulloa - från Frösö IF till allsvenska Brommapojkarna
23 Jan 2024 - 11:37 Två provspelare med på träningslägret
22 Jan 2024 - 18:36 Cesar Weilid lämnar ÖFK
22 Jan 2024 - 15:05 Se hit ÖFK- här finns kontraktlösa spelare - elva med tidiga
21 Jan 2024 - 20:38 JHFFs Repskap spikade distriktserierna för 2024
21 Jan 2024 - 19:21 Träningsläger från Ånge till Rio de Janeiro - en koll på ÖFK
20 Jan 2024 - 22:10 Korta nyheter
20 Jan 2024 - 18:04 Erick Brendon - brinner för att hjälpa de fattiga i Rio De J
20 Jan 2024 - 11:51 Camilla Eriksson ny akademichef i ÖFK
18 Jan 2024 - 19:03 Pontus Kindberg till Ängelholms FF?
18 Jan 2024 - 11:34 Så här långt har ÖFK:s lagbygge nått - det se bra ut men det
18 Jan 2024 - 11:26 Korta Nyheter - träningsmatch flyttas
17 Jan 2024 - 15:04 Nye mittbacken Ali Suljic uttalar sig i intervju
16 Jan 2024 - 16:50 Vårspelschemat i superettan klart
16 Jan 2024 - 13:38 Imponerande insats igen av ÖFK- Supporters
16 Jan 2024 - 13:13 Olle Stenfors - En sann ÖFK vän har gått ur tiden
16 Jan 2024 - 13:11 Träningstider denna vecka
16 Jan 2024 - 12:33 ung spelare till Kamraterna
 
 
 
4
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
3
kommentarer
Målskytten Jabir Abdihakim Ali är klar för Öfk
av Haldo Jonsson | 22 Jun 2026 - 16:02
Jabir Abdihakim Ali Foto Haldo Jons
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
1
kommentar
ÖFK har på de senaste fyra matcherna mot GIF Sundsvall tagit bara ett poäng 
av Haldo Jonsson | Igår - 21:53
Dags att ändra på det nu
1
kommentar
Tufft motstånd i Svenska Cupen 
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 20:25
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook