Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: FRÖSÖ IF BK - ÅS IF 3-4 (0-3)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 22 Okt 2022 - 16:52 

I fint höstväder och med två lag som hade allt att kämpa om i kvalet till division 4 var det tillslut Ås som vann.

Så. Säsongens sista match och förustättningarna kunde inte vara mer klara (men samtidigt oerhört oklara). Det laget som vann skulle vara klara klara sergrare i kvalet och ha en plats i fyran även nästa säsong samtidigt som det förlorande laget skulle vara sist. Vid ett lika resultat var vi dock flera som diskuterade det på läktaren. Nu slapp vi som tur är fundera vidare över det, men tänk att ett kval till fyran kan vara så spännande.

Det var i alla fall en väldigt fin höstdag och rätt många som gjort solen sällskap till lövsta, och en konstgräsplan som är riktig fin i år. Solen var dock rätt låg vilket gjorde att ett lag fick spela i ganska kraftigt motjus och det kan nog förklara några av sneträffarna under dagens match, men långt ifrån alla.

Matchen började i alla fall Ås bäst. Redan efter 7 minuter får bortalaget en farlig frispark som Nils sjukter i ribbans undersida, studs på mållinjen och ut till Momme som, förvånanstvärt ohotad, kan stöta in 0-1. Frösön tar upp taktpinnen direkt efter målet och det blir lite oroligt i Ås-lägret vilket kanske symboliseras bäst genom att BB tar matchens första varning när han väldigt tydlit tar bollen efter signal och springer iväg för att köpa sig tid. Att redan i minut 14 ha ett gult kort på sin mittback kan visa sig kostsamt. Bara minuten senare trycker dock Elliot in 0-2 efter en hörna. Stenhård nick som målvakten i Frösön inte har en chans på.

Nu böljar spelet lite mer, både Ås och Frösön kommer till någon halvchans men utan att det blir farligt. Ganska många misstag och bolltapp på mittplan gör att lagen turas om med innehav, frösön försöker kanske spela runt lite mer medan Ås ofta söker det långa alternativet. Med 10 minuter kvar får Matin bollen utanför straffområdet, avslutar ett relativt tamt avslut som på något sätt letar sig in i mål. Otur för Frösön men oerhört skönt för Ås. Det punkterar dessutom möjligheten att även den här matchen skulle sluta 2-2.

Efter 0-3 är det Frösön som har det mesta innehavet och också nåt bra läge men även om minutrarna innan halvlek tickar långsamt blåser domaren av med ställningen 0-3.

I andra halvlek är det som ett nytt Frösön har äntrat planen. Kanske försöker Ås spela lite mer på sin ledning, medvetet eller omedvetet, men det är hemmalaget som kan föra spelet. I minut 52 på hörna landar bollen i mål. Jag stog lite dumt till så jag såg inte vad som hände, men i matchrapporteringen står det självmål. Väldigt tung start och det ger absolut frösön råg i ryggen som bara några minuter senare har ett avslut mot krysset som August vackert räddar ut till ytterligare en hörna.

Ås får nu försvara sig och har väldigt svårt att få till ett spel. När bortalaget väl får koll över bollen är det ofta en spelare som försöker driva själv vilket ibland går förbi en eller två spelare, men alltid slutar i bolltapp. Frösön däremot kommer till farliga lägen, till exempel ett klockrent skott i ribban där returen går över. Situationen senare för Frösön straff och Victor Bodén är säkerheten själv när han reducerar till 3-2 och bara nån minut senare sitter även kvitteringen av samme Victor på retur.

Nu är det nervöst. Båda lagen vill vinna och det gör att nivån på spelet går ner och kampviljan går upp. Det smäller rejält från båda lagen och domaren har bitvis lite svårt att hitta en bra nivå, även om jag tycker det är lika mot båda lagen. Det känns som om Frösön sitter lite i förarsätet och att Ås mest får spela på egen planhalva. Efter en trasslig situation i straffområdet landar dock bollen hos Kevin som via stolpen klackar in 4-3. Kanske säsongens viktigaste, men också märkligaste mål.

Nu blir Frösön stressade och Ås faller hem och försvarar sig. Flera hårda situationer leder till kort och frisparkar i farliga lägen, men siktet finns inte riktigt där för Frösön vilket är tur för Ås. Om sista 10 var långa i första halvlek var det ingenting mot för hur slutet kändes i andra halvlek. Men tillslut blåser i alla fall domaren av matchen och Ås står som segrare i båda matchen och kvalet.

Någon jag verkligen tycker utmärker sig i den här matchen är Amir. Han kämpar över nästan hela planen och är på vippen till att också få med sig ett mål. Riktigt bra!

Nu får vi äntligen ta lite ledigt innan vi börjar om inför nästa säsong i fyran. Själv har jag en ljumske som inte riktigt, jag ska rehabba och börja med försäsongsträning så har jag förhoppningsvis i alla fall en säsong till där jag kan vara med och konkurrera i målet.

 
 
4 Kommentarer:
Gäst: Thomas skrev | 22 Okt 2022 - 20:31
Bra fråga. Normalt brukar det vara final-match mellan de två serie-segrarna. Men det är rätt mycket som är lite oklart, dels åker tre lag ur trean. Vi kanske då får en fyra med 12 lag. Bräcke skulle ha flyttat ner till femman, men började om i sexan. Vad händer med IFK Strömsund som hoppade av kvalet?

Om det blir 12 lag i fyran och IFK Strömsund får spela i femman blir det bara 9 lag med Hammerdals IF och Åre Slalomklubb.

Så frågan är väl om det inte blir ytterligare ett lag från sexan som kommer få frågan. Mycket kan hända innan seriepremiären.
2
Gäst: Pucko skrev | 22 Okt 2022 - 20:18
Är det kval till Div 5 också? Någon som vet?
1
Gäst: Thomas skrev | 22 Okt 2022 - 19:33
Hadi spelade inte för Ås idag.
1
Gäst: Mats skrev | 22 Okt 2022 - 19:07
Hur gick det för Hadi
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Omgångens prestation div 4  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:52  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Referat: Ope IF - Sundsvalls DFF 2/ GIF Sundsvall  
  av Ope IF | Idag - 10:47  
   
  Läs mer...  
 


 
  Debattkrönika  
  av Tord Andersson | Idag - 10:38  
 

Fotbollz.se hämtar ibland inlägg i forumet och presenterar dem som en artikel. Detta är en sådan artikel

 
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund bra med i Kampen om Säsongens spelare  
  av Haldo Jonsson | 1 Jul 2026 - 21:43  
 

Simon Marklund Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
23 Dec 2023 - 15:10 En riktigt fin julklapp till ÖFK - Yannick Adjoumani klar på
22 Dec 2023 - 22:49 Still going strong - målvakten Aly Keita - bästa målvakt i S
22 Dec 2023 - 20:21 God Jul och Gott Nytt År
21 Dec 2023 - 17:56 Tomas Stridh tillbaka i Kamraterna
21 Dec 2023 - 17:33 Central mittfältare klar för ÖFK
21 Dec 2023 - 11:02 Spelordningen för Superettan fastställd
20 Dec 2023 - 19:07 God jul o gott nytt år
20 Dec 2023 - 13:38 Simon Kroon inför seriestarten
19 Dec 2023 - 17:26 Viktig nyförvärv till ÖFK - rutinerad mittback
18 Dec 2023 - 18:58 Taggen förlänger i två år
18 Dec 2023 - 11:43 Ledarnytt
18 Dec 2023 - 11:16 Träningsläger i Spanien mellan 22 januari och 4 februari
17 Dec 2023 - 22:37 Om mittbacken Kevin Jablinski
15 Dec 2023 - 15:12 ÖFK:s lagbygge - grunden är lagd men ännu återstår mycket
15 Dec 2023 - 12:06 Fastställda datum och tider för gruppspelet i Svenska Cupen
14 Dec 2023 - 22:00 Två nyförvärv till i Ope IF- Jacob Gihuri. och Lukas Wikberg
13 Dec 2023 - 18:47 NY VÄRVNING - OPE IF HERR
13 Dec 2023 - 13:43 ÖFK offentliggör att tre spelare slutar i ÖFK
13 Dec 2023 - 10:37 Ny tränare i Frösö IF
12 Dec 2023 - 17:44 André Österholm öser beröm över ÖFK, men nu lämnar han - Utl
 
 
 
2
kommentarer
Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Jun 2026 - 21:55
Sista omgången för i v
1
kommentar
Debattkrönika 
av Tord Andersson | Idag - 10:38
Fotbollz.se hämtar ibland inl&
1
kommentar
Två ÖFK-are i veckans lag i Supefrettan 
av Haldo Jonsson | 1 Jul 2026 - 21:37
1
kommentar
Omgångens prestation i div 4 Jämtland omg. 10
av Haldo Jonsson | 29 Jun 2026 - 14:41
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook