Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: TANDSBYNS FK - IFK ÖSTERSUND 1-4 (0-3)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 6 Sep 2023 - 07:30 

DM-semifinal i tandsbyn som bortalaget IFK planenligt och inte så överraskande vinner.

Nu börjar det bli kyligare på kvällarna, trots den något tidiga matchstarten var det lite småkyligt i luften när vi sprang ut på en grön och fin plan i Tandsbyn. Kul att kunna välkomna ett så bra lag som IFK till en plan som det ändå går rulla lite boll på. Vi har haft lite svårt med att försvara och hålla ihop laget de senaste matcherna så vi pratade mycket om innan att vi nu får en möjlighet att träna på det och att vi inte har nånting att förlora.

När matchen startade var det nog ingen som blev överraskad över att det var IFK Östersund som är det bollförande laget. De har möjlighet att lufta lite spelare som vanligtvis inte startar men är i alla fall ett bra fotbollslag. Redan efter 6 minuter sitter 0-1. Vi låter deras spelare driva in lite för enkelt mot straffområdet och får avsluta från straffområdeslinjen, jag har visserligen vantarna på bollen och tycker jag borde kunna tryckt den utanför, men får i alla fall hämta bollen från nätmaskorna. Bara några minuter senare sitter även 0-2 efter ett inspel i straffområdet som vi inte riktigt lyckas få bort.

Men vi hänger inte med huvuden för det utan fortsätter att försöka försvara oss. IFK äger bollen nästan konstant, vi ligger rätt och offrar oss för varandra. Vi har däremot fruktansvärt svårt att göra nåt med bollen när vi väl erövrar den, IFK sätter en hög press på bollhållaren med två, tre personer och det dröjer inte länge innan de kan erövra bollen och börja rulla runt igen. Bortalaget har såklart ingen press, leder med 2-0 och kan ta sin tid i uppbyggnadsspelet. En tydlig matchplan är att försöka nå deras högerkant och därifrån komma med inspel eller inlägg. Ett inlägg kommer helt rätt och vi hinner inte dit i tid, relativt ohotad får IFK's Sebastian Shahriarolmolki nicka in 0-3 med 10 minuter kvar av halvleken, vilket också står sig tills domaren blåser.

Andra halvlek liknar första i att IFK äger bollen och vi får försvara oss. IFK gör lite byten och tappar kanske lite i intensitet och vilja vilket gör att det finns några sekvenser där vi får äga bollen och bygga ett eget spel, något som nästan var helt frånvarande i första halvlek. Bortalaget gör 0-4 efter att ha kommit in i straffområdet och avsluta på nära håll men bara några minuter efter det reducerar vi. Alvin gör en bicicleta som IFK's målvakt gör en fin räddning på, bollen landar vid Es fötter, som enligt egen utsago gör en "kylig tvåfotare" innan han trycker in bollen i mål.

Matchen slutar så 1-4 och vi ska vara nöjd med vår insats. Visserligen fick vi nästan bara spela försvar, men det gör vi bättre än någon match under höstsäsongen.
Nu har vi Brunflo hemma på fredag, en oerhört viktig match i en serie där vi måste börja ta poäng för att undvika nedflyttning. Tar vi bara med oss försvarsspelet från den här matchen och lägger till en stor dos eget spel har vi väldigt goda chanser till det.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Midsommargrön Ringsta IP  
  av Annette Jonsson | Igår - 21:34  
 

Norra Lit - Brunflo 1-5 ((0-4)

Foto Annette Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Referat: Frösö IF Dam - Ope IF  
  av Ope iF | Igår - 11:17  
 

Uppdaterad

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från Ope - Cosmos 0-1 (0-0)  
  av Stefan Roos | Igår - 10:51  
 

-Foto Stefan Foos

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat och tips Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Igår - 10:31  
 


Nu när alla lag har spelat 8 matcher så har vi Berg i topp med fem poängs marginal till Hede och Frösö.
Åre och Norra Lit vann i förra omgången och har nu samma poäng i botten på tabellen.
Matcherna denna vecka spelas på onsdag och torsdag och veckans match får bli Frösö IF - Hede IK som kämpar om andra platsen itabellen.

Berg IK leder serien

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
10 Okt 2023 - 13:35 Alsens IF - Frösö IF BK 2-3 (1-1)
10 Okt 2023 - 13:26 Före detta ÖFK- spelare nu nyhetsuppläsare i svt - började s
9 Okt 2023 - 22:19 Stolts klassmål säkrade kontraktet
9 Okt 2023 - 21:13 Sista långresan för kamraterna
9 Okt 2023 - 16:21 Brendon en viktig kugge i ÖFK - blev Trissvinnare mot Helsin
8 Okt 2023 - 22:32 Peter Amoran om sin tid i Parma, Italien
8 Okt 2023 - 17:07 Referat: IFK Östersund - Ope IF
8 Okt 2023 - 16:45 IFK Östersund-Ytterhogdal 4-1 (1-0)
8 Okt 2023 - 14:27 Referat: Myssjö-Ovikens IF - Tanbsbyns FK
8 Okt 2023 - 13:56 ÖFK - Helsingborgs IF1-0 (0-0) Bilder från matchen
8 Okt 2023 - 12:49 Bergs IK seriesegrare i div 4
7 Okt 2023 - 22:55 Malcolm Stolt - 'Vi skapar många lägen mot slutet av matchen
7 Okt 2023 - 22:49 Förlösande seger
7 Okt 2023 - 21:59 Bottenrejset för HIF
7 Okt 2023 - 21:53 Matchens prestation
7 Okt 2023 - 21:34 ÖFK - Helsingborgs IF 1-0 ((0-0)
7 Okt 2023 - 21:20 Offerdals IF - Ope IF 0-0 Bilder från matchen
7 Okt 2023 - 19:20 Matchens överraskning
7 Okt 2023 - 19:10 Spelomgång 22 div.4 Jämtland 2023
7 Okt 2023 - 17:51 ÖFK - Helsingborg 0-0 i halvlek
 
 
 
13
kommentarer
Jabir Abdihakim Ali åter till ÖFK? 
av Haldo Jonsson | 18 Jun 2026 - 20:54
Jabir foto Haldo Jonsson
4
kommentarer
Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 15 Jun 2026 - 15:53
Nu när alla lag har spelat 8 m
2
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - Två derbyn
av Haldo Jonsson | 18 Jun 2026 - 10:55
Anundsjö IF leder serien. J
2
kommentarer
Inte bara jag som noterat
av Per Lagerbäck | 16 Jun 2026 - 21:16
Saman Ghoddos. Foto Haldo Jonsson
2
kommentarer
Hugo Azzi högsta poängen av ÖFK-spelarna mot Ljungskile
av Haldo Jonsson | 15 Jun 2026 - 16:03
Hugo Azzi 
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook