Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: ALSENS IF - TANDSBYNS FK 2-3 (1-2)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 15 Jun 2024 - 11:49 

I solskenet på Bleckåsvallen tog Tandsbyn en viktig 3-2-seger över Alsen.

Vad annars finns det att göra en onsdag i juni, när man är skadad, än att åka bort till fina Bleckåsvallen och titta på härlig division-4 fotboll när solen skiner. Så det var precis det jag gjorde. Det slumpade sig också så att jag fick en plats i laguppställningen, men med lågskor, jeans och en trasig baksida var det aldrig direkt nån risk att jag skulle komma in i spel. Istället satte jag mig till rätta på avbytarbänken med känslan av att det kunde bli en riktigt fin match i solskenet.

Alsen har haft det tufft under våren, och vi känner väl inte heller riktigt att vi kommit upp i den nivå vi borde ligga på. Det är ganska jämt i mitten på tabellen, men vi skulle vilja ligga några platser högre än på lägre halvan. Alsen är också i stora behov av poäng för att lämna nedflyttningsplatserna. Är det förresten någon som vet redan nu hur det kommer se ut nedåt i tabellen? Är det automatiskt nedflyttning för några lag eller är det negativt kval? Förhoppningsvis ska det inte vara nåt vi behöver fundera på när vi summerar den här säsongen.

Matchen startade och det är vi som börjar bäst. Vi försöker spela vårt spel och det får utdelning, en fin djupledsboll som Elias tajmar perfekt och kan utan problem lägga in 0-1 efter ungefär 10 minuter spelat. Efter det är det en rätt händelsefattig match, två lag som försöker spela fotboll men inte riktigt klarar av att hålla i bollen inom laget någon längre tid på offensiv planhalva.

När halvleken börjar lida mot sitt slut hettar det till lite mer. Ville Bylund avslutar från långt håll och den seglar in bakom Alsens målvakt. Ett riktigt snyggt mål, men frågan man kan ställa sig är väl om det var riktigt meningen.

Alsen trycker på lite extra sista minuterna och kommer till ett fint frisparksläge strax utanför straffområdet, stenhårt avslut vid bortre stolpen och resultatet till halvleken skrivs till 1-2.

I andra halvlek tycker jag Alsen kommer ut lite mer taggade, vi kanske spelar lite mer på resultatet men några minuter in på halvleken kommer vi till en hörna som Edvin slår. Inte årets hårdaste hörna men Elias står nästan rätt, lyckas hoppa upp halvt bakåt och nicka in bollen i mål över Alsens målvakt. 1-3 och det kändes där och då som vi hade matchen.

Det är förrädisk känsla för vi blir lite ängsliga samtidigt som Alsen har allt att spela för. Istället för att fortsätta spela lugnt och tryggt slarvar vi och spelar ifrån oss vilket gör att Alsen får boll och tid till att spela sitt spel. Ahmed står för några fina och svettiga räddningar i vårt mål innan han strax innan full tid får kapitulera. Jag såg inte riktigt vad som hände från min position på bänken, men 2-3 kändes som en riktig kalldusch. Jag tror fler än jag han tänka tanken "inte en lika-match till" innan domaren satte pipan till munnen och blåste av matchen.

Det är mycket roligare att lämna en match med 3 poäng, och det här är en match som det fanns bra saker att ta med men också en hel del att jobba på. Vi orkar inte riktigt som lag 90 minuter och det måste vi om vi inte ska tappa fler matcher i slutet.

Nu har vi en tuff bortamatch i Myssjö/Oviken på Onsdag innan vårens andra och sista hemmamatch mot Östersunds FK P19.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Seriepremiär  
  av Classe Olofsson  | Idag - 04:44  
 

Torsdag 2/4 kl 19 Jämtkraft Arena.... IFK Östersund - Själevads ik , Välkommen

 
 


 
  Referat: Svegs IK - Ope IF  
  av Ope IF | Igår - 22:55  
   
  Läs mer...  
 


 
  Resultat helgens DM- matcher  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:07  
   
  Läs mer...  
 


 
  IFK Östersund - ÖFK 2-2 (1-0 träningsmatch  
  av Haldo Jonsson | Igår - 17:13  
 

Edgar Navassardian en av ÖFK:s målskyttar. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
16 Okt 2025 - 10:46 Målvakten Rasmus Forsell avstängd mot Brage
15 Okt 2025 - 21:11 kvalet till div 3 fortsätter lördag - här är läget just nu
15 Okt 2025 - 11:08 Graham Potter förbundskapten i svenska landslaget - ingen ut
13 Okt 2025 - 12:07 kvalet till div 1
13 Okt 2025 - 11:54 kamraterna lirar sista seriematchen på hofvallen
13 Okt 2025 - 11:03 ÖFK:s läge inför de sista matcherna i Superettan är ungefär
12 Okt 2025 - 19:12 Resultat kvalspelet
11 Okt 2025 - 21:26 När Fredheim kom till Östersund som tränare för Ljungskile m
11 Okt 2025 - 21:16 Omgångens prestation i Div 2 Norrland Höst Uppflyttning 2025
11 Okt 2025 - 20:55 IFK Östersund klar för kval till div 1 Norra
11 Okt 2025 - 15:39 förlust i derbyt
11 Okt 2025 - 15:34 målrikt när kamraterna vinner måste match
10 Okt 2025 - 15:09 Tränarbyte i ÖFK - Vi tror på det här'
8 Okt 2025 - 23:42 Ja, jävlar så fel det blev
8 Okt 2025 - 22:46 Mycket liknar situationen i landslaget
8 Okt 2025 - 17:49 Tor-Arne Fredheim tar över huvudtränaransvaret säsongen ut
8 Okt 2025 - 10:27 Kiarash Livani får sparken
8 Okt 2025 - 10:00 Nu startar höstens spännande kvalspel
7 Okt 2025 - 13:32 avgörandet närmar sig för kamraterna
6 Okt 2025 - 22:41 Dvärsätts BK drar sig ur div 3 mellersta Norrland - kommer a
 
 
 
Ungdom
av: Förrädaren | 8 Jun 2025 - 15:19
Läs vad polisen och förrädaren Nadi
4
kommentarer
ÖFK har mistat hela tjugo spelare sedan i fjol men många nya har kommit 
av Haldo Jonsson | 26 Mar 2026 - 13:58
Lagkaptenen Ali Suljic en av de spe
3
kommentarer
Ranheim IL - ÖFK 0-0 (0-0)
av Haldo Jonsson | 28 Mar 2026 - 18:29
Ranheim IL - ÖFK 0-0 (0-0)
2
kommentarer
Startelvan i eftermiddag
av Haldo Jonsson | 28 Mar 2026 - 15:34
Startelva: Melker Uppenberg, Sunday
 Skrivet den Mån 23 Feb 15:41
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook