Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: TANDSYNS FK - MYSSJÖ-OVIKENS IF 0-2 (0-0)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 25 Aug 2025 - 14:06 

Tandsbyn och Myssjö-Oviken bjöd på ett känslofyllt rivalmöte på Tandsbyns nya IP där gästerna drog det längsta strået. Efter en jämn första halvlek avgjordes matchen i andra halvlek.

I fredags var det dags för ett av årets rivalmöten på Tandsbyns nya IP. Hemmalaget Tandsbyn tog emot Myssjö-Oviken och vädret andades höst. Även om gräsmattan var grön och i mina ögon väldigt fin var det kylslaget i luften och den låga solen värmde föga. En riktigt stor publik hade dessutom tagit plats på läktaren och känslan var att många av de hejade på bortalaget.

Matchen rullade igång och hemmalaget startade riktigt fint och rullade boll, byggde upp spelet som vi ville och kunde hålla i spelet. Det ledde dock inte till några målchanser och istället är det Myssjö-Oviken som med ett mer direkt spel framåt i banan kommer till lägen i straffområdet. Väl där saknas dock den riktiga skärpan i avsluten och mycket missar antingen mål eller blockeras av våra försvarare. Det som ändå rinner igenom är Edvin säker på i målet.

Och så fortsätter första halvlek lite, vi försöker bygga upp vårt spel men ju längre halvleken går desto mer tappar vi också av det och Myssjö-Oviken får, förutom målchanserna, också ta över mer och mer av spelet.

När domaren blåser av halvleken är det förmodligen två ganska besvikna lag som samlas i omklädningsrummen. Vi, för att vi vet att vi kan spela bättre, och Myssjö-Oviken för att de inte sätter sina lägen. Båda lagen kommer nog ut till andra halvlek med en känsla av matchen kan vinnas och när halvleken sätter igång har vi en period av fint spel och i början av halvleken är det lite jämnare i antalet chanser.

Med ungefär halva andra halvleken spelad kommer då läget. Vi tappar boll i eget straffområde och Niclas Gabrielsson kan ganska enkelt rulla in 0-1. En viktig lärdom att ta med är att spela tills domaren blåser. Alldeles för många spelare, i båda lagen, stannar upp i situationen innan i väntan på att domaren ska blåsa frispark. Men domaren väljer att fria och då är det egentligen bara Niclas som är på tårna.

0-1 kändes surt och det börjar bli lite irriterat i hemmalaget. Petter Ljungqvist, redan på ett gult kort, river ner en spelare precis innan han ska byta och får direkt rött. I samma situation får Fredrik Seger två snabba gula på bänken och får även han lämna matchen.

Med en man mindre sista 10 blir det såklart svårt att vända även om vi gör ett tappert försök, flyttar upp och satsar på kvitteringen. I den offensiva tanken och på tillägg är det i istället Myssjö-Oviken som punkterar matchen. Mathias Hednoff får komma fri med Edvin och rullar in 0-2. Ridå.

Jag tycker vi har perioder idag som är bra, men Myssjö-Oviken vinner mycket med ett mer direkt spel. Sen känns Myssjö-Oviken lite mer påkopplade matchen igenom. Vid flera andrabollar står vi lite på hälarna och reagerar för sent vilket gör att vi inte riktigt får med oss så många bollar som vi borde.

Nästa fredag möter vi Alsen borta och vi måste få lite träning i benen för att kunna göra en bra match mot ett Alsen som alltid är svårspelade i sin hemmaborg.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Kvällens snackis - straffsituationen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:51  
 

”Guds hand” räddade poäng i toppmatchen".

 
  Läs mer...  
 


 
  Vemdalens IF 1 - 0 Hallens SK  
  av Linus Jämting - Björn Runsten  | Igår - 22:07  
   
  Läs mer...  
 


 
  Så kom svackan  
  av Per Lagerbäck | Igår - 21:17  
 

ÖFK gjorde egentligen en tämligen ok första halvlek, men i andra hände nästan ingenting, trots underläge.

 
  Läs mer...  
 


 
  Bestulna på en straff  
  av Tord Andersson | Igår - 20:24  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
9 Jul 2023 - 22:49 Intervju med Stuart Baxter inför matchen mot ÖFK
9 Jul 2023 - 21:36 Förlust för 07 Landslaget och IFK tjejerna
8 Jul 2023 - 22:29 Följ Helsingborgs IF - ÖFK via fotbollz.se
8 Jul 2023 - 20:14 Så här gick det för länslagen i Storsjöcupen
8 Jul 2023 - 13:01 Beach soccer SM 2023 Åhus
7 Jul 2023 - 18:35 Nu är det bara att köra - Finns inte något att skylla på - a
7 Jul 2023 - 10:40 IFK Östersunds Izabelle Bardosen höll nollan i 07 Landslaget
7 Jul 2023 - 09:53 Korta nyheter om Douglas Bergqvist och Dino Islamovic
6 Jul 2023 - 21:45 Håller måndagen motståndare Helsingborg på att ta sig upp ur
6 Jul 2023 - 21:30 ÖFK fick kämpa för att få oavgjort
6 Jul 2023 - 15:04 Björn Hamberg lämnar Chelsea
5 Jul 2023 - 21:45 Storsjöcupen 2023 har startat
5 Jul 2023 - 17:58 Oturligt för provspelaren Ahmad Abed Al Rahman och för ÖFK
4 Jul 2023 - 17:08 ÖFK möter IF Karlstad i Svenska Cupen
4 Jul 2023 - 13:48 Två spelare från ÖFK Akademi - P08 kallade till Riksläger i
3 Jul 2023 - 22:30 Härlig avslutning innan sommaruppehållet
3 Jul 2023 - 21:56 Nu är det snart dags för lottning i andra omgånen i Svenska
3 Jul 2023 - 18:19 ÖFK:s träningstider inför Helsingborg
3 Jul 2023 - 14:36 Stor publikökning i Superettan
3 Jul 2023 - 13:28 Åter igen . IFK Östersunds tjejer uttagen i 07 landslaget
 
 
 
10
kommentarer
Spelomgång 5 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 20 Maj 2026 - 08:37
IFK Östersund Ungdom toppar ta
7
kommentarer
Bestulna på en straff 
av Tord Andersson | Igår - 20:24
5
kommentarer
Oddevold - ÖFK 1-0 (1-0)
av Micke Olofsson | Igår - 15:43
En händelse i Oddevolds straff
2
kommentarer
Så kom svackan
av Per Lagerbäck | Igår - 21:17
ÖFK gjorde egentligen en t
1
kommentar
Följ Oddevold - ÖFK via fotbollz.se
av Haldo Jonsson | 21 Maj 2026 - 21:16
Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook