Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: TANDSBYNS FK - COSMOS FK 2-5 (1-0)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 13 Aug 2024 - 08:25 Uppdaterad 13 Aug 2024 - 09:57

På en blöt, tung och ganska svårspelad plan tog Cosmos med sig 3 poäng efter att varit bättre i andra halvlek.

Det känns att vi kommit in i höstsäsongen nu och det var ett kylslaget Tandbsbyn som tog emot Cosmos för returmöte. Regntunga moln och varierande nederbörd, både under dagen och under matchen gjorde gräsmattan blöt och planen tungsprungen. Det var kanske inte de bästa fotbollsförutsättningarna för två lag som ändå har en grundtanke om att vilja spela boll.

Vi kom ifrån en match mot Järpen där vi, trots att vi inte var missnöjda med vårt spel, fått se oss ganska klart överkörda i målprotokollet. Mycket på grund av lite enkla misstag som resulterade i bolltapp och där Järpens oerhört skickliga och framförallt snabba spelare var kvicka på att straffa oss för det. Så nu mot Cosmos skulle vi se till att inte bjuda på någonting.

Första halvlek gör vi också mycket rätt, vi sliter och kämpar för varandra. Även om spelet kanske böljar lite mycket mellan lagen är det inte så att Cosmos får komma till farliga lägen, istället är det vi som med nån smart djupledsboll spelar oss till en straff. Edvin är säkerheten själv och väntar ut William i Cosmos mål innan han placerar in 1-0.

Efter målet tycker jag inte att matchbilden förändras nämnvärt. Det är mestadels spel på mittplanen och lagen turas om att komma till halvchanser på offensiv planhalva. Cosmos har halvlekens näst bästa målchans på frispark, Edvin i Tandsbyns mål får tillräckligt på bollen för att styra den i ribban och returen kan inte Cosmos ta hand om.

1-0 i halvlek var ett resultat vi såklart kände medvind av, bara gå ut och fortsätta spela för varandra och se till att sätta lägena när de dyker upp. Andra halvlek skulle dock få en helt annan matchbild.

Redan från start är det som om Cosmos kommer ut med en ny energi samtidigt som vi blir lite mer försiktiga. Att spela på en 1-0-ledning är bland det svåraste man kan göra, och från bänken blev det snabbt ganska nervigt. 10 minuter in i andra halvlek har vi otur med ett bolltapp. Yafet Tekie Kidane får bollen på kanten, känns egentligen som han driver ur vinkel ner mot kortlinjen men lyckas ändå få in bollen mellan Edvin och stolpen.

Bara några minuter senare får samme Yafet bollen till sig från andra kanten och kan enkelt lägga in 1-2 i öppet mål. Vi replikerar ganska omedelbart med ett eget fint spel där Elias kan slå in 2-2 målet. Nu var vi med i matchen igen.

Glädjen blev dock ganska kortvarig, lite otur med en boll som studsar i straffområdet och Cosmos får ett skottläge ungefär från straffpunkten. 5 minuter senare kom också 2-4 och det började bli lite grinigare på planen. Tony, som redan hade ett gult i det här läget i matchen, drar sen på sig en straff med ungefär 5 minuter kvar. Jag ser inte riktigt situationen från bänken annat än att spelaren från cosmos och tony kommer ihop i yttre delen av straffområdet. Resultatet blir rött kort, straff och en snyggt slagen straff Wendel Coelho Gomes. Smolket i bägaren för Cosmos är att målskytten firar genom att slita av sig tröjan, och då han redan fått ett gult för att sparkat bort bollen efter signal fick han syna det andra gula och även han lämna planen.

10 mot 10 spelades matchen mer eller mindre av de sista minuterna och vi får efter signal konstatera att det var en match med två ganska olika halvlekar där den första mer välspelade halvleken följdes av en där det var desto mer misstag, framförallt från oss, och desto mer mål.

Nu har vi inlett andra delen av säsongen med två förluster, men det har också varit mot ettan och tvåan i tabellen. Ikväll möter vi Stugun hemma, det är en oerhört viktig match för oss för att skaffa oss lite avstånd ner till nedflyttningsplatser.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst  
  av Agne Svärd | Igår - 23:24  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  GIF Sundsvall - ÖFK 0-2 (0-0)  
  av Martin Nylander | Igår - 19:52  
 

Efter bra andra halvlek vann ÖFK Norrlandsderbyt!



 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén | Igår - 19:50  
 

.

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson | Igår - 19:49  
 

.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
29 Apr 2023 - 12:04 Startelvan
28 Apr 2023 - 21:57 Räkna med stor publik och hög stämning när Öster och ÖFK möt
28 Apr 2023 - 20:52 Öster inför matchen mot ÖFK
28 Apr 2023 - 20:31 Dvärsätt - Kubikenborg
28 Apr 2023 - 19:06 Ifk tjejer uttagen till f 07 landslaget
28 Apr 2023 - 11:10 Följ Östers IF - ÖFK via fotbollz.se
28 Apr 2023 - 11:00 Calvin Kabuye en imponerandes målskytt
27 Apr 2023 - 19:04 Kalpi Ouattara och Albin Sporrong har fått fart under fötter
27 Apr 2023 - 06:06 Långresa för kamraterna
26 Apr 2023 - 23:30 Så spelar Östers IF- varningsflagg för deras forwards
26 Apr 2023 - 23:18 Målrikt i seriepremiären!
26 Apr 2023 - 17:18 Tvärsnabbt tips
26 Apr 2023 - 16:13 Brendons form håller i sig - blev Trissvinnare mot Skövde
26 Apr 2023 - 06:58 Hemmamatch mot kvarnsvedens ik
25 Apr 2023 - 22:04 Sagt efter matchen mot Skövde
25 Apr 2023 - 19:34 Bilder från ÖFK - Skövde AIK
25 Apr 2023 - 12:08 Kolla på bilden och njut - ÖFK ligger på kvalplats till Alls
25 Apr 2023 - 10:28 Sebastian Karlsson Grach efter matchen
25 Apr 2023 - 07:37 Det här stöket får alla ta på sig, även ÖFK
25 Apr 2023 - 05:53 Seriepremiär för IFK Östersund 2
 
 
 
5
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
4
kommentarer
Nädå, vi slipper det nedre strecket
av Per Lagerbäck | Igår - 19:02
Vilken klasskillnad i denna match.
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
1
kommentar
 Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst
av Agne Svärd | Igår - 23:24
1
kommentar
ÖFK har på de senaste fyra matcherna mot GIF Sundsvall tagit bara ett poäng 
av Haldo Jonsson | 25 Jun 2026 - 21:53
Dags att ändra på det nu
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet igår kl 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook