Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: TANDSBYNS FK - IFK ÖSTERSUND 1-4 (0-3)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 6 Sep 2023 - 07:30 

DM-semifinal i tandsbyn som bortalaget IFK planenligt och inte så överraskande vinner.

Nu börjar det bli kyligare på kvällarna, trots den något tidiga matchstarten var det lite småkyligt i luften när vi sprang ut på en grön och fin plan i Tandsbyn. Kul att kunna välkomna ett så bra lag som IFK till en plan som det ändå går rulla lite boll på. Vi har haft lite svårt med att försvara och hålla ihop laget de senaste matcherna så vi pratade mycket om innan att vi nu får en möjlighet att träna på det och att vi inte har nånting att förlora.

När matchen startade var det nog ingen som blev överraskad över att det var IFK Östersund som är det bollförande laget. De har möjlighet att lufta lite spelare som vanligtvis inte startar men är i alla fall ett bra fotbollslag. Redan efter 6 minuter sitter 0-1. Vi låter deras spelare driva in lite för enkelt mot straffområdet och får avsluta från straffområdeslinjen, jag har visserligen vantarna på bollen och tycker jag borde kunna tryckt den utanför, men får i alla fall hämta bollen från nätmaskorna. Bara några minuter senare sitter även 0-2 efter ett inspel i straffområdet som vi inte riktigt lyckas få bort.

Men vi hänger inte med huvuden för det utan fortsätter att försöka försvara oss. IFK äger bollen nästan konstant, vi ligger rätt och offrar oss för varandra. Vi har däremot fruktansvärt svårt att göra nåt med bollen när vi väl erövrar den, IFK sätter en hög press på bollhållaren med två, tre personer och det dröjer inte länge innan de kan erövra bollen och börja rulla runt igen. Bortalaget har såklart ingen press, leder med 2-0 och kan ta sin tid i uppbyggnadsspelet. En tydlig matchplan är att försöka nå deras högerkant och därifrån komma med inspel eller inlägg. Ett inlägg kommer helt rätt och vi hinner inte dit i tid, relativt ohotad får IFK's Sebastian Shahriarolmolki nicka in 0-3 med 10 minuter kvar av halvleken, vilket också står sig tills domaren blåser.

Andra halvlek liknar första i att IFK äger bollen och vi får försvara oss. IFK gör lite byten och tappar kanske lite i intensitet och vilja vilket gör att det finns några sekvenser där vi får äga bollen och bygga ett eget spel, något som nästan var helt frånvarande i första halvlek. Bortalaget gör 0-4 efter att ha kommit in i straffområdet och avsluta på nära håll men bara några minuter efter det reducerar vi. Alvin gör en bicicleta som IFK's målvakt gör en fin räddning på, bollen landar vid Es fötter, som enligt egen utsago gör en "kylig tvåfotare" innan han trycker in bollen i mål.

Matchen slutar så 1-4 och vi ska vara nöjd med vår insats. Visserligen fick vi nästan bara spela försvar, men det gör vi bättre än någon match under höstsäsongen.
Nu har vi Brunflo hemma på fredag, en oerhört viktig match i en serie där vi måste börja ta poäng för att undvika nedflyttning. Tar vi bara med oss försvarsspelet från den här matchen och lägger till en stor dos eget spel har vi väldigt goda chanser till det.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Curtis Edwards matchens spelare mot GIF Sundsvall  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:21  
 

Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Ope IF planerar för konstgräs på Torvallens IP  
  av Haldo Jonsson | Igår - 17:36  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Bråk på läkaren på NP3 Arena  
  av Haldo Jonsson | Igår - 12:04  
 

-Jag fick ett hårt slag på näsan så blodet rann, det säger ÖFK- supportern Stig Magnusson t.v till fotbollz.se. Han såg matchen tillsammans med sin kompis och arbetskamrat Nicke Bergman. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst  
  av Agne Svärd | 27 Jun 2026 - 23:24  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
22 Apr 2023 - 18:15 Sista träningsmatchen före seriepremiär!
22 Apr 2023 - 14:41 Stabil seger för IFK Östersund
21 Apr 2023 - 23:11 Tips div 2 Norrland
21 Apr 2023 - 22:38 'Akademispelare i startelvan'
21 Apr 2023 - 19:31 Resultat DM Herrar seniorer i kväll
21 Apr 2023 - 19:25 Skövde AIK - laget som nästan ingen vill möta
21 Apr 2023 - 16:28 Team tg ff möter kamraterna
21 Apr 2023 - 10:04 Veckans krönika av Christer Tonning, Skövde AIK
20 Apr 2023 - 21:10 Två spelare i ÖFK i farozonen för avstängning
20 Apr 2023 - 11:57 Malcolm Stolt visade vägen med sitt mål - Blev trissvinnare.
20 Apr 2023 - 10:13 Akademispelare i Järpen IF
19 Apr 2023 - 21:57 Viktigt och glädjande beslut - Mansour Sinyan har förlängt m
19 Apr 2023 - 11:11 Sagt efter matchen - Magnus Powell
19 Apr 2023 - 07:26 Tuff bortamatch väntar för damerna
19 Apr 2023 - 03:34 ÖFK:s inledning smakar fågel
18 Apr 2023 - 23:47 Härlig derbyseger
18 Apr 2023 - 23:31 Knapp BFK-förlust i DM-semifinalen
18 Apr 2023 - 22:00 ÖFK vann Norrlandsderbyt - fortfarande obesegrade
18 Apr 2023 - 21:58 Matchens överraskning
18 Apr 2023 - 21:57 Matchens prestation
 
 
 
6
kommentarer
 Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst
av Agne Svärd | 27 Jun 2026 - 23:24
5
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
4
kommentarer
Nädå, vi slipper det nedre strecket
av Per Lagerbäck | 27 Jun 2026 - 19:02
Vilken klasskillnad i denna match.
3
kommentarer
Ope IF planerar för konstgräs på Torvallens IP 
av Haldo Jonsson | Igår - 17:36
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook