Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: TANDSBYNS FK - COSMOS FK 2-5 (1-0)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 13 Aug 2024 - 08:25 Uppdaterad 13 Aug 2024 - 09:57

På en blöt, tung och ganska svårspelad plan tog Cosmos med sig 3 poäng efter att varit bättre i andra halvlek.

Det känns att vi kommit in i höstsäsongen nu och det var ett kylslaget Tandbsbyn som tog emot Cosmos för returmöte. Regntunga moln och varierande nederbörd, både under dagen och under matchen gjorde gräsmattan blöt och planen tungsprungen. Det var kanske inte de bästa fotbollsförutsättningarna för två lag som ändå har en grundtanke om att vilja spela boll.

Vi kom ifrån en match mot Järpen där vi, trots att vi inte var missnöjda med vårt spel, fått se oss ganska klart överkörda i målprotokollet. Mycket på grund av lite enkla misstag som resulterade i bolltapp och där Järpens oerhört skickliga och framförallt snabba spelare var kvicka på att straffa oss för det. Så nu mot Cosmos skulle vi se till att inte bjuda på någonting.

Första halvlek gör vi också mycket rätt, vi sliter och kämpar för varandra. Även om spelet kanske böljar lite mycket mellan lagen är det inte så att Cosmos får komma till farliga lägen, istället är det vi som med nån smart djupledsboll spelar oss till en straff. Edvin är säkerheten själv och väntar ut William i Cosmos mål innan han placerar in 1-0.

Efter målet tycker jag inte att matchbilden förändras nämnvärt. Det är mestadels spel på mittplanen och lagen turas om att komma till halvchanser på offensiv planhalva. Cosmos har halvlekens näst bästa målchans på frispark, Edvin i Tandsbyns mål får tillräckligt på bollen för att styra den i ribban och returen kan inte Cosmos ta hand om.

1-0 i halvlek var ett resultat vi såklart kände medvind av, bara gå ut och fortsätta spela för varandra och se till att sätta lägena när de dyker upp. Andra halvlek skulle dock få en helt annan matchbild.

Redan från start är det som om Cosmos kommer ut med en ny energi samtidigt som vi blir lite mer försiktiga. Att spela på en 1-0-ledning är bland det svåraste man kan göra, och från bänken blev det snabbt ganska nervigt. 10 minuter in i andra halvlek har vi otur med ett bolltapp. Yafet Tekie Kidane får bollen på kanten, känns egentligen som han driver ur vinkel ner mot kortlinjen men lyckas ändå få in bollen mellan Edvin och stolpen.

Bara några minuter senare får samme Yafet bollen till sig från andra kanten och kan enkelt lägga in 1-2 i öppet mål. Vi replikerar ganska omedelbart med ett eget fint spel där Elias kan slå in 2-2 målet. Nu var vi med i matchen igen.

Glädjen blev dock ganska kortvarig, lite otur med en boll som studsar i straffområdet och Cosmos får ett skottläge ungefär från straffpunkten. 5 minuter senare kom också 2-4 och det började bli lite grinigare på planen. Tony, som redan hade ett gult i det här läget i matchen, drar sen på sig en straff med ungefär 5 minuter kvar. Jag ser inte riktigt situationen från bänken annat än att spelaren från cosmos och tony kommer ihop i yttre delen av straffområdet. Resultatet blir rött kort, straff och en snyggt slagen straff Wendel Coelho Gomes. Smolket i bägaren för Cosmos är att målskytten firar genom att slita av sig tröjan, och då han redan fått ett gult för att sparkat bort bollen efter signal fick han syna det andra gula och även han lämna planen.

10 mot 10 spelades matchen mer eller mindre av de sista minuterna och vi får efter signal konstatera att det var en match med två ganska olika halvlekar där den första mer välspelade halvleken följdes av en där det var desto mer misstag, framförallt från oss, och desto mer mål.

Nu har vi inlett andra delen av säsongen med två förluster, men det har också varit mot ettan och tvåan i tabellen. Ikväll möter vi Stugun hemma, det är en oerhört viktig match för oss för att skaffa oss lite avstånd ner till nedflyttningsplatser.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Hede IK drog till Galhammaren IP och sänkte serieledarna Berg i kväll ⚽⚽⚽  
  av Agne Karlsson | Idag - 09:22  
 

Text och foto Agne Karlsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Idag - 00:00  
 

Sista omgången för i vår och höstens första omgång startar onsdag den 5 augusti.
En match blev uppskjuten i förra omgången – Offerdal mot Norra Lit och jag har inte sett när den matchen ska spelas. Matchen Hede mot Åre som ingår i omgång 10 spelas den 4 juli.
Berg förlorade sin första match under våren då dem förlorade hemma mot Frösön med 3 – 2 men behåller serieledningen. Lillhärdal gick om både Tandsbyn M/O i tabellen efter seger mot M/O och är nu på lite säkrare mark ovanför kvalstrecket.

Hede vann mot Berg på Galhammarudden IP

 
  Läs mer...  
 


 
  Ulriksfors - Alsens IF 2-0 (2-0)  
  av Bertil "Blåsa" Johansson | Igår - 22:41  
  Ulriksfors vann ganska enkelt på "hemmaplan" i söndags!  
  Läs mer...  
 


 
  Matchreferat  
  av Torsten Lundqvist  | Igår - 18:42  
  Stuguns BK/Ragunda BK- Dorotea/Kyrktåsjö/Wilhelmina  
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
18 Feb 2023 - 19:41 Alva kallad till regionalt läger Svff
18 Feb 2023 - 17:45 En riktigt bra insats av ÖFK, men förlust med uddamålet
18 Feb 2023 - 14:09 Dagens startelva
18 Feb 2023 - 13:23 Ifk Östersunds tjejer kallad till Landslagsläger
17 Feb 2023 - 20:23 Fem snabba till Malcolm Stolt
17 Feb 2023 - 20:05 Varbergs tränare Joakim Persson inför morgondagens match mot
17 Feb 2023 - 19:45 -' Det var länge sedan jag såg en så bra träning'
17 Feb 2023 - 15:24 ÖFK har allt att vinna och inget att förlora - möter varberg
16 Feb 2023 - 18:39 Svårt läge för Graham Potter i Chelsea.
16 Feb 2023 - 10:28 Känslomässig intervju med ukrainske mittbacken i ÖFK - Maris
15 Feb 2023 - 22:48 Damlag åter i Krokom-Dvärsätts IF
15 Feb 2023 - 16:42 5 spelare förlänger med Ifk Östersund
15 Feb 2023 - 13:50 Nu närmar sig allvaret
14 Feb 2023 - 15:40 En träning i dag inför Varberg som alla kan vara nöjda med
13 Feb 2023 - 16:04 Visst fick jag användning av bilden - och det fortare än jag
13 Feb 2023 - 15:23 Nyförvärv, Fransman klar för Kamraterna
13 Feb 2023 - 13:27 Sagt efter GIF - ÖFK - 'Det var ingen vanlig träningsmatch '
13 Feb 2023 - 13:24 Träningstider denna vecka på Jämtkraft Arena inför matchen m
12 Feb 2023 - 14:17 Akademi-spelare fick speltid mot Giffarna!
12 Feb 2023 - 14:07 P16 Pojkallsvenskan Norra.
 
 
 
7
kommentarer
 Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst
av Agne Svärd | 27 Jun 2026 - 23:24
4
kommentarer
Ope IF planerar för konstgräs på Torvallens IP 
av Haldo Jonsson | 28 Jun 2026 - 17:36
4
kommentarer
Nädå, vi slipper det nedre strecket
av Per Lagerbäck | 27 Jun 2026 - 19:02
Vilken klasskillnad i denna match.
2
kommentarer
Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Jun 2026 - 21:55
Sista omgången för i v
1
kommentar
Omgångens prestation i div 4 Jämtland omg. 10
av Haldo Jonsson | 29 Jun 2026 - 14:41
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook